News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dumbravaandrei

Din motive de Buget 2017, SDN-ul a ramas doar cu bani de interventii de forta majora, nexam bani de altceva... :bash: :bash:

pasadia

#1276
DJ792 nu e verde in capatul vestic (la vest de intersectia cu 791). In Nadas chiar e distrus de tot (nu stiu, or fi ceva lucrari in curs, chit ca nu se vedea vreun santier). Ideea e ca pe portiuni intregi lipsea asfaltul, in rest cu gropi si fara marcaje.

Si daca tot am fost in zona, DJ792A merita sa fie verde pe portiunea dintre Tinca si Beliu, singura groapa majora fiind in Craiva iar in rest macar marcaj longitudinal exista iar latimea si planeitatea sunt excelente pentru un DJ secundar. Ba chiar as spune ca, la cat de gol e, merita sa fie luat in calcul ca varianta pentru ruta Deva - Oradea.
Cu aceasta ocazie spun si ca DN79A ar merita albastru. E destul de lat, e bine marcat, asfaltul e fara gropi (chit ca e extrem de enervant faptul ca pe portiuni lungi e un asfalt ciudat, cu multa criblura, fapt ce il face foarte zgomotos. Singura portiune de verde e capatul dinspre DN76, curbele din localitatea Avram Iancu / Vidra.

ps: a da, mai are o problema - in zone destule de lungi nu exista semnal GSM pe Orange.

vancouver

#1277
Am actualizat harta de pe prima pagina. Dumbrava Margina apare cu linie punctata, daca se da drumul modific in linie continua.

Si logul cu modificarile fata de varianta anterioara, din 02.01.2017:
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Schumy

Un update pentru niste drumuri nemarcate pana acum in judetul Bihor:
DJ 191A: Chiribis - Popesti -> galben: a fost asfaltat acum cativa ani, dar intre timp a devenit usor denivelat si ii lipsesc marcajele
DJ 191B: Popesti - Budoi (intersectia cu DJ 108H) -> rosu: drum judetean vechi, denivelat si cu gropi pe alocuri, dar si cu scurte portiuni refacute (probabil asa e pana la DN 1P)
DJ 108H: Budoi - Padurea Neagra - DN 1H -> rosu: drum judetean vechi, denivelat si cu gropi pe alocuri, iar in satul Padurea Neagra drumul e reabilitat dar fara marcaje; de mentionat lipsa semnalului GSM de la Manastirea Voivozi si pana in Padurea Neagra

rizzuh

vancouver, DN65 ar trebui sa fie verde pt toata portiunea Craiova -> Centura de Sud, nu doar pana la zona "Hanul Doctorului" (mai ales ca dupa METRO se ingusta la o banda pe sens si este denivelat). Nitpicking :)

Quote from: rizzuh on January 03, 2017, 11:49:59 AM

  • Craiova -> Centura de Sud: verde
  • Centura de Sud -> Bals: albastru
  • Bals -> Slatina: verde
  • Slatina -> Cerbu (int. DN65A): albastru
  • Cerbu -> Pitesti: verde

vancouver

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

cristi5

#1281
Quote from: vancouver on February 08, 2017, 07:18:21 PM
Am actualizat harta de pe prima pagina. Dumbrava Margina apare cu linie punctata, daca se da drumul modific in linie continua.

Am implementat toate aceste schimbari pe OSM, vizualizare la
http://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html

Am folosit editorul de calitatea drumurilor
http://cristi.dtdns.net/maps/edit.html
Sper sa "mut" curand si editorul pe proinfrastructura.ro... Am adugat cateva facilitati:
- o functie de cautare (in dreapta sus), se pot cauta localitati, drumuri, si segmente OSM. Se poate scrie cu litere mari sau mici, cu litere romanesti sau cu a in loc de ă,â etc. Mai e o mica problema cu localitate care au acelasi nume, sunt selectate toate dar se face zoom-in pe cea mai mare...
- feedback mai bun dupa apasarea butoanelor "cautare" sau "salvare la osm". Apare o imagine "rotitoare" care sugereaza activitate.

