News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

reed

Curtea CCR a respins sesizarea pachetului de legi propusa de guvern de catre presedinte,ce altceva sa ne fi asteptat :bash:

TibiV

INFORMAŢIE DE PRESĂ privind proiectele de acte normative care ar putea fi incluse pe agenda şedinţei Guvernului României din 3 mai 2018

III. PROIECTE DE HOTĂRÂRI
(...)
21. PROIECT DE HOTĂRÂRE pentru înscrierea în inventarul centralizat al bunurilor din domeniul public al statului şi darea în administrarea Ministerului Transporturilor a unor bunuri imobile donate Statului Român

http://gov.ro/ro/guvernul/sedinte-guvern/informatie-de-presa-privind-proiectele-de-acte-normative-care-ar-putea-fi-incluse-pe-agenda-sedintei-guvernului-romaniei-din-3-mai-2018

Asta m-a lasat "masca"...
Cine doneaza statului bunuri imobile ?!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

frunzaverde

Quote from: TibiV on May 03, 2018, 01:05:19 PM
Asta m-a lasat "masca"...
Cine doneaza statului bunuri imobile ?!....


Porr Bau Austria GmbH : http://sgg.gov.ro/new/wp-content/uploads/2018/05/HG-14.pdf

Si la ce obiecte sunt donate:

1. Teren varianta ocolire municipiul Arad. S=19077 mp, CF nr. 335181, 334115, 334119, 317394, 317395, 317390, 315904, 315945,315914, 315939, 315941, 315901, 315898, 306910, 322181, 322184, 322187, 335162, 334116, 315936, 315937, 315938, 315943, 315907, 307264, 317724, 318392, 317731, 315947, 315948, 316365, 315920, 307209, 316633, 316636, 316651, 316656, 316730, 316739, 317057, 315931, 322273, 322277, 317789, 321614, 317975
2. Cladire DSVSA Arad. construcţii administrative,  P+2, CF nr.331004 C1-S= 682mp, S teren =5181 mp
3. Laborator fitosanitar. construcţii administrative, P+2,  CF nr.314643-C1,S= 327mp, S teren= 1000 mp
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

rizzuh

De ce ar dona Porr terenuri si cladiri statului roman? :o

frunzaverde

Quote from: rizzuh on May 03, 2018, 02:50:59 PM
De ce ar dona Porr terenuri si cladiri statului roman? :o

Cand s-a facut centura Arad, cladirea DSV Arad a fost o mega-piedica birocratica in calea proiectului - aia nu doreau sa se mute, etc. etc. Presupun ca s-a ajuns la ceva intelegere cu suplimentarea proiectului si constructia unei cladiri noi pentru DSV de catre firma austriaca. Care cumva trebuiau trecute in patrimoniul statului, nu? Probabil asta a fost solutia gasita la vremea respectiva.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

alecu26

E si in conditiile de contract parca. Daca tu schimbi solutia tehnica, sau din alte motive dorite de constructor se modifica achizitia de terenuri...e absolut ok. Doar ca costurile sunt la constructor. Si singurul mod de a ajunge dupa aia in proprietatea CNAIR e prin donatie.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

3mir7

Buna ziua,
As dori sa stiu daca exista un set de cerinte minime pentru a se implementa un sens giratoriu deoarece in orasul in care locuiesc eu ( Cugir jud. Alba) se doresc construirea a 3 sensuri noi giratorii si mi se pare absurda ideea.
Va multumesc

cristi5

Oare ce citim noi in aceste vorbe?

QuoteL-am sunat pe domnul Ioniţă (Ştefan Ioniţă, directorul general al CNAIR -n.r.) de la companie şi i-am spus – domnule, suntem şi noi aici, pe autostradă, şi vrem să plătim, nu vreţi să luaţi banii? Mi-a spus că verifică, nu ştia – m-aş fi aşteptat să ştie, dar sigur că era şi el undeva, că se auzeau nişte păsărele în telefon. M-a sunat ulterior şi mi-a spus că este o problemă la compania de telefonie (...) Dar ce facem noi, cei care vrem să plătim? Mi-a dat răspunsul (...) că puteţi plăti şi mâine. Dar domnule, cei care au trecut ieri şi au zis că plătesc azi, ăştia ce fac?

via g4media.ro

Sunt curios daca dna de la MI il va amenda pt ITP expirat pe domnul de la Camera Deputatilor

GDPR

Ti-ai gasit. E ocupata sa dea in judecata TNR.

