Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alexV

are strat de uzura


Mures


viitor indicator catre iesire in nod Aiud


cu treaba







alexV

asfalteaza viaductul dintre nodul Aiud si DN













alexV

#8117
de aici pana la final nu se va circula pana cand nu e gata si urmatoru lot










pe lotul doi aduceau pamant pentru inca un strat de terasament





alexV

mai tineti minte pasaju peste CF al lotului 3? TS fac lucrari de mentenanta... tund iarba de pe taluz


cred ca vor finaliza si inaugura ambele loturi pana la sfarsitul anului.
in caz contrar, pe lotul trei Tirrena, distanta intre noduri o parcurgi in 3 min, cat o piesa la radio.

fin

voicul

Frumos reportaj.
2 intrebari:
1. Pe lot 4, in zona dealului cu probleme, solutia tehnica este ... zid de sprijin?

2. De ce au facut terasamentul atat de inalt? E zona inundabila?
Quote from: alexV on September 16, 2017, 10:40:39 PM



Ionut

^

1. Da, zid de sprijin. Neoficial, pe surse, va putem spune ca Porr doreste sa se incadreze in termenul 30 noiembrie, in ciuda alunecarii urate de la acel debleu. A fugit cu totul acolo, dar termina la Stejeris si se pare ca vor muta forejele la alunecare.

2. Da, inundabila, cica. Sunt multe podete tubulare care acum nu se mai vad, sunt acoperite de terasamente.

Iceman

Alexv.........Multumim pt poze :cheers: :cheers:.......... :thumbsup:

adiarc

E albia majora a Mureșului...a ieșit pana unde e autostrada,cel putin odată in ultimii 7ani...parca in 2011,daca rețin bine
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alexV

@voicu, in poza ce ai ales-o exemplu eu stau pe un pasaj A10 peste drum local. sunt vreo 3 astfel de pasaje intr-o zona de 1 km. de-aia e la 10 metri inaltime. mai incolo pe lotul 2 (peste vreo 500 metri) urmeaza podul peste Mures. din cauza pasajelor si podului A10 e la o cota asa de inalta acolo. intr-adevar e zona inundabila, dar valea Muresului e larga aici.

vezi peunltima mea poza, linia rosie a autostrazii se inalta pentru a face loc gabaritului drumului local.

Io

Excelent, AlexV! Cu multumiri!

In legatura cu linia rosie: la inundatiile din 1970 debitul Muresului a crescut de 24 de ori (de la ~100mc/s pina spre 2400+ mc/s). In Alba Iulia (in oras!) si se vedea inca dupa multi ani pe cladiri pina unde a ajuns apa. Vorbim de 1.5-2 metri in unele zone ale orasului. Sigur ca asa ceva nu se intimpla des (o data pe secol sau mai rar) insa e bine sa ai cai de comunicatie deschise pentru aprovizionare, interventie, salvare, reconstructie.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

neaguionutu


Bogdan_Cluj

Quote from: Io on September 17, 2017, 11:07:54 AM
In legatura cu linia rosie: la inundatiile din 1970 debitul Muresului a crescut de 24 de ori (de la ~100mc/s pina spre 2400+ mc/s). In Alba Iulia (in oras!) si se vedea inca dupa multi ani pe cladiri pina unde a ajuns apa. Vorbim de 1.5-2 metri in unele zone ale orasului. Sigur ca asa ceva nu se intimpla des (o data pe secol sau mai rar) insa e bine sa ai cai de comunicatie deschise pentru aprovizionare, interventie, salvare, reconstructie.

Eu am copilarit in zona Lipoveni, cartierul de case vechi chiar de langa calea ferata din Alba Iulia. Si tin minte cand eram foarte mic (deci undeva inainte de revolutie) ca bunicii tot povesteau cu vecinii de inundatii si de digul Muresului. De asemenea imi aduc aminte ca tot vorbeau de ceva inundatie mare si ca traiau cu frica ca o sa se intample din nou. Nu stiu daca vorbeau de aceeasi inundatie sau de alta mai recenta, dar zona paralela cu centura orasului Alba Iulia este inundabila. Banuiesc ca aceeasi situatie este si in zona dintre loturile 2 si 3.

Goldmund

#8127
Inca o data mii de multimiri pt. pozele si reportajele voastre


Quote from: adiarc on September 17, 2017, 10:28:59 AM
E albia majora a Mureșului...a ieșit pana unde e autostrada,cel putin odată in ultimii 7ani...parca in 2011,daca rețin bine

Sa nu uitam anul 1970, practic toata Transilvania a suferit atunci si se afla sub ape

Ionut


Dominik

AlexV multumim pt reportaj, prin aceste poze ne-ai raspuns la destule nelamuriri +1  :cheers:
You're in Steelers Country