Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 18 Guests are viewing this topic.

alecu26

luati ca nivel de zvon al unui zvon: Aktor foarte aproape de reziliere si Porr are vreo 1200 de micropiloti la alunecarea recenta.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

vancouver

Probabil n-au vrut sa-i supere prea tare pe Aktor, ca sa nu cumva sa se puna de-a curmezisul la A3 intrarea in Bucuresti. Acum... cu sacii in caruta   :D

Macar daca reziliaza poate o fac un pic inteligent: ii convoaca pe cei de la Aktor, incearca o negociere cu ei si fac rezilierea nu chiar imediat (sa zicem 31.12), pana atunci Aktor sa mai faca ce poate la terasamente, sa ajunga la primul strat de asfalt pe suprafete cat mai mari. Cu vorba buna si o discutie serioasa multe se pot face si atunci relicitarea va fi mai usoara.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Europiu

Quote from: alecu26 on November 13, 2018, 01:42:11 PM
Porr are vreo 1200 de micropiloti la alunecarea recenta.
Ar fi super daca cineva din zona ar aduce niste imagini :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

pasadia

Eu i-am vazut facandu-si de lucu in dealul Turda, pe partea vestica, cand cobori spre Aiud. Deci ceva mai la nord de alunecarea de anul trecut.


horatiu.cosma

^
Cam ăsta e ritmul pe care îl estimăm și noi aici pe baza filmărilor, 20% pe an la Pizzarotti, final de 2020 gata tot. La Aktor mergem spre reziliere.

adiarc

sa termine la Bucuresti si sa-si faca urgent bagajele de pe A10...poate,poate nu pierdem si viitorul sezon de constructii,2019,de tot
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

danutzu_1069

^^
Pai si cine crezi ca le preia rahatul??
Fara altă licitatie, nu cred ca merge...

zuma80

Sa bata palma cu UMB-ul daca tot termina la anul LD4, pe A0 i-au "aranjat", asa macar sa construiasca ei ca au infrastructura!
Pentru A6!

ciprebbe

UMB nu face dupa altii, e o regula nescrisa la ei.
O reziliere a lotului va duce la oprirea lucrarilor si reluarea lor undeva prin 2020 in cel mai fericit caz si finalizarea spre 2023. Expertiza lotului dupa reziliere va dura luni bune. Cu Aktor, asa taras gropis, sunt sanse prin 2021 sa fie gata.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alinuttt

Sper din toată inima să rămână un zvon rezilierea....

yetiman

@Ciprebbe - de unde asa optimism?

Aktor a reusit "performanta" sa faca 4% intr-un an. Si mai au 52% de facut... 52/4=13 ani.... adica 2031....
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

ciprebbe

Uiti un amanunt, Euroconstruct. Minim 6 luni s-a stat pe tusa.
Sa vedem cu Astaldi pe A3 cum scapam, deja dupa prima luna de la insolventa e jale si acolo.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alinuttt

Acolo e MaxBoegl, nu Aktor... :) pe terasamente ei au dus greul până acum și acolo. Problemele sunt la Aktor, nici la Straco pe A3 nu e chiar critică situația, dacă ne uităm, acolo în 6 săptămâni au decopertat câțiva km și au rezolvat câteva podețe/armat+betonat câteva părți ale unor structuri.
La Aktor e baiul mare, și simt că Sebeș Turda L2 va fi o bubă mare, dar în același timp cred că efectele rezilierii ar fi mai grave decât ritmul de melc al grecilor..

yetiman

Eu sunt unul din cei mai interesati de finalizarea lotului 2.  :D
Macar Aiud-Teius sa fie functional, si eu voi fi cel mai fericit .  O:-)
Dar nu vad nimic care sa ma faca optimist...
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu