Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

TVlad

Pe vremuri, cind macazul trebuia schimbat manual, traversarile aveau avantajul ca acarul trebuia sa parcurga o distanta mai mica. Si nici nu se indeparta prea mult de canton unde putea fi chemat telefonic.

vladioan_bv

#7081
Quote from: marcelbanu on February 06, 2021, 10:11:18 AM
05 februarie 2021

Mutare fibră optică de pe firul doi pe firul unu...

La ce este folosita fibra optica de catre CFR?

District EA

#7082



etravel

Quote from: vladioan_bv on February 11, 2021, 11:49:46 AM
La ce este folosita fibra optica de catre CFR?
Uite la ce, in link - https://www.tccfr.ro/servicii.html 
Putina lume stie ca CFR a fost primul operator national de fibra optica, cu mult inainte de Romtelecom, RDS sau oricine altcineva. 

frunzaverde

La transmisii de date - CFR are propria retea de date (folosita pentru multe chestii, de la bilete si tranzactii de carudir pana la date de centralizare si semnalizare) si de telefonie, ambele pe fibra optica. Se poate si cumpara capacitate (si exista ISP care folosesc reteaua CFR ca backbone national) si inchiria spatiu fizic (pentru propriile fibre).
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

rocklee

sau apucat de lucru si in zona GARA SIMERIA .....au intrat si pe sctorul peroanelor 4-5 pe care le-au demolat   :) ;)(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee


Ovii Stîngaciu

Uite ca și la Simeria se mișcă mai repede decât la Brașov!
Salut ! Am 20 ani și sunt un pasionat feroviar obișnuit din Brașov! Eu voi pune noutăți despre reabilitarea căii ferate Brașov-Sighisoara pe YouTube! Voi pune și poze pe forum așa că stay tuned! Dacă aveți nelămuriri scrieți-mi în privat!

cristi5

Umbla vorba ca la tunelurile Apata-Cata vor fi 4 TBMuri

Ovii Stîngaciu

Eu zic ca o sa lucreze in ritm alert si pe Brasov-Apata din martie . :D :). Oricum pe Cata-Sighisoara nu ar trebui sa ne ingrijorăm 8). Si sper sa se apuce si pe Apata-Cata cât de curand(va dura 10 ani cel putin.... la tunelele de 7km si 5 km :o )
Salut ! Am 20 ani și sunt un pasionat feroviar obișnuit din Brașov! Eu voi pune noutăți despre reabilitarea căii ferate Brașov-Sighisoara pe YouTube! Voi pune și poze pe forum așa că stay tuned! Dacă aveți nelămuriri scrieți-mi în privat!

c o r v i n

Completare la pozele colegului rocklee cu activitățile din zona gării Simeria (10 ian).





























... ...

c o r v i n

...rectific, e 10 februarie data pozelor, nu 10 ianuarie!




















(10 febr. 21)

marcelbanu

Colegii, mi-ați luat-o înainte !
Am fost pe data de 10 februarie la Simeria dar pe la 14:15...
Doar că eu am luat-o de la capătul Y, km471+643...









































Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

...doar că eu m-am mișcat mai în reluare cu publicarea imaginilor...
Oricum, felicitări colegii roklee și corvin !









































Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

km476+850 + km477+275, aerodrom Săulești, 11 februarie 2021















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !