[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

RobertN

Un termen nou anunțat astăzi:

"Lucrările la Magistrala 5 vor fi finalizate în al doilea semestru al anului viitor, la acest moment acestea fiind realizate 87%, a declarat noul director general al Metrorex, Mariana Miclăuș."

Preluare de aici.

Mulțumesc.

Horațiu 87

#1951
Procentul de realizarea a proiectului Magistrala 5 de metrou, Secțiunea Râul Doamnei – Eroilor (PS Opera) inclusiv Valea Ialomiței in luna OCTOMBRIE 2019

Statia Raul Doamnei
Deviere retele 100% (mai 100%)
Structura statie 98% (mai 98%)
Sapatura în statie 100% (mai 100%)
Refacere suprafete 82% (mai 40%)
Finisaje 69% (mai 54%)

Statia Brancusi
Deviere retele 100% (mai 100%)
Structura statie 99% (mai 99%)
Sapatura în statie 100% (mai 100%)
Refacere suprafete 95% (mai 81%)
Finisaje 99 % (mai 99%)

Statia si depoul Valea Ialomitei
Deviere retele 100% (mai 100%)
Structura statie 100% (mai 100%)
Sapatura în statie 100% (mai 100%)
Refacere suprafete 99% (mai 99%)
Finisaje 98% (mai 98%)

Statia Romancierilor
Deviere retele 99,67% (mai 99,67%)
Structura statie 100% (mai 100%)
Sapatura în statie 100% (mai 100%)
Refacere suprafete 90% (mai 81%)
Finisaje 99% (mai 99%)

Statia Parc Drumul Taberei
Deviere retele 77% (mai 77%)
Structura statie 94% (mai 94%)
Sapatura în statie 100% (mai 100%)
Refacere suprafete 50% (mai 20%)
Finisaje 92% (mai 92%)

Statia Tudor Vladimirescu (Drumul Taberei 34)
Deviere retele 100% (mai 100%)
Structura statie 100% (mai 100%)
Sapatura în statie 100% (mai 100%)
Refacere suprafete 98% (mai 98%)
Finisaje 99% (mai 99%)

Statia Favorit
Deviere retele 100% (mai 100%)
Structura statie 100% (mai 100%)
Sapatura în statie 100% (mai 100%)
Refacere suprafete 100% (mai 96%)
Finisaje 98% (mai 98%)

Statia Orizont
Deviere retele 100% (mai 100%)
Structura statie 100% (mai 100%)
Sapatura în statie 100% (mai 100%)
Refacere suprafete 99% (mai 99%)
Finisaje 98% (mai 98%)

Statia Academia Militara
Deviere retele 89% (mai 89%)
Structura statie 95% (mai 95%)
Sapatura în statie 100% (mai 100%)
Refacere suprafete 50% (mai 0%)
Finisaje 80% (mai 77%)

Statia Eroilor 2
Deviere retele 100% (mai 100%)
Structura statie 97% (mai 100%)
Sapatura în statie 100% (mai 100%)
Refacere suprafete 93% (mai 90%)
Finisaje 84% (mai 84%)

Stadiu lucrări:

La data de 28 octombrie 2019, stadiul fizic al lucrărilor era următorul:
- Structura de rezistenta 99,67% (februarie 99,67%)
- Fundație cale de rulare 99,50% (februarie 99,50%)
- Finisaje 72,91% (februarie 70,89%)

Sursa

subway

#1952
Cum se <pupa> cifrele astea cu ultima declaratie a noului director general?...ca nu prea seamana...sau astea sunt din cele ramase din <greaua mostenire cucista?>

v.ghiorghica

@subway  ia in calcul ca Astaldi a incetinit ritmul lucrarilor din cauza datoriilor neachitate pt ca nu au fost bani de la guvern. Dar au fost bani pt. catedrala neamului........prost.
Apoi mai ramane si problema sistemului de automatizare.
Progresul pt treaba asta nu e prins in statisticile site-ului.

GDPR

La Eroilor 2 vad ca a scazut procentul la structura de la 100% la 97%.  :D Cred ca acum au luat in calcul si pasajul de legatura cu Eroilor 1 si modificarile la statia existenta. Lipsesc si procentele de la centralele de ventilatie de interstatie si la substatiile electrice, lucrari aflate pe drumul critic al proiectului.

survola

Încă sunt 3 stații care nu au definitivat devierile de rețele, deci despre ce vorbim?


helixdq

Si mijlocul lui 2020 mi se pare optimist, ca acusi intra santierul in hibernarea de iarna.
Graficul daca nu-i asumat si de constructor cu consecinte daca nu se realizeaza, tot degeaba, ca directorii Metrorex au spus multe.

voicul

Premierul Orban și ministrul Transporturilor, în vizită pe șantierul Magistralei 5. Când va fi deschis metroul din Drumul Taberei

Premierul Ludovic Orban, a declarat vineri, după vizita de pe Magistrala 5 Eroilor-Drumul Taberei, că aceasta va putea fi folosită în iunie 2020. ,,Au existat probleme de diferite naturi la staţia Parcul Drumul Taberei", a spus acesta.

,,Conform celor discutate cu conducerea Metrorex, directorii companiilor care au contracte cu metroul pentru finalizarea acestui obiectiv de investiţii, practic metriul poate fi dat în folosinţă anul viitor, aproximativ în luna iunie. Astea sunt angajamentele care sunt luate de constructori.Am convingerea în moemntul de faţă că constructorii au toate condiţiile pentru a finaliza lucrările în termenele care au fost convenite, Atât condiţiile procedurale, cât şi condiţiile contractuale şi financiare pentru a putea finaliza la termen", a declarat Ludovic Orban.

https://www.mediafax.ro/social/ludovic-orban-magistrala-5-de-metrou-va-fi-gata-in-iunie-2020-18604762

Cristi N

Postarea lui Vitalie de pe facebook: Link -  ar trebui sa se poata accesa chiar si fara cont. Mai sunt vreo 10 poze dar nu am acces acum la imgur pentru a le copia.

Video 1 - Declaratie

Video 2 - Plimbare prin tunel 1

Video 3 - Plimbare prin tunel 2

Video 4 - Drezina@Brancusi

QuoteVitalie Cojocari
2 hrs ·
Bucureșteni, visați la metroul din Drumul Taberei? Abia așteptați să ajungeți în acest cartier prin subteran ca să scăpați de străzile foarte aglomerate?
Visați! Pentru că nici vorbă să fie gata. Deocamdată avem de astăzi un nou termen pentru finalizarea construcției: Metroul din Drumul Taberei va fi gata în Iuna iulie, 2020.
Termenul nou vine de la premierul Ludovic Orban și de la ministrul transporturilor Lucian Bode. Cei doi au coborât în "Metroul din Drumul Taberei", au mers pe jos prin galerii, au discutat pe îndelete cu reprezentanții Metrorex, ai constructorului.
Îi vedeți stând înghesuiți în cerc, încercând să afle când și dacă vor exista trenuri noi pentru noua linie M5... Din păcate, trenurile nu vor fi aduse până la noul termen.
Acum, să vă zic din experiența mea, ce îmi spun sursele mele și observațiile pe care le-am făcut în cei mulți ani de când urmăresc construcția liniei de metrou din Drumul Taberei.
Șansele ca Metroul din Drumul Taberei să fie gata în iulie 2020 sunt cam mici, de vreo 15-20%. Ar fi minunat dacă ar termina până atunci. Dar lucrurile nu stau foarte roz. Pe de altă parte, cei cu care am discutat și susțin că se pricep mai mult decât mine îmi spun că șansele să fie gata până la sfârșitul anului cresc. 70-80% că va fi gata în a doua parte a anului, până în Decembrie 2020.
Doar că noul ministru al Transporturilor, Lucian Bode, ne-a arătat semnăturile șefilor Metrorex. Dacă nu termină la timp, în iulie 2020, respectivii pleacă.
Mai multe detalii, diseară, la Știrile PRO TV de la ora 19.00.

AlexandruD

Salut,

In curand ma voi muta intr-un apartament in zona Iancului care este stradal si care ar fi la o distanta de aproximativ 5-7 metri fata de locul pe unde va trece magistrala M5.
Imi puteti spune va rog cam cat de rau s-au resimtim lucrarile de constructie a magistralei, la blocurile stradale din zona Drumul Taberei.
Pe langa discomfortul creat de zgomot si moloz care este inevitabil, au aparut probleme la structurile blocurilor din jurul sapaturilor ?

dr4qul4

nu vei avea treaba daca stai doar langa tunel. Doar la statii va fi ceva deranj. Dar aia ar trebui sa fie in mijlocul intersectiei, si doar accesul langa blocuri.
Oricum, 5 ani nu ai de ce sa-ti faci griji.  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ghrt

Problema mai degrabă va fi la trafic, deşi cu sistemele astea noi de prindere a şinelor cred că sunt vibraţii mai mici. Dar peste 30 de ani.
Cont (aproape) inactiv.

alexandru.vladescu

@AlexandruD Eu stau în Drumul Taberei, lângă stația Tudor Vladimirescu, blocul fiind la aproximativ aceeași distanță menționată de tine de săpături. Nu au fost probleme decât cu praful (de 4-5 ori mai mult decât în mod normal, acum începe să fie mai ok după ce au terminat) și cu zgomotul uneori, mai ales când se lucra la suprafață. Deranj foarte mare o să fie, în schimb, pentru trafic, de unde bulevardul avea 3 benzi (2 jumate funcționale pentru că erau mașini parcate), pe durata lucrărilor au fost zone și momente destul de lungi în care au rămas 1 bandă + 1 parcare sau 2 foarte înguste și șerpuite. S-au desființat per total câteva zeci bune de locuri de parcare la bulevard care nu au mai fost refăcute ulterior.
Pe Iancului e ușor diferit dar probabil tot la probleme de praf și de trafic o să se rezume deranjul timp de 7-8 ani.

GDPR

S-ar putea ca cei care stau in preajma centralelor de ventilatie sa aiba probleme cu zgomotul, mai ales in primele luni dupa punerea in functiune, cand ventilatoarele vor merge 24/7 ca sa scoata praful si umiditatea din tunel. In Bucurestii Noi ventilatoarele montate nu sunt foarte silentioase si in timpul noptii se aude un zgomot de joasa frecventa, foarte deranjant, pe o raza de cateva sute de metri in jurul centralelor.