Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Ionut

In 10 ani ar trebui sa circulam pe Sibiu-Fagaras, dar cam atat din A13.

user201

@Ionut
Mulțumesc pentru informare.

LauR

"Autostrada A13 Bacău-Brașov a intrat în linie dreaptă, iar pe 10 iulie vom da ordinul de începere a activității de proiectare pentru SF si PT, care va dura 30 de luni."

L. Bode, azi la Brașov

IosuaT

Nu pare realizabil  pana in 2030  Bacau Brasov ..
decat porțiunea de la Brașov la Sibiu, prea multe proiecte  de autpatrazi  pentru aceasta perioada... A7 relozabil datorită  terenului traverseaza maixmult campie, A8 parțial zona montana traseu dificl. De finalizat A1 si A3 parțial Târgu Mureș Borș,Ploiesti  Brasov pare încă un vis.

Chiar mi-aș dori  să aveți dreptate și sa fie finalizată în totalitate ..mi-ar veni mai usor sa plec  la munte  de la Bârlad.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitesti, A0 Centura Bucuresti,  A7 Ploiesti - Bacau - Pascani, A3 Cluj - Oradea ; Importante. A8 Iasi-Targu Mures, A13 Sibiu - Brasov - Bacau; A3 Ploiesti - Brasov; DX 12 Pitesti - Craiova.


danpandrea

^

"Ora exactă a traficului rutier de marfă și al transporturilor de persoane se va da, în Moldova, de la Bacău" - dați-mi o basculantă de lămâi.

Altfel, întregul articol este o sumedenie de enormități politicianiste.

naivu

"va fi gata în șase ani, după doi ani in care se vor face SF+PT" (termenul contractual pt SF este peste 2,5ani), "Sustinem exclusiv A13 Bacau-Brasov" (Brasov-Sibiu nimic?!), "A13 fezabil si se proiectează, A8 a rămas un exercițiu electoral pus în scenă de PNL", ...
Daca revin la guvernare, nu stiu daca se continua A13, dar A8 se blocheaza sigur!

MihaiD

^^^ o relatare supusă și fără pic de ochi critic a unui demers electoral pesedist. De reținut e doar determinarea lor.

În același registru electoral de doi bani, Instituția Prefectului Bacău a postat în 8 ianuarie anul ăsta că ,,În ceea ce privește varianta de autostradă, care pe noi ne interesează cel mai mult, Bacău-Brașov, în jurul datei de 1 august, urmează a se închide lucrările de fezabilitate și, până la sfârșitul anului 2020, să se obțină toate avizele necesare, astfel încât, la începutul anului viitor, lucrarea să fie scoasă la licitație, cu termen de finalizare de 18 luni de la intrarea în vigoare a contractului." https://www.facebook.com/institutiaprefectuluibacau/photos/a.495873624185885/855309644908946/?type=3&theater (sper că am pus bine linkul)

cascadorii râsului

alecu26

#1208
Zici ca Brasovul e Budapesta Romaniei. Asa se vrea conectat la autostrazile din Romania. Iar lumea uita originea acestui A13...scos din palarie de un alt Sova...ca sa justifice o aberatie tehnica.

Eu nu stiu sa fi existat candva aceasta autostrada intr-un plan...dar Stanciu spune ca a exista pe o harta din biroul lui.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Dominik

Nici eu nu vad asa important A13 Brasov-Bacau, mai ales daca se face si A8. Mi se pare mult mai important A6, de care vad ca nu se mai vb pe nici unde si nici politicienii nu sunt interesati.
You're in Steelers Country

Dagda

Autostrada a fost studiata in masterplan si in urma analizei s-a ajuns la concluzia ca este o prioritate.

Dupa ce ca se face un SF+PT pe un pret derizoriu, 10% din cat ar costa defapt un proiect serios, dupa ce ca SF-ul+PT-ul sunt finantate oricum din fonduri UE, ne mai gasim sa comentam...
Finantarea din fonduri europene este deja contractata, iar tot procesul asta de contractare a finantarii dureaza si un an, chiar vrem sa ne bagam picioarele in tot?!

A13 nu ingroapa A8, dar daca se va continua cu atitudinea asta presimt ca vor fi ambele "faultate"... chiar nu putem sa ne vedem fiecare de proiectele ce ne intereseaza, fiecare cu banii lui, cu finantarea lui!?

Dagda

#1211
Dominik poate daca eram si eu din Timisoara mi se parea si mie mai important A6, dar pana una alta Timisoara e conectata la reteaua noastra de autostrazi, asa cum e ea reteaua in prezent, mai ciunga.... iar Brasovul nu este si nu va fi prea curand, deci nu mai "rasuciti cutitul in rana".
Da, poate ne trebuie A6, eu nu am o parere relevanta pentru ca nu m-a interesat atat de mult subiectul si nu sunt atat de bine documentat, cum nici tu nu cred ca esti documentat incat sa te pronunti in privinta A13.
Importanta asta e subiectiva, cum din pacate ajung sa fie si ft multe din studiile tehnice unde se stabileste intai rezultatul si dupa se stabilesc criteriile pt analiza de asa natura incat sa iasa ce trebuie.

LauR

Ca să înțelegeți cam cum stau lucrurile la noi în Bacău cu această știre și promovarea acestei Autostrăzi...
Este o ambiție politică și prostească a lui Șova (care nu a făcut nimic pentru Bacău, cât a fost la MT) și s-a găsit el acum cu domnul Benea, marele europarlamentar, că de aici trebuie să plece obligatoriu Autostrada (dacă se poate de la el din curte)!
Ei nu vor sub nicio forma ca A8 sa fie construită, ci doar A13 și numai atât! Ei vorbesc de autostrada asta, de parcă ar fi a lor.
Într-adevăr, A8 este mai importantă decât acest A13 dar se pot face amândouă. Pentru acești "baroni" nu există să mai fie și alta, de parcă ne concurăm care face mai repede autostrada! Vb lui @naivu, dacă ajung ăștia iar la guvernare, A8 va rămâne în arhivă.

MihaiD

@laurentiu.nistor, nu așa stau lucrurile în Bacău, asta e opinia ta cu privire la cum stau lucrurile în Bacău, ceea ce e cu totul altceva. Dacă vrei să bagi subtilități din astea anti-Șova vino și tu cu chestii reale, gen cum zicea el despre A7 că e suficient să fie drum expres sau cum a dat asigurări că va face rectificare pozitivă la MT, dar tot nu a cheltuit bugetul, sau cum se pozează ca un nesimțit pe centură după ce tot ei s-au pozat și cu turcii. Dar dacă spui că ,,nu a făcut nimic pentru Bacău" înseamnă că ori nu ești șofer, ori n-ai făcut drumul Brașov - Bacău înainte și după Șova (ca să dau doar un exemplu), ca să simți diferența pe Onești - Bacău, că mai aveam puțin și ocoleam pe la Moinești. Acum e clar că trage pentru A13, diferența e că unul ca el poate trage numai pentru A13, iar  eu de pildă, care-s un simplu om, vreau și A13 și A8. În ce ordine sunt gata documentațiile, nu sabotând-o pe una de dragul celeilalte, cum fac unii.

TibiV

Ultimele doua fraze te-au salvat de un dislike de la mine...

Evident, tu poti sa imi dai dislike...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)