Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 28 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Filmarea asta arata cat de mult i-a tinut pe loc alunecarea. Acum se vede foarte bine cum a ramas gaura in terasament exact unde a fost alunecarea. Si asta doar pentru ca nu au putut lucra in acel loc.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

[off-topic]
Filmarile lui AlinC din ultimul an ar trebui sa intre in biblioteca on-line a oricarei facultati de Drumuri & Poduri....[/off-topic]

@survola,
exact asta am inceput sa ma intreb si eu tot mai des....

Au excavat jumatate din dealul original si l-au carat de aici (unde l-au dus?...) si au adus in schimb pamant (de unde?) in volum echivalent...
Si au asezat cu mana un zid de piatra inalt de 10 metri, si mai au de ridicat la el inca vreo 4 metri. Munca de chinezi...
Dar, deh, acum este destul de clar unde va fi traseul autostrazii.
Multumim, AlinC!
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

survola

Plus că orice piatră care cade va ajunge pe carosabil.

voicul

^UMB a propus, CNAIR a facut ce i-a taiat capul! Concluzia se vede pe teren.

@cnecrea: Eu inca sper la final de august (adica slabe sanse mai ales pentru LD4). Poate pana la final de septembrie ambele loturi.


dorum

greu de spus, daca august nu, anul asta sigur... dar fara 15 km din lotul 2

cnecrea

Prin presă se vehiculează fel și fel. Cică ar fi gata și s-ar putea circula de la 1 August. Imi e greu să cred asta, deși văd că în ultima lună s-au accelerat lucrurile...

BoGDaN

Desfășurare de forte fantastica UMB. Cam cat are Aktor și Pizzaroti împreuna pe A10

carutasul

Mie mi se pare că deja se calcă pe picioare....

RaduLuc

#46193
Daca ne luam dupa prognoza meteo de saptamana asta si cea viitoare si eu spun ca e dificil sa se circule la 1 august, problema cu straturile de terasament este ca daca ploua o zi, nu se poate lucra nici ziua urmatoare, chiar daca se lucreaza cu zgura, umiditatea impiedica compactarea...... acum depinde si de ploaie. Lotul 3 Lugoj Deva, contractul initial, nu cred sa aiba probleme, va fi finalizat inainte de 1 august sigur, problema va fi la breteaua de la Holdea care are 3 luni executie, daca vremea va continua asa  ...... nu mai este mult dar pana nu se finalizeaza terasamentele orice zi ploioasa conteaza. Valabil si la lotul 4, orice zi ploioasa impiedica avansul.....nu ne punem cu natura......chiar daca mobilizarea este exemplara

RaduLuc

#46194
@carutasul:si asta nu e nimic, mai sunt 8-9 randuri de urcat si cu fiecare rand spatiul se ingusteaza, va fi din ce in ce mai dificil de lucrat......

TibiV

Quote from: dorum on May 09, 2019, 09:41:41 PM
... daca august nu, anul asta sigur... dar fara 15 km din lotul 2
Fara 9 km pe Lotul 2 de autostrada.
15 km sunt pe minunatul DN paralel cu autostrada....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Quest

#46196
Quote from: TibiV on May 09, 2019, 09:15:20 PM
Filmarile lui AlinC din ultimul an ar trebui sa intre in biblioteca on-line a oricarei facultati de Drumuri & Poduri....

Foarte adevarat.
Plus, toti cei care lucreaza aici la Dealul Liliecilor, daca pun asta in CV, garantat le creste cota in fata unui nou angajator.

Multumiri AlinC ptr stradania ta continua.

De dat drumul in trafic in august cred c-ar fi posibil, dar doar pe jumatatea catre Deva a platformei (in regim 1x1 cu Jersey obligatoriu intre sensuri), jumatatea opusa raminind inca o vreme cu rol de drum de santier, ptr utilajele angrenate la lucrarile pe versant. Acolo inca e de lucru.
Common sense will get you far !

cnecrea

@RaduLuc, m-am uitat și eu la prognoza meteo și nu pare prea prietenoasa în urmatoarele două săptămâni; în schimb cred că s-ar putea munci la altceva precum iluminat public, panouri fonoabsorbante și parapetul metalic (asta în cazul în care mai există pe alocuri de instalat)

Ce n-am putut încă înțelege este cum va trece autostrada prin Dealul Liliecilor, cel puțin personal, nu îmi oferă încredere "tehnologia" pe care o aplică (și nu sunt vreun expert în domeniu - sper să greșesc și în viitor să nu avem surprize cu A1).

Oricum, în continuare doresc să fiu optimist (rog să nu luați in considerare ceea ce am spus mai sus) și sper să putem circula pe cațiva kilometrii în plus din vara anului acesta!

horatiu.cosma

La alunecare pare că fac o bază din beton pentru gabioane. Înseamnă că o fi aprobat CNAIR soluția de remediere, să sperăm că va ține. Nu ar trebui să dureze foarte mult, o lună și ceva, probabil se sincronizează cu finalizarea autostrăzii. Pe la 9:24 e iluzie optică sau s-a cam rupt balconul ăla? Cam 3 săptămâni de vreme bună mai au nevoie ca să ajungă sus cu terasamentul.

cristi5

#46199
Quote from: cnecrea on May 09, 2019, 09:52:01 PM
Prin presă se vehiculează fel și fel. Cică ar fi gata și s-ar putea circula de la 1 August.

La momentul alunecarii in toamna 2018 UMB a comunicat ca termenul lor este august 2019. Nu au spus 1 august, dar stii cum e cu presa.

LD4 a fost promis de politic pana la final de 2017, apoi de 2018 etc. Probabil UMB a iesit public ca sa mai reduca din presiune, pt ca era penibil sa promita ca vor fi gata in 2018 cand era ditamai falia prabusita peste lucrare. Se intampla foarte rar ca un constructor sa iasa cu comunicate, mai ales comunicate care contrazic "beneficiarul", chiar daca acesta din urma bate campii si promite luna de pe cer, doar ca dea bine la electoratul captiv/naiv.