News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ovicor

De acord cu voi, dar batranii sunt dificili si conservatori, unii dau in paranoia, vor sa vada banii, sa-i pipaie. Mi se intampla adesea sa stau la coada, in urma unui batran, la bancomat. Nu stiu ce face, isi incurca PIN-ul, isi verifica soldul, te ia batul, butoneaza excesiv si pleaca fara sa scoata ceva.
O paranteza : Pe vremuri, repartizarea absolventilor de agronomie se facea in functie de tren: cei cu 10 si 9 in localitati prin care trece trenul, cei cu 8 si 7 prin localitati de unde se aude trenul, iar cei cu 6 si 5 in localitati pe unde s-a auzit de tren. Ei, eu la localitatile din urma ma refeream ca nu trebuie fortata implementarea platii cu cardul a pensiilor!

TibiV

Quote from: ovicor on October 11, 2018, 11:29:02 AM
... batranii sunt dificili si conservatori, unii dau in paranoia, vor sa vada banii, sa-i pipaie.

Noroc ca suntem in parcare....
BANC de pe vremurile "alealate":

Un pensionar se aseaza la coada la ghiseul CEC.
Cand ii vine randul spune ca vrea sa scoata toti banii.
Functionara ii spune:
- Daca scoateti acum, pierdeti dobanda! Mai bine veniti peste 3 luni, cand ajunge la termen...
- Nu, vreau sa mi-i dati acum pe toti...
Femeia ii da banii, mosul se duce la o masa si ii numara.
Dupa care se intoarce la ghiseu:
- Acum puneti-i pe toti la loc!
- Pai daca ii puneti la loc, de ce i-ati mai scos?
- Am vrut sa vad daca sunt toti!

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

In urma cu un an, pentru prima data dupa 20 de ani am intrat intr-un oficiu postal din Constanta. Parca intrasem la muzeu, pana si mobilierul era la fel ca in anii '90.

yetiman

Daca doar mobilierul ar fi la fel, nu ar fi nici o problema majora. Daca e de calitate poate sa reziste si 100 de ani.  :D

Problema e "tehnica". In loc de scannere si coduri de bare se folosesc caiete si mentiuni cu pixul....  :lol: Ca sa descopere care este coletul pentru care ai aviz, e o munca de durata.
Avizul e facut de depozitul central si nu contine nici o informatie in afara de destinatar  (nume/adresa) si Oficiul Postal de unde trebuie ridicat.
La oficiul postal au mai multe caiete (pentru scrisori, pentru colete mici interne, pentru colete mici externe, pentru colete mari, pentru colete cu AWB, etc....)
Iar cum pe aviz rareori e scris ce este (sau e incomplet - doar "scrisoare" sau "colet", de cele mai multe ori) incepe o cautare prin caiete. Unde  (macar atat) este cate o pagina dedicata pentru fiecare zi calendaristica de avizare.
Asa cum ziceam, in caiet sunt trecute cu pixul, numele destinatarului si numarul coletului (numar dat de Oficiul Postal, nu de depozitul central). Intr-un final te gaseste, identifica coletul si merge in "depozit" dupa el.
Dupa care trebuie sa noteze numarul CI si sa semnezi de primire. Ca in 1990.  :lol:

De multe ori e mai usor sa astepti RE-avizarea, caci asta vine de la Oficiul Postal direct si are si numarul de colet pe el, asa ca e gasit mult mai usor....
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

 :o
Pe bune?!?!....
:lol: :lol: :lol:

(Nu am mai trecut pe la posta de cel putin 10 ani...  :-[ )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cristi N

Eu mai comand din cand in cand nimicuri de pe Aliexpress si vin la posta. Ultima oara cand am fost nu ma gasea in registrul legat cu sfoara desi trecuse prin el de vreo 3 ori si ma gandeam ca un simplu fisier excel ar face minuni.  :D

gruiarew

Depinde de ce așteptări ai. Eu am avut probleme cu Fan(tomă) Curier. Te sună când au chef și cum au chef. N-am primit nimic, dar absolut nimic întreg. Cel mai fain a fost când mi-au adus o roată de bicicletă cu cauciucul tăiat (se vedea că-i tăiat cu cuțitul) deși expeditorul îl ambalase de parcă pusese ouă în colet. Fiind plătit dinainte am făcut o reclamație la curier la care bineînțeles că n-am primit răspuns.

Cu Poșta n-am avut niciodată așteptări, dar am avut surprize extrem de plăcute. Pentru niște lei în plus poți primi număr de înregistrare și pe site dacă-ți bagi adresa de mail primești update când se schimbă statusul. Chiar merge. Partea cu registrul... asta e.

