Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

ispy

#2145
Quote from: horatiu.cosma on February 25, 2015, 03:14:28 PM
De ce?
Pe podul de la Gambas care este foarte vechi cu o capacitate de 7,5 to trec zilnic zeci de basculante si trailere incarcate cu peste 50 tone balast, beton, grinzi si alte profile din beton. La o distanta de aprox 2 km au construit un pod din pontoane probabil ca justificare de cheltuieli insa nu este folosit. Autoritatile locale au atras atentia constructorului dar... atat, nu se ia nici o masura concreta astfel ca patronul Italian sfideaza si injura cetatenii din Gambas si Pagida.
Situatia nu este una noua ci din anul 2014 de la incepere lucrarilor astfel ca in curand pe acel pod nu se va mai putea circula.

Aiud.dan

#2146
Acel pod trebuie sa reziste, din cite stiu era folosit de masinile celor de la PREBET AIUD,carau balast de pe partea ceealalta a Muresului,e construit pe piciare de beton cu grinzi metalice,placat cu traverse de lemn ,am trecut de multe ori pe el ,dar nu retin daca are restrictie de 7,5 tone.

alexV

Asta e podul de la Gambas (p 136 din thread)
Tablierul e din lemn, are latimea de 1 camion, structura e din fier si beton.
Nu cred ca exista camion de 50t :)


alecu26

Aiud.dan, ai fost in zona si nu te-ai apropiat de podul de la Mures? chiar ar fi misto niste poze de acolo. deja teoretic lucreaza de cateva luni.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alecu26

#2149
In cateva zile se termina fundatiile indirecte (pilotii forati) de la podurile din nodul Turda.....si in fapt toti pilotii forati de pe lotul 4.

E un bench mark important din punctul meu de vedere, iar faptul ca le-au suprapus perfect peste iarna....e jack pot din partea lui Porr.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Aiud.dan

#2150
Poate au si terminat, astazi a trecut un trailar cu o foreza (ZUBLIN) pe varianta de masini mari din Aiud, dinspre Turda spre Alba-iulia, dar totusi aveau mai multe foreze pe lotul 4.

alecu26

se duc in sfarsit la Aldesa Comsa. Au inceput de 2-3 zile efectiv si acolo.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

Quote from: alecu26 on February 26, 2015, 09:10:28 PM
In cateva zile se termina fundatiile indirecte (pilotii forati) de la podurile din nodul Campia Turzii....

Nu din nodul Turda ?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

horatiu.cosma

S-au miscat foarte inteligent Porr-ul, practic ce se putea face in aceasta iarna, s-a facut. Abia astept sa ii vad peste cateva saptamani, dupa marile angajari anuntate pentru luna martie, cand o sa fie un furnicar continuu, atat la structuri, cat si la terasamente.

Aiud.dan

#2155
Spunea un cunoscut ce lucreaza la TS. ca au fost trimisi cu o parte din masini si utilaje de la lotul 2 Timisoara-lugol , pe lotul 3 la autostrada Sebes-Turda.in zona Aiud sunt tot mai multe masini de la TS.au chiar si un numar afisat pe parbriz, pentru a le putea tine evidenta numarului de curse facute zilnic,am vazut cu numarul 117.

TibiV

Ii intelegi pe cei nemultumitii de la Gambas daca vezi podul.

Imagini f. bune in StreetView aici: http://goo.gl/maps/vUtCr

Se vede f.bine cat este de ingust si ca are calea de rulare din lemn...
Daca restul structurii este din beton, de ce naiba or fi pus lemn deasupra ?!...
Cat ar fi costat in plus sa faca treaba complet ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

elion

A reapărut pe Google Maps traseul lotului 3.

TibiV

#2158
Din pacate DOAR lotul 3...
Sper sa reapara si celelalte, sunt foarte utile...

Desi Ionut se tot supara, fara ele este foarte greu (pentru cei care nu suntem din zona) sa facem legatura intre pozele postate si harta, sau sa intelegem anumite discutii care sunt foarte clare pentru cei care cunosc foarte bine locurile despre care este vorba...

UPDATE
A aparut si capatul dinspre Turda al Lotului 4, dar nu intreg nodul ci numai legatura pe directia Sebes-Turd-Campia Turzii.
Partea pe sensul Sebes-Turda-Cluj lipseste... Poate nu mai sunt siguri care va fi configuratia nodului... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

istvan78

#2159
Quote from: alecu26 on February 26, 2015, 09:30:09 PM
se duc in sfarsit la Aldesa Comsa. Au inceput de 2-3 zile efectiv si acolo.
Daca te referi la lotul 3 Lugoj-Deva, era un "zublin" parcat langa trecerea la nivel cu CF inca de acum 2 saptamani.
P.S. eu am presupus ca merge la foreze piloti la podul peste Mures...