News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cezar-mario2012

Cam peste tot în marile orașe sunt parcări în centru, etajate sau în subteran, nu îți interzice nimeni să vi cu mașina, dar te costa... De aceea majoritatea prefera transportul în comun. În ultima vreme prin Europa se desființează locurile de parcare aflate la suprafață și chiar unele străzi sunt transformate în artere pietonale, dar se crează si parcări în zonele adiacente, îndeosebi subterane.

AdrianB1

#7711
Cred ca premiza discutiei e gresita: daca iti iei masina ii pasa cuiva unde ti-o parchezi. Nu, mie nu imi pasa, nu e treaba mea, dar daca o parchezi neregulamentar pe domeniul public devine treaba mea pentru ca domeniul public e coproprietatea tuturor, inclusiv a mea.

Stai in cutie de sardele? Demoleaz-o si construieste un bloc cu apartamente de 500 de metri patrati si 3 parcari per apartament. Blocul tau, masina ta, treaba ta. Legea a spus dintotdeauna ca nu ai voie sa parchezi in locuri nepermise. Stiai ca nu ai loc de parcare si ti-ai cumparat masina? Bag-o in frigider, problema ta. Poate ca tu ai si alte probleme si nevoi, poate ti-e foame, sete, ai chef de sex sau de ascultat muzica? E doar treaba ta si nu e nimeni obligat sa iti satisfaca nevoile. Primaria face drumuri pe care merg universal toti cetatenii (care nu se teleporteaza), masina nu e un serviciu universal - jumatate din populatie nu conduce, de ce ar plati toti taxe ca sa iti faca primaria parcari? Si unde sa le faca? Si daca nu ai parcare de ce crezi ca ai dreptul sa parchezi neregulamentar pe undeva?

cezar-mario2012

 Exemple din Belgrad:
Stradă transformată din rutieră în pietonală:



Crearea alternativei, parcare etajată:



Și ambiții mari, tot ce este îngroșat vor deveni pietonale mai puțin mov, aceasta devenind inel central, iar zona punctată va fin în subteran:


Bogdan_Cluj


Ionut

Da, Catalin este membru in Comisia pentru Transporturi.

cristi5

#7715
Are cineva vreo explicatie, de ce nu scrie presa ca sunt 15+3 km autostrada nou-nouta care zace nefolosita? Nici macar despre accidentul de pe DN68A...

Indiferent ce face presa, hai sa folosim social media. Propun sa dam cu toti Share pe facebook (si "like" din ala "Sad") la acest post:
https://www.facebook.com/proinfrastructura/posts/687822111391799

Eventual editat postul pe Facebook sa includa un titlu de genul:

15 km de autostrada terminata alaltaieri zac nefolositi si oamenii mor pe DN!!

Ionut

Stai un pic, give it a second.

FRS

Umbrarescu a inceput sa prinda lucrari si in Rusia (Moscova)  :lol:

user201

Un Crăciun fericit tuturor!

alexandru_m

Craciun fericit si multa sanatate tuturor!

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Nelu63

Un Craciun fericit la toata lumea!

jalemare

Crăciun fericit, oameni buni!

stefanudrea


Oare la acest obiectiv s-a respectat termenul?
Craciun fericit tuturor!

Trimis de pe al meu Lenovo K33a48 folosind Tapatalk


Valeantudor

Salutare colegi,

Am o intrebare mai off-topic putin, legata de rovinieta. De obicei sunt foarte atent sa nu circul fara ea insa, din pacate, am uitat sa o mai cumpar timp de aproximativ 3 luni, timp in care am facut in total vreo 6000 km pe ruta Bucuresti-Cluj (Valea Prahovei) deci sigur m-au prins camerele CNADNR. Problema e ca nu mi-a venit acasa nicio amenda pana acum ... daca ati luat o amenda pentru rovinieta, in cat timp v-a fost trimisa?

Mersi!