Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 22 Guests are viewing this topic.

NGC

#3930
Sa incepem ziua cu o veste buna.

S-a luat decizia emiterii acordului de mediu revizuit pentru autostrada Sebes - Turda.
Se mai pot face observatii sau contestatii timp de cateva zile, dar ar trebui sa fie gata totul legat de acordul de mediu pentru loturile 2, 3 si 4.
Mai sunt ceva probleme legate de lotul 1, sectiunile B (Km 14+000 - Km 17+000) si C (Km 0+000 - Km 0+300).

cutter

Respectiv că încă nu e aprobată nici măcar declarația de proiectare (ce precede proiectul tehnic) pe acele secțiuni.

neobluenet

Dupa ce se obtine acordul de mediu, lucrurile prind viteza in vederea obtinerii de AC, nu? Temperaturile nu vor scadea foarte mult si daca primesc AC pe tot lotul, cei de la TS vor putea lucra mai cu spor la podurile peste Mures. Cu AC se pot deconta si din lucrarile existente (daca sunt acceptate de consultant) si atunci o sa isi permita sa plateasca subcontractori.

Pe lotul 1 din pacate chiar in zona nodurilor de la capete este problema, dar cum lucrurile nu sunt prea avansate pe lotul 3, e posibil sa nu ramanem cu inca o bucata nefolosita.

@NGC20: acordul asta include cumva si zona lacului Stejaris? Dupa el (spre Unirea) sunt niste grinzi depozitate si mai mult ca sigur sunt de la supratraversare din apropierea lacului. Din DN se vad culeele intr-o stare incipienta. Porr probabil nu au bagat bani din lispa de AC si din cauza incertitudinii acordului de mediu.

horatiu.cosma

Pana se obtine si AC si se vor face plati, o sa mai treaca 2-3 luni. Eu zic ca anul asta e cam gata din punct de vedere al lucrarilor. Speranta e ca vom avea AC pe TOATA distanta la primavara.

NGC

#3934
Quote from: neobluenet on November 10, 2015, 09:31:31 AM
@NGC20: acordul asta include cumva si zona lacului Stejaris?
Da, si inclusiv nodul Turda. Am spus deja ca ar trebui sa fie gata cu totul pentru loturile 2, 3 si 4.

AkaManah

Sper sa fie asa. De un an ii promit fiului meu ca poate vedea buldozerele din gradina si Aktor isi face de cap si nu vine. :D

yetiman

Inseamna ca ai putea sa pui un web-cam si sa avem imagini live cu constructia autostrazii.  ;)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

alecu26

ii cumparam si aparat foto la copil...sau chiar tableta.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

AkaManah

Aproape de noi se vor executa doua traversari: una peste Mures la intalnirea cu lotul 3 ingemanata probabil cu supratraversarea 142L si una peste un parau secat impreuna cu un pod pentru un drum agricol deci, vom avea show cel putin 1 an. In vara aceasta am supravegheat indeaproape "miscarile de trupe" de la capatul lotului 3 ( 107E) avand si noi tot arsenalul construirii unei mici autostrazi pe care am finalizat-o deja :lol:.

Ideea cu camera web e buna.  :D

elion

AkaManah din descrierea anterioară se pare că locuieşti în Sîncrai sau Ciumbrud

horatiu.cosma

Ce reportaje cu rasarit si apus de soare o sa iasa pe lotul doi. O sa umplem mottorway spotting :).

ddfab

de-abia asteptam. tot lustruiesc obiectivul la aparat, dar pana acum prea putin de fotografiat...sa intelegem AkaManah ca podul de la sancrai va fi intens fotografiat? vezi ca pana la podul de la radesti nu este prea mult... :lol:

AkaManah

O sa ma straduiesc sa fiu mai mult decat un observator. Eu fac si naveta spre Alba Iulia deci, pot vedea cea mai mare parte din lotul 2. O sa imi iau camera in masina.

yetiman

De dimineata, pe drum de la Cluj spre Teius, ma gandeam sa fac copy/paste la postarea mea de saptamana trecuta si gata. Situatia pe L4 si L3 nu s-a prea schimbat. Tot la dealul de la Kaufland se lucreaza [ceva mai serios si mai vizibil decat ultima data - au ajuns cu sapaturile chiar langa relocarea Dn, iar la vechiul DN au bagat masina de frezat asfaltul, semn ca se vor apuca de sapat tot traseul]. TS nu lucreaza mai nimic.

In schimb, surpriza mare pe L2 (vai, de cand astept asta!). Aktor a inceput lucrarile la nodul Teius!
Se decoperta terenul unde va fi nodul.  :banana:

Pentru majoritatea poate fi o veste ca oricare alta, dar eu ma bucur in mod deosebit, pentru ca vi nodul de pe A10 care va fi cel mai folosit de catre mine.  :D

Nu am poze, de data asta m-a tradat aparatul (vina a fost a mea ca nu am verificat, si bateria era descarcata).
Desi mare lucru nu e de vazut. Poze cu decopertari au mai fost.  :zen:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

Fara poze nu te credem. :p
Deci sa inteleg ca s-a rezolvat cu AC? ???