Nu știu dacă au primt dispoziții, dar la oficiul de care aparțin doamna aia e foarte, foarte de treabă. Aveam de primit niște acte de la frate-miu din Germania (mi-a adus ăsta o mașină, a dat numerele jos s-a dus s-o ștergă de la el și mi-a trimis brief-urile). Bineînțeles recomandată, cu tracking & stuff. A ajuns într-o săptămână. O zi în DE, una în BSI și restul plimbată pe la noi. M-am dus la două zile după ce a apărut că-i ajunsă la oficiu. Chestia maximă a fost la ghișeu...

După ce se împrăștie pensionarii din fața mea ajung și eu la ghișeu și începe nebunia... caută în registre. E avizată, caută printre scrisori, nu-i. Caută prin rafturi... Nu-i. Se duce în spate... Nu-i. Se ută iar în registru. O cheamă pe Maricica ce dădea cu ștampila, să o caute... Se aude din spate trosc, pleosc, buf. Vine după câteva minute (ăștia se agitau deja în spatele meu). Dom'le... nu-i. Eu de dincolo de tejghea cu glas sugrumat... știți a ajuns acum două zile. Îs niște acte, mașină, Germania... eram deja galben... Programarea la RAR făcută, idem la numere, actele nu-s la coteț. Veniți mâine că n-o găsesc. Pe la 15 primesc un telefon că mi-a găsit-o să merg după ea. Mă scuz, îi spun că mă duc mâine zi că-s la muncă. M-a ținut minte.

Mâine zi, merg mă pun la coadă, mă vede și mă strigă în față. Ezit. Babacii se agită. Ăla de la ghișeu vociferează, că e rând, cum vine asta? Doamna mă strigă iară și i-o taie scurt: Domnul merge la muncă, are de luat niște acte, nu rebus ca dumneata. Ăsta comentează iar, doamna se supără îi zice că nu-i mai dă rebusul. Mă duc, iau plicul, mă scuz, semnez si plec râzând. Am fost și eu un Moise mai mic.

Asta a fost la primit. Am avut surprize și la trimis, într-o sâmbătă la oficiul județean. Am primit tracking number și luni era la destinatar. O cutie de 50 X 50 X 20 a fost cca 10 lei. Curierul n-a vrut să vină după ea și la ei la sediu mi-au zis că-s ocupați și nu-mi poate spune când ajunge. Deci m-am dus la Poștă. Au ceva express delivery între reședințele de județ de pe o zi pe alta cică. La mine a mers.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Io

Eu n-am incotro si ma folosesc de serviciile Postei cind imi vine palinca de-acasa. Chiar daca sint singurul client tot dureaza ca se face asa:
- inminez avizul oficiantei;
- verifica intr-un caiet;
- il gaseste in caiet/nu intotdeauna il gaseste din prima in caiet ca-i scris de mina si na...;
- merge dupa el in depozit;
- il aduce si-l pune pe tejghea/birou, uneori pe cintar;
- completeaza ceva;
- completeaza actele de ramburs;
- imi ia banii, daca e cazul imi da restul;
- tipareste la imprimanta matriciala (mai foloseste cineva la birou asa ceva?) chitanta de ramburs;
- ii multumesc si plec.

Socotiti voi cite face biata femeie (nu e nici o gluma aici!) si comparati cu ridicarea unui colet ramburs la un curier modern.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

dr4qul4

Si eu comand multe nimicuri de pe Ali si ajung des la posta. Am prins si cateva colete la vama postei (OP5) unde o perioada se formau niste cozi imense (bagasera tot externul acolo).
E interesant sa-i vezi cum cauta ei coletul in dezorndinea aia. Si mai ales cum il gasesc.
Cel mai rau este ca la posta cozile se formeaza din cauza unora care insista sa-si plateasca facturile, amenzile si taxele la posta. Desi pt unele sectoare tb mandat si e vreo 10 lei.
Ca un sfat...Evitati sa va duceti in martie la Posta. E luna impozitelor    :whistling:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

@gruiarew,
povestea merita postata si pe un site "generalist"....
:lol:

Quote from: dr4qul4 on October 11, 2018, 05:56:32 PM
E interesant sa-i vezi cum cauta ei coletul in dezorndinea aia. Si mai ales cum il gasesc.
Este de-a dreptul fascinant!
Pe vremea cand mai "colaboram" cu ei, asta ma uimea cel mai mult...
Cum naiba reuseau sa gaseasca ceva ?!?!?....

