News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

panda_no 5

Kilomerii ca kilomerii, dar chiar sa nu afle nici unul dintre noi ca de fapt s-a inaugurat deja bucata din A1 intre Ramnicu Valcea si Deva? :o :D

Allex

Sigur nu e articol TNR?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

JohannDB

....., pe autostrada A1 Râmnicu Vâlcea - Deva, ...."Sursa Infotrafic" ! Avem deja autostradă de la Râmnicu Vâlcea la Sibiu ?   :hm: Ce repede au construit-o ! De la Sibiu, avem la Deva, "două" autostrăzi, "una" până la Săliște și "a doua" de la Cunța încolo....

Cât privește ...scoateți pasagerii din autovehicul în afara părții carosabile..., greu de realizat, dacă nu chiar imposibil din cauza parapeților / glisierelor de pe dreapta mai înalte decât poate "încăleca" chiar o persoană tânără și "sportivă". Iar o deplasare (la marginea benzii de urgență - fac referire strict la acest sector, că pe Pitești -  București ai destul câmp pe dreapta), până la acele locuri de "întrerupere" a parapeților / glisierelor, este chiar o aventură în condițiile de ceață.

Horațiu 87

#5613
CNADNR a semnat contract cu Arsenie Boca pentru construcția autostrăzilor
Protectorul Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România, Arsenie Boca veghează la cheltuirea banilor publici pentru șosele.
Conducerea CNADNR a ajuns să creadă, probabil, că doar Arsenie Boca mai poate salva autostrăzile patriei de la surpare.
Deoarece e nevoie de mai mult decât o minune pentru a se putea realiza toate autostrăzile visate de cei care s-au perindat la conducerea CNADNR, mai marii companiei au dat dispoziție ca angajații instutiției să nu mai fie primiți la muncă fără să aibă asupra lor cel puțin o iconiță cu Sfântul Ardealului.
Ca să fie sigură că nu își pune în pericol locul de muncă femeia de serviciu din sediul central al CNADNR și-a tapetat ușa vestiarului cu iconițe.

:lol: :lol: :lol: :lol:

http://www.capital.ro/cnadnr-a-semnat-contract-cu-arsenie-boca-pentru-constructia-autostrazilor.html

vancouver

#5614
Quote from: JohannDB on January 31, 2016, 10:02:28 AM
....., pe autostrada A1 Râmnicu Vâlcea - Deva, ...."Sursa Infotrafic" ! Avem deja autostradă de la Râmnicu Vâlcea la Sibiu ?   :hm: Ce repede au construit-o ! De la Sibiu, avem la Deva, "două" autostrăzi, "una" până la Săliște și "a doua" de la Cunța încolo....

Cât privește ...scoateți pasagerii din autovehicul în afara părții carosabile..., greu de realizat, dacă nu chiar imposibil din cauza parapeților / glisierelor de pe dreapta mai înalte decât poate "încăleca" chiar o persoană tânără și "sportivă". Iar o deplasare (la marginea benzii de urgență - fac referire strict la acest sector, că pe Pitești -  București ai destul câmp pe dreapta), până la acele locuri de "întrerupere" a parapeților / glisierelor, este chiar o aventură în condițiile de ceață.

Aici te contrazic. Este absolut corect ceea ce spun cei de la politie, PASAGERII TREBUIE SCOSI IN AFARA PARTII CAROSABILE. OBLIGATORIU. Acest lucru il inveti la scoala de soferi in toate tarile din vestul Europei. In caz contrar esti un om iresponsabil si risti viata acelor pasageri.

Asadar, cum necum, peste parapet, pe sub parapet, mai la stanga, mai la dreapta, TOATA LUMEA IESE DIN MASINA SI SE DUCE DINCOLO DE PARAPET.

Oricum nu avem peste tot parapet, asta este fals, in afara de asta sunt putini oameni (batrani) care chiar nu ar putea escalada acel parapet. Eu am trecut peste parapet de multe ori, de fiecare data cand am ramas pe pana pe autostrada. Fie in Italia, fie in Germania, fie in Franta, fie in Ungaria. Este o bagatela pentru orice persoana pana la 65 de ani.

PS. Asta nu are legatura cu ceata, ziua sau noaptea, cald sau frig. Are legatura numai cu viata. In Germania, daca suni la ADAC ca ai ramas in pana (ADAC = clubul automobilistic la care multi au abobament si pe membrii ii ridica gratuit pana la primul service)  centralista insista de fiecare data: IESITI DIN MASINA SI ASTEPTATI IN AFARA CAROSABILULUI, DINCOLO DE PARAPET, pe iarba sau pe pamant. Iar daca unii est-europeni nu fac asa, ceilalti participanti la trafic anunta imediat serviciul info-trafic si se da la toate posturile de radio: atentie persoane pe autostrada, circulati prudent.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

TibiV

Corect, vancouver...
Dar romanii opresc unde vrea muschii lor, indiferent daca exista sau nu banda de urgenta. Si stau toti in sau langa masina.

Mai tineti minte accidentul din Slovenia al procurorului din Arad ?

Quote from: TibiV on July 14, 2015, 09:47:20 PM






Da, clar... Nu era bandă de urgență.
De ce or fi oprit ?!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dorum

#5616
exact asta voiam si eu sa postez...

http://specialarad.ro/au-aparut-noi-imagini-cu-teribilul-accident-din-slovenia-in-care-a-murit-intreaga-familie-chis-era-interzisa-oprirea/

...iar acolo nu era parapet... iar acolo era banda de circulatie...



danutzu_1069

#5618
Care stire are 2 ani vechime?
Daca te referi la ala cu moartea aradeanului, era folosita doar ca exemplu referitor la stationarea pe autostrada!

horatiu.cosma

Am pus eu o stire legata de interzicerea dronelor, dar era din ianuarie 2014, nu ma uitasem initial la data. Nu mai e de actualitate, am sters-o.

ciprebbe

#5620
Vorbea la telefon... >:( , linie continua >:(, nu semnalizare.... :o

http://www.youtube.com/v/HdJhud8Mh-Q
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

#5621
Pedeapsa pentru vorbit la telefon este prea mică...
Eu conduc un Logan fabricaţie 2013, dar are Hands Free prin BlueTooth din fabricaţie...
Adică răspund la telefon, deşi de multe ori nici nu ştiu în ce buzunar este telefonul...
Mor când îi văd pe unii în maşini care costă de 5 ori cât Loganul meu, dar conduc cu telefonul lipit de ureche... Şi, evident, fac cele mai aberante manevre...
Dacă vezi în faţă unul care abia merge, atunci fie are 70 de ani, fie vorbeşte la telefon... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Chiar asa si este. Poza din arhiva.
Li s-o fi stricat .... fax-ul.