Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ccado

Acestea sunt din zona nodului, dar din nou, utilaje mult prea putine. Am vazut ca s-a excavat stratul vegetal, pana la calea ferata (la iesirea spre DN). Nu m-am putut apropia din cauza noroaielor.











Aici o ia inspre Mures.





De la trecerea peste Mures.





Toate utilajele care lucreaza la pod.








Xenos

@alecu26: Asa cum e acum, L. 255/2010 prevede ca despagubirea se stabileste si se comunica inainte de exproprierea efectiva, dar daca nu e de acord, expropriatul o poate contesta in instanta, caz in care si plata are loc doar la finalul procesului. Asadar, plata se face inainte doar daca nu contesti despagubirea. Din cate stiu,  textul nu a fost declarat neconstitutional.

alecu26

DAR NU E JUSTA. Atentie constitutia foloseste conjunctia SI. Deci ambele conditii in acelasi timp.

Asta ma tot mir si eu. Probabil inca nu au dat de vreo firma...si pe toti oamenii ii prosteau ca nu au nici o sansa. Oare daca-i trimitem un mail imbuibatului de avocat al poporului Ciorbea, o sa-si miste fundul sa faca ceva??? Oricum prefer sa nu o faca (ca cine stie ce frana se pune iar la proiectele de autostrada)...dar intradevar..se ivesc situatii absurde si nedrepte in multe cazuri.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ccado

Poze de pe platoul dinspre Pagida si Gambas.

Inspre Aiud.













stangabriel

Apreciem dedicarea.  Intrebare: Ce se face cu pamantul vegetal? Are ceva valoare nutritiva,eu personal l-as lua sa-l pun pe teren la mine,dar nu am nici un santier langa.

alecu26

se depoziteaza dupa anumite reguli si se foloseste la acoperirea taluzelor. Ramane ceva...dar nu foarte mult. Acela se face frumos depozite....sau cum ai spus tu, in colaborare cu cetateni din zona...se poate nivela un teren de al lor...in conditii in care ambele parti ies in castig.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alecu26

Oare coaja aia de beton si tuburile le mai gasim acolo in martie-aprilie??? Basca ca si iarna...cu niste sloiuri care se vor forma si acumula acolo, mi-e greu sa cred ca vor rezista.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ccado

De pe platou, partea dinspre Aiud. Se pare ca arheologii au de lucru.











Aici am intrat cu masina si a trebuit sa ma dau jos sa-mi curat de noroi caucurile. Nu mai aveam nici un pic de aderenta. Am reusit cumva sa ajung cu masina pe partea unde nu era excavat vegetalul, practic prin lanul de porumb.

La celalalt capat al platoului, la fel au de lucru arheologii. Se lucra doar la baza dealului.









Autostrada inspre Turda, de fapt traseul autostrazii.









Cam asa arata la un mom dat, ca pe gheata eram, fara pic de control la volan.



Cam asta e. Initial vroiam pana la Turda sa ma duc sa fac poze, dar in aceste conditii, sa intru si pe drumul tehnologic, nu stiu daca reuseam sa fac poze sau pierdeam timpul incercand sa scot masina din santuri.

ccado

Quote from: alecu26 on November 22, 2014, 02:11:12 PM
Oare coaja aia de beton si tuburile le mai gasim acolo in martie-aprilie??? Basca ca si iarna...cu niste sloiuri care se vor forma si acumula acolo, mi-e greu sa cred ca vor rezista.

Pai daca nu vor rezista, le vor face inca o data. Exista podul spre Gambas, la sub 1km distanta, care-l folosesc acum.

adiarc

Quote from: ccado on November 22, 2014, 01:58:10 PM
Poze de pe platoul dinspre Pagida si Gambas.




multumim frumos pt efort
aici ce vor face ? , viaduct sau debleu ?Mersi
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

ambele probabil. oare ce kilometru sau zona e? Ala e Muresul care se vede in spate cu un rand de copaci sau vreun DJ?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ccado

#1811
Quote from: adiarc on November 22, 2014, 03:01:51 PM
multumim frumos pt efort
aici ce vor face ? , viaduct sau debleu ?Mersi

Eu din ce am vazut pe planurile din SF, viaductul de peste Mures se prelungeste, pana aproape de deal. Acolo cred ca eu, ca se va taia bine din deal, iar drumul dintre Pagida si Gambas, se va face cu o supratraversare a autostrazii. Poza e facuta chiar de pe drumul dintre cele doua sate.

ccado

#1812
Quote from: alecu26 on November 22, 2014, 03:04:00 PM
ambele probabil. oare ce kilometru sau zona e? Ala e Muresul care se vede in spate cu un rand de copaci sau vreun DJ?

Acel rand de copaci din spate e Muresul. Sunt doua drumuri judetene, unul de pe care am facut poza intre Pagida si Gambas si altul, de partea cealalta a Muresului, care leaga Aiudul de Gambas.

ccado

#1813


extras din imagine cu zona Pagida si Gambas. Se vede viaductul prelungit pana in deal.


MNU

Pentru dealuri mult mai mici, la unguri pe M6 s-au facut tuneluri.