Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Cristian 74

Păi atunci de ce au făcut 2 devieri? Una ar fi doar pentru camioane?

mike_us

Se vede progresul de la o filmare la alta. Chiar daca nu termina anul asta la primăvara e gata.

alexV

Rampele vor fi cu profil ingust, din pamant armat, marginite de "biscuiti" din beton. Se vede asta in capura de mai jos, si se vad "biscuitii" depozitati langa. Deci nu vom avea rampe cu baza larga care sa necesite devierea devierii.

Un motiv pt care au separat fizic fluxurile de trafic (pt toate masinile, nu doar camioane) poate tine de siguranta traficului. Utilajele si camioanele de santier se asigura dintr-o singura parte cand traverseaza fiecare sens al DN-ului.




raulbogdan23

Cateva update-uri de pe A3 lot UMB Nadaselu - Mihaiesti
- la viaductul de la Nadaselu se lucreaza la armarea placii
- la primul viaduct de dupa Nadaselu se ridica grinzi (aici), a mai ramas 1 deschidere, apoi se vor muta la urmatorul viaduct inspre Sardu (aici)
- s-au ridicat grinzile si se lucreaza la armare la supratraversarea drumului agricol (aici)
- se fac ultimele pregatiri pentru turnare placa la viaductul de langa Sardu (aici)
- Viaductul ce supratraverseaza DJ143 la Sardu este complet suprabetonat
- au terminat de ridicat grinzile la viaductul din spatele loc. Sanpaul
- inspre Mihaiesti, se lucreaza la toate viaductele la hidroizolatie, ridicat borduri
- se lucreaza la viitorul spatiu de servicii

Spre seara vine si filmarea.

florin74

Daca pastrau devierea asa cum e, era imposibil sa lucreze in capatul dinspre Luna, deoarece casele sunt foarte aproape de structura si nu era loc fizic sa lasi si trafic pe 2 benzi, si sa lucrezi la biscuiti

GIV


TibiV

Asa li se spune colocvial... La  fel cum la un pasaj/viaduct toata lumea spune "piloni", nu pile - care este termenul corect dpdv tehnic...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

raulbogdan23

Obiectiv: Autostrada A3 Nãdãșelu - Mihãiești - lotul filmat complet
Data filmare: 07.07.2023
Constructor: UMB


Enjoy!

Cristian 74

Mulțumim, Raul! În destule zone mi se pare pregătit terasamentul pentru apariția finisoarelor. Oare vom avea balast stabilizat și ceva asfalt vara asta? Între structuri ar putea turna, iar unele dintre ele au hidroizolație și se fac plăci de racordare. Nu mai știu ce alți pași ar mai putea face. Iar să le lase așa până pe la anul nu prea cred. Mi se pare că, chiar dacă mobilizarea nu mai e la fel ca în trecut, au progresat bine, constant. Iar acum, cel puțin pe 3A2, lucrurile sunt avansate. Ar mai rămâne zonele care vor fi licitate separat.

pentium10

#32574
Imagini nocturne de pe lotul Chetani - Campia Turzii.

Avand in vedere ca nu doar Strabag trebuie laudat pe un lot unde si Geiger Transilvania este executant, sa dedicam reportaje si despre Geiger.

Avand la moda reactii care sustin portocala mecanica, aka UMB.

Pozele de mai jos sunt dintrun episod pilot, si generic le dam si nume de "Geiger - Green Lantern".
Speram ca episodul pilot va fi urmat de "sezoane" de reputatie pozitiva, si reportaje si filmari nocturne din drona.

Sunt poze de pe zona de pamant armat de la pasajul peste breteaua 1/nodul chetani si de la zona de consolidari - transee umplute cu piatra bruta si deasupra executate perne din balast ranforsate cu geogrile unidirectionale pe 3 directii. Au de bagat 70000 mc de balast. Tura de noapte lucreaza intre 19 si 05 dimineata.

De saptamana viitoare se incepe sa se asterne minim 1000 tone pe zi asfalt strat de baza.

urmeaza pozele in prizma "Green Lantern"

























Powered by API/PUM imgur uploader
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

mike_us

Quote from: pentium10 on July 07, 2023, 11:43:21 PMDe saptamana viitoare se incepe sa se asterne minim 1000 tone pe zi asfalt strat de baza.
Cite tone de asfalt sunt necesare pe tot lotul?

ivladbogdan

Cred ca cel mai important este faptul ca avansul este vizibil cu ochiul liber de la o zi la alta, ziua se lucreaza full power de la 7-8 dimineata pana seara la 6-7, iar ulterior este mobilizare buna si pe timpul noptii.
Daca tine vremea cu ei si vom avea vreme buna inclusiv octombrie-noiembrie, se va deschide anul asta.
Daca nu, oricum va fi aproape gata, iar cel tarziu la primavara va fi inaugurat. Oricum o dai e foarte bine.
Ganditi-va ca e doar inceput de iulie. Iulie-august-septembrie va fi vreme foarte buna.

raulbogdan23

Un mic update de pe A3 lot Nadaselu - Poarta Salajului
- au terminat de ridicat grinzile la viaductul de la iesire din Nadaselu
- au mutat macaralele in dealul de la Nadaselu pentru a ridica grinzi la drumul agricol/de intretinere peste A3, iar pe drum m-am intersectat cu 2 camioane ce duceau grinzi
- intre padure Topa si Zimbor se lucreaza in diferite puncte, ridicari de predale, armat, terasamente
- la dealul de la Zimbor era activitate intensa si mult praf

De aceasta data fara filmare.

Vlad27

Se lucrează și duminica la lotul chetani-campia turzii?

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures