Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marcelbanu

Deva, 20 iulie 2020...

Se zice că dacă vremea nu le pune bețe-n roate, lucrările se vor finaliza pînă de Crăciun anul acesta !
Baftă...
Se vede că trag tare !
Într-o seară, pe la ora 22:30, am fost în gară.
Ridicau pasarela provizorie din lemn pentru a turna piatră spartă la linia III...























































Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Phenol

Mersi pt poze.

Ce o fi platforma aia din lemn de trebuie sa fie asa de curata in a patra poza?

Phenol

Quote from: marcelbanu on February 19, 2020, 03:55:33 PM




Ultima oara cand am trecut prin Deva am vazut ca sau impotmolit cu lucrari sub podul spre Brad, neavand loc pentru a face canalul de scurgere a apelor pluviale  din cauza primei pile.

Stiti cumva mai multe informatii?

vancouver

^^^ pai ti-a explicat Marcel Banu: "Ridicau pasarela provizorie din lemn pentru a turna piatră spartă la linia III..."
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Phenol

La ce improvizatii folosesc in garile de pe Sighisoara - Simeria ca post de pasarela nu ma asteptam ca la Deva sa faca una asa serioasa. Bravo lor totusi.

Cetatean

@Phenol
Au mai avansat puțin lucrările,in sensum ca s-a finalizat tot șanțul și camera de cădere.
Probabil urmează asternerea de PSS și montarea traverselor.

marcelbanu

@Phenol

Este o platformă provizorie pentru locuitorii din cartierul Grigorescu, peste linii...
În urma ploilor s-a solicitat o cale cît mai scurtă spre oraș din acel cartier,
oricum, pe acolo se mergea spre cartierul Progresul, spre școala de acolo, spre liceul Decebal...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

@vancouver

Mai era o pasarelă provizorie chiar în gară, era montată peste linia a III-a montată dar peste care nu se turnase piatră spartă.
Pasarela respectivă o demontaseră pentru a trece trenul cu piatra, într-o seară, pe la 22:30, cînd, ca niciodată, nu aveam aparatul la mine.
Pasarela o demontează și montează pentru accesul călătorilor la liniile 4, 5 și 6.
În ziua documentării, pasarela era demontată pentru mașinăria de burat calea și, ca amplasament, era la vreo 50 de metri în sensul deplasării mașinăriei...
Apropo, bine că mi-am amintit...
Am filmarea...

Unde se văd muncitorii, acolo este pasarela de care am pomenit...

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

TibiV

Super filmare !...
:cheers:

Nu am stiut ca utilajul asta functioneaza prin "tamponare"...  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Knattspyrnufelag

Dacă urmărește cineva conferința de presă de la MT, Ministrul a declarat că se poate semna pe Secțiunea 2 (sper că e vorba de Apața - Cața și nu am înțeles greșit)

florin74

Respinge cererea de suspendare a cauzei până la soluţionarea recursului declarat împotriva deciziei pronunţată în dosarul nr. 16042/3/2019. Respinge cererea de sesizare a CJUE. Respinge excepţia inadmisibilităţii plângerii, invocată de intimata Asocierea Railworks. Respinge plângerea, ca nefondată. Respinge, ca rămasă fără obiect cererea de suspendare a procedurii de atribuire şi de amânare a semnării contractului până la soluţionarea definitivă a prezentei cauze. Definitivă. Pronunţată azi, 21 iulie 2020, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.

Da. Asta e decizia instantei de ieri (contestatia Alsim)

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000384171&id_inst=2

Knattspyrnufelag

Ce veste bună. Înțeleg că se poate semna în cel mai scurt timp.

vancouver

Da, asa a spus. Dupa publicarea motivarii se poate semna. (personal nu stiu de ce trebuie asteptata motivarea, dar in fine).

Si a mai spus ca in mod cert se vor pierde bani din CEF. Deci sunt constienti de problema. Presupun ca se va acoperi de la buget ceea ce ramane de facut dupa 2022.

Si ar mai fi o veste buna: in planul prezentat azi la conferinta de presa (plan care intra la dezbatere publica) intra si finalizarea garilor Fetesti si Ciulnita de pe M800, estimativ 64 milioane euro. Nu zice nimic cand anume se liciteaza.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Knattspyrnufelag

Ar fi culmea să aștepte motivarea la o astfel de decizie definitivă (și destul de clară), dar nu mă mai miră nimic. Prespun că mai durează anumite formalități, oricum.

Andi

@marcelbanu

Linia 3 va fi deschisa curand sau odata cu celelalte 2 linii?