Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

rizzuh


pentium10

daca stiti inaugurari de segmente mai mari (nu stradute noi) care nu sunt pe Google Maps sa-mi ziceti

recent s-a pus pe Maps si segmentul de bypass facut de municipalitatea Miercurea Ciuc
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

alexcrist

DN 15B, Târgu Neamț-Cristești, a fost complet asfaltat în ultimele 3 săptămâni. Ieri mai era de făcut doar 1 pod. Încă nu s-au tras marcaje, probabil urmează cât de curând.

marinul


chr

DJ 572 la sud de Buzias, spre Borsa, era rosu acum cativa ani.
Acum trebuie eliminat complet de pe harta.
L-am parcurs ziua, pe vreme buna si a trebuit sa ma opresc cam la fiecare 100 - 200 m sa cobor din masina, sa inspectez, si sa-mi planific traiectoria printre gropi. Nu vreau sa stiu cum ar fi pe ploaie, cand nu stii care groapa e mare si care e mica.
Din punctul meu de vedere este inpracticabil.

Rozalia

Imi poate spune cineva cum este drumul Brasov - Baile Tusnad (trebuie sa ajung prin zona Lacului Rosu si traseul ma duce prin Baile Tusnad).

Ultima data pe acest traseu (acum vreo 2 ani) a fost groaznic.

Multumesc.

pasadia

Brasov - Chichis e "asa si asa": peticit, prost marcat, etc... Apoi, dupa intersectia DN11 cu DN12 pana spre Baile Tusnad e perfect drumul - asfalt bun, marcaje, etc...

akacrys

#1957
DJ 710A si DJ 710B de la Visinesti la Moreni este de verde, asfalt de buna calitate.

La fel si DJ 710E + DJ 100E de la Breaza la Provita de Sus este de verde.

De la Provita de Sus pana aproape de Dospinesti la intersectia cu DJ 710B se circula pe un drum comunal (DC 124 + DC 7) unde se ingusteaza f mult drumul (nu e loc decat de o masina pe toata portiunea) si devine foarte virajat insa si acesta are asfalt.

realfanady

DN19B portiunea Marghita-Sacuieni s-a refacut prin reciclare. As propune culoarea verde pentru portiunea respectiva.

realfanady

QuoteDN19B Sacueni - Marghita este albastru

Imi mentin parerea de verde. Este un pic un pic valurit, nu e chiar perfect sa putem marca albastru.

realfanady

Inca o observatie drumul 48 din Ungaria, Debrecen - Valea lui Mihai e galben. E chiar neplacut sa te plimbi pe acolo. Exista acum un proiect de reabilitare, se va mari si portanta drumului, ca sa fie posibil si traficul greu, pentru ca vor sa deschida punctul de trecere de la Valea si pentru TIR-uri. Dar pana se va implementa .... trebuie sa schimbam in galben. Atat pentru azi, scuze ca v-am incarcat.

Ionutz

#1961
@Rozalia

DN 11 BV - Chichis este asa si asa (cum spunea colegul mai sus)
DN 12 Chichis - Baile Tusnad si mai departe este foarte bun.

Din Gheorgheni insa, urcarea spre Lacul Rosu era foarte rea in vara cand am fost eu...multe gropi, pe alocuri mari, plus ca sunt si portiuni scurte cu asfalt bun, care te imbie sa mergi ceva mai tare, si pe urma iar gropi, si risti sa iti strici  masina... Atentie pe acel tronson.

vladb

Buna ziua,

M-ar interesa calitatea drumului DN13B pe sectorul Praid - Gherogheni + DN12C intre Gheorgheni si Bicaz.
1. Vad ca sunt cateva portiuni galbene pe ambele sectoare si m-ar interesa daca e updatata harta vis-a-vis de realitate sau e mai rau? (Am vazut mesajul de mai sus, dar as vrea niste detalii mai actuale)
2. Oare exista vreun alt traseu mai bun (macar de verde in zona montana mentionata) intre Cluj Napoca si Bicaz?
Multumesc anticipat.

alexcrist

Quote from: Ionutz on October 23, 2018, 03:29:27 PM
Din Gheorgheni insa, urcarea spre Lacul Rosu era foarte rea in vara cand am fost eu...multe gropi, pe alocuri mari, plus ca sunt si portiuni scurte cu asfalt bun, care te imbie sa mergi ceva mai tare, si pe urma iar gropi, si risti sa iti strici  masina... Atentie pe acel tronson.
Toată porțiunea între Gheorgheni și Lacu Roșu a fost peticită recent, în toamnă. Mai sunt foarte puțin gropi mici, ratate. În rest se circulă cel puțin decent. Marea majoritate a podurilor aflate în lucru au fost asfaltate, și par a fi asfaltate permanent, nu doar un strat subțire de asfalt aruncat peste ele. Pe lângă asta, în multe locuri s-au schimbat parapeții de metal cu unii noi, mai înalți/solizi, cu elemente reflectorizante. Circulația inclusiv pe noapte sau condiții meteo nefavorabile pe serpentine e mult mai sigură acum. La marcaje n-am observat să se fi lucrat.

Weekendul trecut (20 octombrie) am parcurs integral DN17B, Poiana Largului-Vatra Dornei. Am observat cu bucurie 2 lucruri:
- Poiana Largului-Chiril este ok pe toată lungimea. După asfaltarea din trecut rămăseseră câteva bucăți cu asfaltul vechi sau cu plăci de beton. Acum s-a turnat un strat de asfalt peste toate porțiunile rămase atunci. Nu e la fel de plan ca bucățile asfaltate integral, dar nu mai e de galben porțiunea de pe hartă. Propun un verde. Ce e cu albastru, rămâne albastru. Pe toată lungimea marcajele sunt în stare foarte bună, aș zice că sunt refăcute anul ăsta.
- Chiril-Vatra Dornei: s-a început asfaltarea! :) Toată porțiunea cu plăci de beton era răzuită destul de mult, iar din Chiril s-a început asfaltarea serioasă. Încă nu era asfaltat foarte mult ca distanță, dar presupun că vor să-l facă anul ăsta, nefiind distanța foarte mare, și fiind deja răzuit.

Quote from: vladb on October 25, 2018, 02:10:03 PM
M-ar interesa calitatea drumului DN13B pe sectorul Praid - Gherogheni + DN12C intre Gheorgheni si Bicaz.
Praid-Gheorgheni a fost reparat anul trecut, dacă țin bine minte. Acum câteva săptămâni, când am fost ultima oară, nu rețin să fi observat probleme. Acum văd pe hartă că e galben. Aș zice că e mai bun, dar depinde poate de percepție.

Gheorghieni, ca localitate, încă e praf și pulbere, din orice punct de vedere.

Gheorgheni-Lacu Roșu, plus cheile Bicazului, sunt decente. Nu e asfalt nou, dar nici gropi nu prea mai sunt. Doar prin chei trebuie grijă, sunt câteva zone de drum mai îngustat, dar asfaltul e ok. După chei până la Bicaz e asfalt nou-nouț, terminat anul ăsta, marcaje noi și bune, drum de 5 stele.

Traseul ales de tine e ok, e același pe care l-am parcurs și eu acum câteva săptămâni, venind de la Cluj. :)

vladb

#1964
^

Uitandu-ma atent pe waze si gmaps, am vazut ca ma ruteaza de la Cj la Reghin si apoi pe Valea Muresului, Toplita, Gherogheni. Oare cat de praf e zona dinainte de Reghin...?