News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

raresc

"Referitor la situația derulării proiectului Centura București, DN2 - A2, CNAIR face următoarele precizări:
1. Data de 4 mai a reprezentat acțiunea de predare a amplasamentului lucrării către constructor și reprezintă data de la care se contorizează cele 15 luni până la finalizarea sectorului de centură.
2. Operațiunile de lucru ale constructorului presupun într-o primă fază identificarea tuturor utilităților necesar a fi protejate sau mutate, descărcarea de sarcină arheologică dacă este cazul precum și acțiunea de deminare a întregului traseu. Aceste operațiuni au ca și termen de finalizare 30 de zile de la data de preluare a amplasamentului.
3. În data de 12 mai este programată o întâlnire a reprezentanților CNAIR, a tuturor deținătorilor de utilități, antreprenorului și consultanței, la sediul CNAIR, pentru o coordonare cu celeritate a emiterii tuturor avizelor finale. Începerea efectivă a lucrărilor, prin atacarea cu prioritate a intersecției denivelate de la Cernica, se va produce în cel mai scurt timp după finalizarea tuturor operațiunilor pregătitoare, precum și obținerea tuturor avizelor necesare."

Sursa: https://www.facebook.com/cnadnr/

vm75

Intre timp, la Mogosoaia foreza s-a mutat in sensul giratoriu. Traficul in zona s-a aglomerat vizibil in ultimele zile



MRS

Surpriza!
Caterinca de sens giratoriu DNCB-DJ200B (Pipera-Tunari) se transforma in sens giratoriu adevarat
Constructor MARISTAR, termen finalizare lucrari 24.07.2020


Aspect actual:



Lucrari azi, 14.05.2020:









A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS

La Mogosoaia DNCB/DN1A se lucreaza cu spor, foreza s-a mutat pe mijlocul intersectiei.
Lucrarile avanseaza si pe sensul spre Otopeni/DN1 si pe terenul benzinariei, care-si muta stalpul cu sigla:








si aglomeratia bine-cunoscuta a revenit:




A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MindRuler

Da, se lucreaza destul de sustinut la pasajul DNCB Mogosoaia, trec zilnic prin zona. Din pacate, si traficul s-a ingreunat vizibil, se formeaza cozi.
Am vazut azi un muncitor de la Strabag care avea in brate un panou cu "Sfarsit drum cu prioritate", care ma gandesc ca va fi montat in sensul giratoriu, nu stiu exact pe ce sens. Nu-mi dau seama exact ce efecte va avea, dar e clar ca traficul va deveni tot mai dificil in acel punct.

al3x

La Mogosoaia, pe langa benzinaria MOL, s-au facut niste sapaturi care par a fi fix cat o banda ca latime.
Se face banda de facut dreapta spre Otopeni care sa nu treaca prin sensul giratoriu?

Ionut


voicul

Ajuta enorm banda aia, mai ales ca pana acum se folosea benzinaria Mol pentru FIX acelasi lucru. Pe acolo sau inca 2 -3 stradute inainte.
O astfel de bretea pentru facut dreapta de pe DNCB spre B, exista?

Ionut

Parca nu, din cate stiu. Dar poate au adăugat la PT.

al3x

@voicul Nu prea cred ca mai e loc pentru asa ceva acolo
Dacă nu ma înșel, chiar pe colt a apărut un bloc recent.

voicul

Acolo era singura parte unde nu poti sa faci dreapta "pe stradute".
Asta e, ne multumim ca o sa fie putin mai bine la final.

Sorinus

Sunt doua benzi pe breteaua aia, se poate face banda dedicata la dreapta.

ionutzyankoo

Nu am găsit pe topicul acesta PT-ul pentru secțiunea DN7-A1. Știu ca a fost demult dar mai are cineva documentația? Ma interesează sa vad diferența intre ce era în PT și ce este acum în realitate.

Mulțam

Sorinus

Da chiar, DN7-A1 nu se mai termina? Ramane asa, fara strat de uzura, fara semnalizare corespounzatoare, fara elemente de siguranta?

miahi

^^Au facut recent semnalizarea, cu "alb" si indicatoare cu limita 60. ...