Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 10 Guests are viewing this topic.

amedeog1

#8070

Adica ce inseamna asta?

oneLess

#8071
Ar însemna că cel puțin o firmă din cele 2 a avut ofertă conformă, adică licitația nu se anulează, firma STRADE OZALTIN  are oferta tehnică și financiară mai bună decât UMB. UMB out poate fi și o descalificare a UMB-ului deși eu mă îndoiesc de asta! CNAIR va anunța câștigătirul inițial, pe STRADE OZALTIN, cealaltă firmă, UMB putând contesta dacă vrea!

NGC

OZALTIN e lider de asociere, nu STRADE, iar "UMB out" inseamna UMB descalificati.

pbh

Uite ca se intampla si la "case mai mari". Prea s-au aliniat astrele pentru ei in ultimul timp.
Frumos ar fi sa nu conteste UMB-ul (din orgoliu) ca sa nu pierdem si aici cateva luni prin tribunale.
De fapt am senzatia ca au "gresit" intentionat (chiar daca a fost o pierdere de timp si ceva bani pentru ei - usor de recuperat la intelegere cu CNAIR) si au fost un sparring partner la aceasta licitatie. Ciudat sa o dea in bara tocmai la cea mai simpla licitatie posibila.
Cand romanul cauta conspiratii gaseste...

tom_sawyer

Cel mai bine pentru toată lumea ar fi să se axeze pe regiunea Moldova, unde anul acesta sau la începutul anului viitor se vor mai scoate cel puțin două proiecte la licitație: Pașcani-Suceava și lărgirea la 4 benzi a DN25 Galați-Hanu Conachi + pod peste Siret la Nănești/Lungoci.

mirceaeliade

Sunt curios ce fel de tehnicalitate au gasit la UMB. Oare nu au dovedit ca au utilaje disponibile cumva?  Oricum, ar fi bine sa vina si anutul oficial, ca fara el nu se poate contesta/semna.

NGC

^

T1

Vrabiutele au tranmis ca la UMB este vorba despre completarea ofertei.

Si inca ceva pentru cei care tin evidenta miturilor legate de UMB.

Valoare estimata     -> +/- 544 milioane RON fara TVA

1) OZALTIN + STRADE  -> +/- 439 milioane RON fara TVA
2) UMB + TEHNOSTRADE -> +/- 539 milioane RON fara TVA


Bachus01

Au mers putin sub valoarea estimată. Ori profit mare ori deloc. Nu cred ca trag cu dintii de lotul acesta . Foarte rar am vazut contestatii de la UMB . Ultima oara cred ca pe A0 sud Lot 3 .
Poate scăpăm de contestație si se semnează repede . Mai bine câteva luni în plus in teren decat cateva luni de contestații.

TibiV

Dar daca ar fi luat UMB-ul si A0 Sud Lot 3, nu ne mai tremurau acum chilotii...  :-[
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Tavi

^^1. UMB rar se baga la lucrări începute de alții.
2. UMB oferă financiar cu 20% sub estimat. Aici au oferit sub 1%..

Mie îmi miroase a participare de formă că i-o fi rugat cineva ..

GIV


Tavi

 :lol: @GIV m-am mai linistit acum ca mi-ai zis  :lol:

oneLess

Dacă estimarea CNAIR a fost subdimensionată, iar UMB a estimat corect și nu a putut să de-a cu 20% în jos, nu prea e de bine cu sublicitarea lui Ozaltin!

Tavi

Stai să îi vedem întâi anunțați, necontestați, semnați, proiectați, OIL-ați ... și alți ați   ;)
Și apoi au tot timpul să își rupă capul dacă au ofertat sub.

TibiV

Da, au timp sa-si rupa capul, dar o fac pe nervii (si banii) nostri.  :(

Ca si TS a facut si-a rupt capul, dar asta nu ne ajuta cu nimic...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)