In timpul unei salvari la OSM (care dureaza uneori si minute pt drumuri lungi) se poate lucra la drumul urmator. De fapt, pot fi active oricate salvari la un moment dat.

cristi5

#1282
Cateva drumuri mai lungi aparute/modficate pe OSM in ultima perioada:

Strainu: o legatura A1-DN7 la Corbii Mari, la est de DJ701 formata din DJ711A (verde) si un drum comunal (galben)
http://cristi.dtdns.net/maps/edit.html#map=13/44.568/25.56/0

Strainu: DJ131 intre DJ137 si Valeni: rosu "portiuni pe care a luat-o la vale, trebuie oprit pentru a vedea pe unde o iei"
http://cristi.dtdns.net/maps/edit.html#map=15/46.27/25.307/0

SILVIUFG: DJ105P Arpasu de Sus- Ucea de Sus: verde (era mov)
http://cristi.dtdns.net/maps/edit.html#map=14/45.743/24.662/0

SILVIFG, la "drumuri de vacanta", o legatura interesanta intre Arpasu de Sud (spre sud, apoi vest) si Transfagarasan, verde
http://cristi.dtdns.net/maps/edit.html#map=14/45.712/24.581/0

SILVIUFG am observat ca de obicei salvezi dupa ce modifici un singur segment. Daca tii Shift apasat, poti sa selectezi mai multe segmente (cu aceeasi calitate) deodata si sa le salvezi pe toate impreuna. Merge mai repede si incarca OSM mai putin :) Apoi cand incepi sa selectezi un drum nou, dai click fara Shift.

vancouver

^^ Am trecut si eu modificarea a doua, pe DJ131, aproape de Feliceni, rosu in loc de galben. Nu o mai trec in log.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Allex

@cristi5 ce inseamna cand e linia punctata?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

cristi5

#1285
^ linie punctata inseamna ca pe OSM drumul e trecut ca neasfaltat (sau beton sau piatra cubica). In multe cazuri e gresit, am sa fac o vizualizare numai cu drumurile neasfaltate peste rosu, poate le corectam.

Pe OSM "culoarea" se refera strict la cat e de "neted" drumul. Exista drumuri neasfaltate destul de ok (galbene sau chiar verzi). In aceste cazuri ele vor fi rosii pe RRQM (harta lui vancouver) pt ca nu-s asfaltate. De exemplu DN24C in nordul extrem, daca dai click vezi si un link la mesajul de pe forum unde s-a discutat.
http://cristi.dtdns.net/maps/edit.html#map=10.71/48.13/26.835/0

SILVIUFG

#1286
Multumesc cristi. Chestia este ca am inceput sa modific dar aveam indoieli in privinta anumitor segmente de drum. Dar am mai facut niste calatorii pe sub munte si m-am convins. DJ 105P chiar e sosea foarte interesanta. Asfaltul este foarte bun. i-am dat verde si nu albastru din cauza marcajelor.  Dar este un drum de vacanta extraordinar si in caz de accident o ruta de deviere din DN1. Acest DJ a fost reabilitat acum vreo 2 ani si de la Cartisoara pana la Ucea de Sus e foarte bun.

L.E. Legatura dintre Arpasu de Sus si Transfagarasan direct ( deci nu prin Cartisoara) a fost asfaltata acum un an. Acum o saptamana am fost pe acolo. Uscat e extraordinar dar iarna e periculos. Trebuie mers cu grija. Pentru cei ce coboara de pe Trans si vor sa merga la Pastravaria Albota de la Arpasu De Sus de ex e un drum excelent.


sylvestre_29

Am observat ca nu e niciun update recent in legatura cu tronsonul Pitesti-Rm Valcea al DN7, dar cine a trecut recent pe Dealul Negru a observat ca au aparut foarte multe gropi intre Dedulesti si Zamfiresti. Sunt destul de precis marcate pe Waze de utilizatori (link: https://www.waze.com/livemap) si se intind fiecare portiune si pe zeci de metri.
Nu este la fel de dramatica situatia ca in 2010 cand drumul era ca dupa bombardament, dar ocolirea gropilor de catre masini si tiruri pe contrasens face foarte periculoasa parcurgerea tronsonului.
As recomanda  retrogradarea temporara a drumului macar la galben pana la asfaltarea din primavara, sperand ca va fi una cat mai curand.

pasadia

A mai spus cineva asta  deja, dar nu gasesc unde - DN7 in jud. Arad (de la limita cu HD pana in Arad) e ciuruit. Nu zic, pe lumina e ok, faci serpuiala di mergi caci e destul de gol, dar cand lovesti o groapa injuri bine. Galben ziua, rosu noaptea.