[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

NGC

Quote from: NGC on February 22, 2018, 09:35:26 PM
Quote from: NGC on February 06, 2018, 09:48:30 PM
"Modernizarea centurii rutiere a Municipiului Bucuresti intre A1 - DN 7 si DN 2 – A2: sector DN 2 (km 12+300) - A2 (km 23+750)"

Quote from: Eurocopter on February 06, 2018, 03:49:44 PM
Avem vesti caldute de la Timisoara si DNCB DN2-A2, ma asteptam ca NGC sa sara cu ele deja. :)

O vrabiuta zice ca o veste ar fi ca asocierea OYL COMPANY HOLDING AG - STRACO GRUP a contestat clasarea pe locul 3.

Asadar a castigat asocierea condusa de SINOHYDRO si acum pot sa va spun si ca s-a respins contestatia asocierii conduse de OYL COMPANY HOLDING AG.

Mai poate urma CAB.

OYL COMPANY HOLDING AG a contestat la CAB decizia CNSC.

Pe de alta parte, adevarata contestatie este contestatia la CNSC de la TIRRENA, care a iesit pe locul 2, contestatie care a fost trimisa chiar de 8 Martie. :lol:

S-ar putea acum ca CNSC sa suspende analiza contestatiei TIRRENA pana cand CAB va da verdictul in celalalt proces, asa cum CNSC a facut recent si la A3 Targu Mures - Ungheni.

panzer

DN2-A2: Inside info: pe la primariile din jurul Bucurestiului au inceput sa apara reprezentanti chinezi care fac dosare de aducere a muncitorilor din China.
Completeaza dosare pentru ORI.

cutter

Cam prematur.

Din ce am citit de pe SEAP, Tirrena a folosit același argument (lipsa declarării subcontractorilor pentru arheologie și deminare) cu care au câștigat deja o dată în decembrie și, practic, i-au descalificat pe SECOL la Alexandria-Craiova lot 2.

panzer

Posibil.

Chiar daca o sa si inceapa contractul eu unul spun ca sunt sanse minime sa se finalizeze cu succes :
- ORI nu le va da nici un permis de munca. (asta daca nu se arajeaza ceva politic la nivel inalt)
- Proiect pe fonduri europene facut de o firma chineza: fiecare surub va fi chinezesc, muncitori chinezi, total ne-european. A mai fost o bucata de autostrada in Polonia in conditii similare care s-a terminat cu un mare scandal.

Sorinus

Asta nu e autostrada, e un proiect nesemnificativ fata de o autostrada de la 0. Dar ar crea un precedent. Ar face bine sa angajeze si ceva romani macar de fatada, si sa ia macar grinzile ptr pasaje de aici, nu sa le toarne-n China.

dr4qul4

Daca platesc taxele vamale pentru import si au toate certificarile europene, atunci le pot aduce de unde vor ei.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cezar-mario2012

 În Muntenegru au adus muncitori de acasă(China), iar structurile se fac pe șantier în regie proprie.

NGC

Quote from: NGC on February 19, 2018, 10:37:41 PM
"Proiectare si executie Pasaj Mogosoaia pe Centura Bucuresti peste DN 1A"

Quote from: NGC on November 09, 2017, 07:52:14 AM
16.02.2018

Quote
Tip solutie: Respinge revizuirea
Solutia pe scurt: Decizie/16.02.2018/Admite excepţia tardivităţii cererii completatoare. Respinge cererea de revizuire ca inadmisibilă. Definitivă. Pronunţată azi, 16.02.2018, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

Din acest punct de vedere, ar trebui sa nu mai amane termenul pentru depunerea ofertelor.

Si totusi, in 15.02.2018 l-au amanat.

S-or fi temut ca cei de la CAB nu vor da verdictul in 16.02.2018, ca altfel nu vad ce explicatie ar putea fi. :o

Noul termen este 15.03.2018.

Quote from: NGC on February 19, 2018, 10:47:01 PM
In mod sigur au modificat cel putin 2 puncte din documentatia de atribuire. Vezi masurile de remediere din 25.08.2017 si 28.08.2017.
In 17 Noiembrie 2017 au zis ca motivul pentru care nu au modificat acel factor de evaluare era faptul ca nu aveau inca motivarea deciziei CAB.

Au suspendat astazi procedura.

NGC

"Proiectare si executie Pasaj Mogosoaia pe Centura Bucuresti peste DN 1A"

Quote from: cutter on February 19, 2018, 10:41:35 PM
De altfel, CNAIR a cam încălcat o decizie definitivă și obligatorie (abuz în serviciu, anyone?) pentru că decizia CNSC prevedea "Modificările și completările vor fi efectuate în termen de 15 zile de la primirea deciziei". Ori de când a fost pronunțată decizia CAB de respingere a apelului CNAIR - în termen de 15 zile trebuia modificată documentația de licitație și asta nu s-a întîmplat.

Am uitat ceva la vremea respectiva, asa ca reiau subiectul.

Exista o portita legala in cazul asta.

Art. 28 alin. (5) din Legea 101 / 2016 zice asa.

Quote(5) În situaţia în care se formulează plângere împotriva deciziei Consiliului, autoritatea contractantă are dreptul de a suspenda ducerea ei la îndeplinire şi/sau procedura de atribuire până la comunicarea de către instanţă a hotărârii de soluţionare a plângerii.

cutter

#1779
^

Ok. Deci cînd face CNAIR plângere la CAB împotriva deciziei CNSC, CNAIR are dreptul să nu ducă la îndeplinire acea decizie până la comunicarea de către CAB a hotărârii de soluţionare a plângerii.

Acuma nu știu dacă asta înseamnă 1) data pronunțării hotărârii sau 2) data la care motivarea este comunicată CNAIR. În cazul 1) vorbim de octombrie 2017, în cazul 2) vorbim de decembrie 2017.

Oricum termenul e depășit și CNAIR era obligat să ducă la îndeplinire acea decizie a CNSC din august 2017 (CAB respingând plângerea CNAIR).

Revizuirea, cale extraordinară de atac (finalizată și ea în februarie 2018), nu intră la acest articol cu siguranță.

În lege e vorba de hotărârea de soluţionare a plângerii, nu de hotărârea de soluționare a cererii de revizuire a hotârării de soluționare a plângerii.


NGC

#1780
Asa interpretez si eu. Din cate stiu, se ia in considerare data la care este comunicata motivarea si nu data pronuntarii, pentru ca redactarea motivarii dureaza.

Si eu sunt curios de ce nu au facut inca modificarea, dar parca ii vad cum zic ca nu au primit motivarea deciziei de respingere a revizuirii. :lol:

GDPR

Sa vedem ce spune Codul Civil in privinta asta:

- art. 426, aliniat 5: hotararile judecatoresti se redacteaza si se semneaza in cel mult 30 de zile de la pronuntare.
- art. 427: hotararea se comunica din oficiu partilor, comunicarea facandu-se de indată ce hotararea a fost redactata si semnata in conditiile legii.
- art. 433: hotărarea judecătoreasca are putere executorie, in conditiile prevazute de lege.

panzer

Pe romaneste va rog.

QuoteAu suspendat astazi procedura.
Cum se traduce asta?

Merci frumos. Ma declar pierdut in atatia termeni legali.

NGC

In traducere libera, stam si asteptam acum pana cand fac modificarea pe care nu au facut-o.
Vor da un nou termen pentru depunerea ofertelor si apoi suspendarea se va ridica.
Cat avem de asteptat? Who knows? :D

Sau, ii apuca nebunia si gasesc vreun motiv de anulare a procedurii, ceea ce probabil ca ar insemna noi contestatii la CNSC si CAB. In principiu nu va fi cazul, dar cine poate garanta asta?

raresc