(NU injurati "caietul"... Daca le pui un Excel in fata, iti vor spune "va sunam noi saptamana viitoare, cand gasim coletul"....)
:lol: :lol: :lol: :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

thinker

Nu sunt de acord.
Poate personalul de la posta pare ca are doar aceste capacitati dar nu e asa. Poate si amenajarea si mobilierul e de vina.

Sunt sigur ca in momentul in care o sa aduca echipamente si sisteme de calitate brusc vor aparea si abilitati care acum par SF.
Si tot brusc vor disparea cozile si cartitorii de serviciu, iar increderea in randul pensionarilor va disparea.
Nici posta nu va mai fi de increderea cum era odata.  :lol: :lol: :lol: Ce viata e aia fara coada la posta ca sa ridici un rebus?

Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

adiarc

gruia +1..am ras cu lacrimi...la propriu...desi am mai patit si eu din astea...dar parca la altu are alt farmec  :lol: :lol: :lol:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Io

#11052
Nu, Thinker, nu. NU!
Iti dau un exemplu de saptamina asta: trebuie sa-mi schimb buletinul si permisul. Ma uit pe legi, ma uit pe net, ma uit pe site-ul MAI, pe site-ul Primariei, ma uit pe forumuri, scot o lista cu ce trebuie sa fac, ce acte imi trebuie si in ce ordine le obtin etc. Ma programez online la Evidenta Populatiei pentru ora 12:00. Inainte de asta imi fac cele ce trebuie cu trimitere de la medicul de familie (cum ca Adeverinta de boli cronice), programare la clinica privata care-mi promite ca am fisa medicala intr-o sigura zi. Perfect, am avut-o in doua ore si glont la E. Populatiei.
Coada de macar 30 de persoane! No, f...-i! Intreb: "are cineva programat online pentru ora 12?". Liniste completa, ochi holbati dar si priviri absente, mirieli. Citiva ma admonesteaza si le spun ca internetul e in Romania de 20 de ani. La 12 fix intru, functionara are o lista cu cei programati online. Cu nume si prenume. Stii citi sintem pe lista aia? 5. Cinci persoane si atit. Restul la coada. Pare rau, intru, ma injura vreo doi (sau 20), rezolv buletinul in 7-8 minute.
Merg apoi la Politie unde am programare online la 14:10. Termin in 7-8 minute. Cu completarea dovezii ca pot conduce cu tot. Zau ca inca nu-mi vine sa cred.
Ieri dimineata am primit permisul prin posta. Mi-a pus postasita plicul cu el in mina. Buletinul vine el in urmatoarele zile.
Dar unii vor continua sa stea la coada chiar daca te poti programa de pe computer, de pe mobil, chiar acolo unde ai de depus actele. Si evident sa te certe ca te bagi in fata. Da :)
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

dr4qul4

la Bucuresti poti sa-ti ridici permisul in 2 ore. Ghiseele cu programari online sunt separate de cele fara programare. Diferenta este ca te programeaza in 2-3 saptamani, pe cand la coada il poti face in aceeasi zi.
Eu imi platesc impozitul pe Ghiseul.ro, din pat, pe 2 sau 3 ianuarie. Altii stau cate 2 zile la coada la posta pt acelasi lucru. Dar ei cred ca internetul este doar pentru ziare, facebook si olx.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

thinker

#11054
@Io

Nu inteleg ce nu? Cred ca nu m-ai inteles. Nu m-ai contrazis cu nimic. :D
Eu stiu si cred ca functionarii din romania pot avea rapiditatea si dexteritatea celor din vest. E doar o problema de selectie, mentalitate si mai ales motivare. Nu despre bani e vorba, trebuie motivati sa munceasca pentru cetateni, pentru a ocupa un post in institutie. Cand totul e cu pile motivarea nu exista, pentru ca nu exista risc, plangeri sau evaluare.

Pai cum crezi ca era peste tot inainte de computere si programare online? Tot ca la posta. Nici acum nu e prea grozav. Stii la cate institutii nu merge/ nu se ia in calcul programarea online?
Ai vazut cum arata telefoanele pensionarilor? Cati crezi ca stiu sa foloseasca un smartfone?
Statul plateste annual 600 mil lei la posta pentru ca pensionarii nu au carduri...asa zicea  ministru de finante, cum naiba sa plateasac oamenii on-line?
Si mai sunt si bancile asa cum sunt, ING stie...

Probabil ar trebui lansat programul primul card :)
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.