News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alecu26

Eu nu înțeleg totuși de când DNA anchetează abuzuri în servici....sau pur și simplu prostie crasa...sau lene...sau incompetenta sau chiar și rea voința.  În fine....
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

Eu cred că DNA anchetează să vadă dacă a fost DOAR "prostie crasa...sau lene...sau incompetenta sau chiar și rea voința."....

Că atât de multă prostie cumulată la un loc... cam dă cu virgulă ! ;)

Ştii zicala aia: e mai prost decât prevede legea !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dorum

nu as vrea sa ma pronunt, dar nu fiti siguri ca a fost doar atat... daca a fost si coruptie???

adiarc

DNA -ul nu intra pt firimituri.....ma bucur ca am avut o contribuție la aceasta demascare....incompetenta e cea mai mica problema in aceasta ancheta.....nu poți sa faci plăti de 130 de mil de euro,ignorând totul,doar pt ca ești incompetent....no way

Pardon....160 de mil de euro,socotind si contribuția de la buget
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

get

Quote from: ciprebbe on December 23, 2015, 09:37:26 PM
Politia maghiara spunea ceva de 2 ore la Artand-Bors.

Acum în dotarea Poliției de Frontieră, timpii medii de așteptare în vămile patriei:
http://www.politiadefrontiera.ro/medie-timpi/

cristi5

#5330
Quote from: horatiu.cosma on December 23, 2015, 09:58:33 PM
Nu mutam la pasajul Recas-Petrovaselo(ce tare suna Petrovaselo  :lol:).

Welcome to Banat :) Petrovo Selo = Petreni pe românește, dar populația e majoritar sârbească așa că se folosește numele sârbesc.

Mare parte din localitățile printre care trece A1 în zonă au nume sârbești, maghiare sau germane pe care poate le vom mai pomeni... Sigur, faptul că un nume provine dintr-o limbă sau alta nu înseamnă neapărat că (mai) e locuit de etnia respectivă.

Cele cu o(a)va la sfârșit sunt nume sârbești (Cladova, Coșava -> Coșevița adica Coșava mică, Șanova -> Șanovița, Herneacova, Breazova, Cliciova). La fel cele cu văț (Cralovăț= Kralovac, Beștarovăț, Șiștarovăț, Bucovăț, Topolovăț). Apoi Zorani, Jupani... Nume maghiare: Iosifalău, Remetea, Chizătău. Germane: Bethausen (la câțiva km mai la nord este Charlottenburg, zis Șarlota de cand au plecat șvabii, singurul sat rotund din Ro, și deasemenea Altringen)

Presărate printre ele, localități cu nume românești: Margina, Răchita, Făget, Temerești, Românești, Jupânești, Bătești, Sintești, Nemeșești, Bunea, Curtea, Pădurani... Begheiu Mic e haios, și-au schimbat numele in 1964 că era inestetic. Bichigi e românesc chiar daca nu pare. Ictar-Budinți sună super ciudat dar sunt ambele sate românești din vechime...

Dincolo de deal, în HD, nume neaoșe românești: Ohaba, Grind, Holdea... In aceeași comună (Lăpugiu) Lăsău și Fintoag sunt nume maghiare... Ș.a.m.d. ...

Tot așa ca să știți pe unde treceți când faceți poze: una din variantele istorice spune ca mama lui Iancu de Hunedoara ar fi fost Erzsébet Morzsinai adica Elisabeta de Margina :)

TibiV

cristi5, super-prezentare !....
Chiar mă întrebam ce şi cum, căci sunau cam ne-neaoș ... :)
+1
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

Quote from: TibiV on December 24, 2015, 01:39:02 AM
cristi5, super-prezentare !....
Chiar mă întrebam ce şi cum, căci sunau cam ne-neaoș ... :)

Cu plăcere! Zona ilustrează că România a avut mare noroc (drept din punct de vedere național, dar noroc!) la 1918, așa cum zice cartea asta. De fapt sârbii au ocupat Banatul din 1918 până în 1919.

Așa că hai să nu ne batem joc de norocul nostru și să facem niște infrastructură...

IlisescuV

Quote from: dorum on December 23, 2015, 10:28:57 PM
nu as vrea sa ma pronunt, dar nu fiti siguri ca a fost doar atat... daca a fost si coruptie???
Pai tocmai aia e ca DNA nu investigheaza incompetenta si prostia ci coruptia.
Din cate amauzit de la fosti colegi de facultate ce lucrau pentru firmele de pe Deva-Sibiu, nici o firma nu putea prinde un lot fara sa dea cat trebuie si cui trebuie. Asta era zvonul pe atunci.
Am ramas putin socat cand un coleg ce lucra la Strabag mi-a zis ca si firma lor ar fi dat. Pe vremea aia era lege sa daidaca vroiai sa ai de lucru.

Acum nu prea mai stiu cum e ca aproape toti au plecat in alte tari si nu mai am pe cine intreba.


alecu26

Strabag a câștigat de pe primul loc (dacă - mi) amintesc bine...la 9 distanta considerabila. Straco la fel, tot de pe primul loc.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).


ciprebbe

Pun in parcare pt ca imi dau seama ca e o porcarie chestia asta cu drum express.
Inca nu am identificat exact despre ce drum e vorba insa din poze il vad prin oras si numa express nu este .

S-a deschis drumul expres pentru circulaţie. Investiția se ridică la aproape 50 de milioane de lei

Daca stie cineva traseul rog sa il puna cu google maps. Ms.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

__dir

#5337
@adiarc, exista sectii cu obiective diferite (organigrama). Neaga a intrat la abuz ca a facut ce a vrut acolo. Nu poti ignora tot felul de puncte negre ca asa vrei.

Un fripturist aici

horatiu.cosma

#5338
Quote from: ciprebbe on December 24, 2015, 11:00:21 AM
Daca stie cineva traseul rog sa il puna cu google maps. Ms.

Cam pe aici cred ca vine.

iuli

Hahahaha...  :lol:

Cum expresurile au devenit personale asa si drumul asta a devenit ca un drum judetean reabilitat :)) Sau o fi expres pentru ca autorul ajunge mai usor acasa?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog