Tuneluri feroviare

Started by nenea_hartia, September 02, 2012, 07:38:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Extras din prezentarea oficiala CFR la SCS Transport (in cadrul CM POIM), ieri, 27.06.2018
Tuneluri feroviare


GDPR

S-au actualizat imaginile Google Earth in zona Galati, iar terasamentul si linia cf de la iesirea din tunelul Filesti spre gara Galati par acum a fi gata:



Nu avem niciun galatean pe forum care sa poata sa faca niste poze?

tom_sawyer

Am facut eu niste poze cam nereusite (si verticale din pacate) din tren. (sensul Galati -> Bucuresti).
Catenara nu este montata in tunel si la cativa stalpi inainte/dupa, sunt doar stalpii cu elementele de sustinere a catenarei.
Nu cred ca sunt progrese semnificative fata de acum cativa ani.





































Powered by API/PUM imgur uploader

GDPR

#78
 :cheers: Sunt ceva progrese fata de anii trecuti, vezi de exemplu min. 6.35-7.12 din clipul de mai jos (autor Mihail Cioinica):



Si anul asta s-au executat lucrari, conform ROGOP CFR, Tunele Construct CF Brasov au emis doua facturi, prima in valoare de 377,3 mii lei, platita in 8 iunie, iar a doua in valoare de 116,7 mii lei, neplatita inca.

teoneo

Am postat în thread-ul "Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta" poze cu tunelele Sighișoara și Daneș, care au fost inaugurate în 25.07.2018, pe firul nr. 2.

Le gasiți începând de aici:

https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=69.msg206099#msg206099

cristi5

Sa punem si aici video sa nu se piarda printre mesajele coridorului


GDPR

Desi CFR-ul sustinea ca anul asta se vor executa lucrari la hidroizolatia tunelului Runcu de pe linia CF 409 Viseu de Jos-Valea Viseului, dupa ce s-a finalizat betonarea captuselii exterioare a tunelului nu s-a mai facut nimic, vezi min. 1.26-1.32 din clipul de mai jos (user youtube alfajet777):


GDPR

De cateva zile s-a deschis circulatia prin firul 1 al tunelului Filesti. Ma asteptam ca CFR-ul sa anunte punerea in functiune, dar se pare ca sunt prea rusinati sa spuna ca lucrarile au durat "doar" 22 de ani.

Si un filmulet cu parcurgerea tunelului postat de userul youtube @mielutu zburator:



tom_sawyer

Si aici o filmare recenta cu cealalta galerie de tunel (tunelul vechi, paralel cu cel reabilitat) - singura folosita pana recent (are linie incalecata - ecartament european + ecartament larg) - min 9:00 - 12:00 :


Ionut

API pe Facebook - nu strica un mic share

Săptămâna trecută, după 22 de ani (ați citit bine) de la începerea lucrărilor de reabilitare, s-a repus în funcțiune tunelul feroviar Filești, în urma consolidării galeriei firului 1.

Acesta leagă zona Galați-Brăila, Portul Giurgiulești din Moldova și Ucraina de Sud de restul rețelei românești de cale ferată, fiind esențial pentru călători și industrie (este poarta principală prin care combinatul siderurgic Galați se aprovizionează cu materii prime din Ucraina).

Lipsa acută de fonduri și prioritățile strâmbe asumate de CFR Infrastructura au dus la crunta realitate: un proiect ce putea fi gata în 1-2 ani a durat aproape un sfert de secol. În continuare, în zonă se lucrează la noua gară Galați și la finalizarea electrificării liniei Tecuci-Barboși (stația de transformare Hanu Conachi), ambele începute acum aproape 30 de ani și încetinite masiv de banii dați cu țârâita.

Este vitală o schimbare de abordare în ceea ce privește întreținerea căii ferate în România! În caz contrar, rețeaua se va transforma în câțiva ani într-o tristă amintire!

GDPR

^^In filmarea lui Raabis Stefan Badita se vede la min. 12.00 ca lipseste un macaz, care din cate stiu e tot in contractul Tunele.

GDPR

Si o poza cu portalul tunelului dinspre gara Galati:



viata-libera.ro

Harry

bai frate pe vremea lui Carol 1 in doar 10 ani s-au facut tuneluri, sute de poduri, podete, pasaje si viaducte. Si acum nu suntem in stare de nimic zici ca doar ce am descoperit focul si roata :|

subway

Cele mai spectaculoase lucrari s-au facut in perioada interbelica, Carol II

milo1981

Tunel Filesti Galati
28.12.2018
autoMinder - aplicație de management a parcului auto