TibiV

Quote from: cristi5 on May 04, 2018, 02:20:00 PM

QuoteMi-a spus că verifică, nu ştia – m-aş fi aşteptat să ştie, dar sigur că era şi el undeva, că se auzeau nişte păsărele în telefon. M-a sunat ulterior şi mi-a spus că este o problemă la compania de telefonie (...) Dar ce facem noi, cei care vrem să plătim? Mi-a dat răspunsul (...) că puteţi plăti şi mâine.

Cei care vor sa plateasca trebuie sa schimbe operatorul de telefonie mobila...
http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/tariful-de-trecere-podurilor-de-la-fete%C8%99ti-%C8%99i
Quote
Abonații VODAFONE ROMANIA care doresc să achite tariful pentru utilizarea podurilor peste Dunare între Fetești și Cernavoda (peaj) nu pot face acest lucru  din cauza unor probleme tehnice ale acestui operator de telefonie mobilă.
Această situație a apărut astăzi, 01.05.2018, începand cu orele 19.00.
Plata peajului poate fi însă efectuată prin sms, la toți ceilalți operatori de telefonie mobilă, la care serviciile funcționează.

Oricum, nu a durat mult...
http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/fost-reluat%C4%83-plata-tarifului-de-trecere-podurilor-de
Quote
Abonații VODAFONE ROMANIA pot să achite din nou,  prin SMS, tariful pentru utilizarea podurilor peste Dunăre între Fetești și Cernavoda (peaj), începând cu ora 20.38. 
Plata peajului nu a putut fi efectuată între orele 19.00 și 20.38, astăzi, 01.05.2018, din cauza unor probleme tehnice, care au fost soluționate însă de VODAFONE ROMANIA, în urma sesizărilor CNAIR S.A.
În tot acest interval plata peajului a putut  fi  efectuată prin sms, la toți ceilalți operatori de telefonie mobilă, la care serviciile au funcționat.

Deci cel care l-a sunat pe Ionita a le-a usurat viata celorlalti Vodafone-isti... ;)

Stiti ca sunt un "fan infocat al CNAIR", dar sa admitem ca uneori (in situatii exceptionale :lol: ) chiar NU este vina lor...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

da...dar cand tot spui ca vine lupu la stana ( adica minti cu nerusinare ) si el nu vine.....cand chiar vine si urlii,e firesc sa nu te mai creada nimeni......iar cu lipsa totala de respect care ni se ofera ( pe banii nostrii ),nu se va ajunge la incredere in acest institutii parazit,gen cnair,prea curand
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

se exagereaza incidentul.
Pana la urma vorbim de 1h38 de minute in care nu s-a putut plati pe vodafone. La ce trafic a fost, probabil le-a cazut reteaua.
Dar pana la urma, toti stiu ca taxa de la fetesti se poate plati pana la sfarsitul zilei urmatoare.
Asa ca daca nu merge sa platesc in acel moment, nu vad de ce sa ma panichez. Daca nu merge nici cand ajung in Bucuresti, atunci pot incerca sa o platesc pe net si daca nu merge nici asa, atunci nu am decat sa ma duc la o benzinarie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Cristi N

Oricum nu e ca si cum doar prin sms se poate plati, mai sunt destule variante: la majoritatea benzinariilor, pe site-ul erovinieta, prin aplicatia de mobil a celor de la CNAIR si probabil ca am mai uitat vreo optiune.

Am observat in schimb o chestie, camerele de la pod nu detecteaza foarte bine numerele. Anul asta am facut o plimbare pana la mare si m-a vazut doar cand m-am dus, la intoarcere m-au ratat. Anul trecut, la fel, m-au mai ratat la o trecere. Eu nu ma supar, acu am 2 treceri neconsumate  O:-)

voicul

Quote from: Ionut on May 05, 2018, 05:10:57 PM
Iceman nu a ajuns și pe A3 de data asta, dar va ajunge în curând.

Probabil nu zic ceva nou, dar parerea mea e ca doar acolo ar trebuie sa se concentreze API (spus din perspectiva, ca fondurile mereu sunt limitate).
Pe A10 cei de la Unirea vor acoperi si lotul 2 cand se vor misca lucrurile - pe lot 1 deja misca cu talent.
Pe A1 @rocklee si @flashu74 + si altii pe la Holdea - acopera unde chiar se misca ceva (desigur din aer se vede altfel decat de la sol).
Si pe A3 @teoneo face update-uri, dar 60 de km nu prea sunt simplu de acoperit.

O alta intrebare de reflectat:
Acopera excelent API - prin membrii de pe forum  :cheers: - toate santierele de A sau sunt prea putine santiere de A?

TibiV

A doua varianta.
Prea putine, mult prea putine santiere de autostrazi... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)