Infrastructura velo în România

Started by ciprebbe, April 29, 2013, 12:34:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nirolf

#90
Suntem, suntem... :D

Traseu – Viscri, Buneşti, Meşendorf

QuoteRecent a fost inaugurată prima parte din reţeaua de trasee Transilvaia Bike Trails Network (TBTN ) administrată de Fundaţia ADEPT, trasee de cicloturism despre care am tot vorbit în trecut. Satele Viscri, Buneşti şi Meşendorf la care se adaugă şi Criţ sunt primele care au fost unite printr-o serie de trasee care în acest moment însumează peste 40 km. La momentul lansării reţeaua va beneficia de indicatoare la fiecare intersecţie. Însă până atunci va trebui să navigăm folosindu-ne de gps.

florin74

Ia priviti un sens giratoriu suspendat pentru biciclisti  :)
https://www.facebook.com/ArchiDesiign/photos/pcb.340436346111627/340436192778309/?type=1&theater

Noi nu suntem in stare sa facem unul pentru automobile  :((

doryan93

#92
Florin, aicea ai mai multe detalii despre acel pod.

florin74

^ Multumesc si scuze pentru redundanta  :D :D

MHN

#94
@ doryan93, poti sa postezi link direct spre un mesaj (nu spre o pagina de forum), facand click pe subiectul mesajului spre care vrei sa duca link-ul (de exemplu, pe: Re: Bicicleta - arma secreta pentru aglomerarile urbane si nu numai) si copiind apoi url-ul ce apare in bara de adrese.
Sau facand click dreapta pe subiect si selectand apoi "Copiati adresa linkului" (variatiuni, in functie de browser).

Altfel, treaba buna cu bicicletele astea. De o saptamana am inceput si eu sa pedalez. Seara.
Deocamdata fiind bine :)

doryan93

#95
Cel mai mare centru de închiriere a bicicletelor de munte s-a deschis la Cristian. Bicicletele full suspension, hardtail, cu cadru de aluminiu sau carbon au fost achiziționate la începutul acestui an, fiind, în prezent, nou-nouțe. Au fost achizitionate 72 de biciclete.
"În total avem șapte modele de biciclete, toate sunt marca Scott. Bicicletele pot fi închiriate anunțând această intenție prin e-mail sau telefon, cu cel puțin o zi înainte. Incluse în același preț sunt și căștile de protecție, kitul de vulcanizare, sistemul antifurt și pompă. Pentru grupuri asigurăm gratuit transportul acestor biciclete în limita a 20 de km", spune Alexandru Dragomir, tânărul proprietar al acestui centru de închiriat.




Sursa

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

SB76UFO

Reduceri la nota de plată și bani pe km, pentru încurajarea mersului pe bicicletă, in Sibiu
Sursa
"Prostia este eternă și invincibilă"

marius_ar

Pista de biciclete Faleza Mures Arad
Padurea Ceala - Centru - Cartier Micalaca 300
Traseul: http://goo.gl/4wPv5p

Lucrarile au ajuns in apropierea Autostrazii A1 pe strada Sabinelor

Autostrada A1






Podul Traian


Aici, pista va fi in dreapta pe langa Mures

Momentan nu se poate circula pe acolo din cauza lucrarilor la viitoarea pasarela pietonala


Noul Parc al copiilor


Parcare :)


Selfie...



The End


Mai multe poze in contul meu G+: http://goo.gl/3zgowx

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

Spre surprinderea mea, pe insulă existau pe alocuri pe marginea drumului piste pentru bicicliști și chiar trasee speciale pentru aceștia.
După cum se vede și în ultima poză, pistele erau utilizate, în special de turiști.








adiarc

dar ce spuneti de geniala pista de biciclete din Timisoara ?
trebuie sa-ti iei ceva medicamente de stomac cu tine , sa nu te ia raul  :lol:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NordKapp

#102
Quote from: marius_ar on August 09, 2014, 09:05:08 PM
Pista de biciclete Faleza Mures Arad
Padurea Ceala - Centru - Cartier Micalaca 300
Traseul: http://goo.gl/4wPv5p

Lucrarile au ajuns in apropierea Autostrazii A1 pe strada Sabinelor

Autostrada A1






Podul Traian


Aici, pista va fi in dreapta pe langa Mures

Momentan nu se poate circula pe acolo din cauza lucrarilor la viitoarea pasarela pietonala

Super inițiativa! Că-ți km are? :)

iuli

Quote from: adiarc on September 04, 2014, 07:52:27 PM
dar ce spuneti de geniala pista de biciclete din Timisoara ?
trebuie sa-ti iei ceva medicamente de stomac cu tine , sa nu te ia raul  :lol:

Citatul meu de pe SSC

Quote[...]

Legat de șerpuire eu zic că e ok. Sincer nu vreau să fie pistă de viteză pentru cicliști lipită de trotuarul pentru pietoni. O calmare a vitezei cicliștilor e bine venită. În plus pozele denaturează puțin mai mult realitatea. Sunt făcute cu zoom. De la sol nu se vede chiar așa de rău.

Cred că e tipic deja să ne nemulțumească orice. Dacă era dreaptă spuneam că e monotonă și nu avem imaginație. Dacă e roșie de ce nu au făcut-o verde. Dacă e neagră de ce nu e albă.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Archi

@ Iuli

Acum doua saptamani am vazut cu ochii mei o persoana care a picat din cauza curbelor prea dese.

Vorba unei cunostinte: Vine unu' beat...pica direct in Bega.  :lol: