Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 16 Guests are viewing this topic.

florin74

60 si 70 metri deschiderile peste Mures? Mai mult decat executa Pizarotti la Alba Iulia.  Daca e sa fiu ironic, pe masura ce te apropii de  izvor, creste debitul Muresului  :lol:

horatiu.cosma

28, 30, 40 de metri lungimile pentru beton, 60 și 70 pentru metal, wow :D. Cu totul altceva față de soluțiile din majoritatea SF-urilor de la noi, deschideri de 36/40 de metri identice. Cred că prin atâtea tipuri și lungimi de grinzi crește automat prețul grinzilor la producător.

cristi5

Au un subcontractor care proiecteaza pasaje? Sau in-house?

paulmare

Astia nu au avut pe nimeni la apele romane :)

Ionut

Tablier metalic peste Mures, deci. Hmm, dar un pod in consola ca pe A1 Centura Arad sau pe A2 Pod peste Canalul Dunare-Marea Neagra cand mai vedem? Alo, proiectantii?!?

delacroix

Cand se vor indeplini conditiiile : pozitie perpendiculara (~80-90 grade), deschidere peste 80 m (o singura deschidere ), inaltime >15 m ... Restul e doar o chestiune de bani. Pentru pasionati gasiti o intreaga colectie la "cantilever bridge".

horatiu.cosma

Aici Mureșul e mult mai îngust decât la Arad, nu cred că se impun hobanate, arce, console și alte soluții complexe decât atunci când soluția o impune.

teoneo

#15532
Poate că nu e voie să se lase acces liber la PT, dar totuși intreb...
Am apucat să văd (ca "peste umar", cum s-ar zice) o cotă: 30,37m. Însă nu am vazut ce e în capătul din stânga al cotei. Presupunem că e un pilon. Înseamnă că acel pilon de sub tăblierul metalic ar fi undeva chiar pe malul apei (mă refer la est de Dj153E). Între DJ si apă sunt aproximativ 60m. Având în vedere că de la un moment dat avem pod metalic, vom avea deschideri egale (ca și la grinzile din beton)=deci piloni în albie sau vom avea o singură deschidere (de 70-80-90m) peste albia/albiile Mureșului?

Ionut

Dar ce e frate acest PT? Bomba nucleară? Este document de interes public, bai inteligentilor din CNAIR! O sa cerem toate PT urile posibile și imposibile.

TibiV

Asta imi aminteste de un paznic de la pasajul NG care ma certa ca fac poze:
"Daca faci poze ca sa stii unde sa pui bomba ?..." 

Poate de aia vrem PT-ul, sa stim unde sa punem bombele... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

@teoneo

Iarta-ma dacă ti-am mai zis, nu mai tin minte dacă am și scris pe forum, stiu ca tot am vrut să te rog sa mergi si pe lotul Straco. Iti putem facilita accesul, doar sa ai tu drum în zona. Te rog dacă poți merge să mă contactezi pe privat.

Oneinthecrowd

La Popasului s-a ridicat o schela sub grinzi si au aparut cateva elemente de cofrare montate la culeea dinspre Bucuresti.

Ionut

Quote from: Ionut on March 19, 2018, 02:06:07 PM
Quote from: Ionut on March 10, 2018, 04:51:40 PM
Trimis.



Poftim MIZERIE de raspuns. O sa facem reclamatie administrativa si apoi o sa-i dam in judecata.



Reclamatie administrativa. Urmatorul pas, actionarea in judecata.


Bulwyn

Ceva noutati de pe lotul 1 tg-mures-ungheni si drum de legatura?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Ionut

Nu sunt noutăți. Se așteaptă o soluționare a contestației Itinera facuta la CNSC. Si, probabil, după decizia CNSC, va urma CAB.