Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

ddfab

totusi, acum ca a venit vremea rea, pizza s-au trezit ca vor sa monteze paletele antiorbire restante , pe lotul 1. incepand de la nodul Alba Nord, spre sud, pe zona mediana a autostrazii au adus profilele metalice pe care se vor monta acele palete. sunt insiruite de-a lungul drumului, pe cativa km buni. tot in aceasta zona, au adus balizele necesare pentru devierea traficului, pentru a se putea lucra pe zona mediana. acum, balizele sunt langa parapetul lateral, pe banda de urgenta, pregatite pentru a fi mutate.
tot pe acest lot, pe breteaua de urcare din nodul Alba Nord, sensul spre Sebes, au peticit cateva gropi aparute mai demult, in loc sa remedieze prin frezarea carosabilului si apoi asfaltare in strat continuu... drept urmare, dupa primele ploi mai serioase si ceva ninsoare, peticele au zburat... deci gropi pe carosabil si pietricele, numai bune de spart parbrize...

interesantul

Timp parcurs:
Cluj-Sibiu 1h55m
Cluj-Timișoara 3h40m

Inainte de deschidere
Cluj-Sibiu - 3h
Cluj-Timissoara -5h30m
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

klax187

de ce catre Sibiu ai castigat o ora iar catre Timisoara 2 ore?

alexV

Cand te apropii de viteza luminii distanta se comprima.
Poate a prins autostrada mai libera spre Timisoara.

prd.marius

Quote from: klax187 on December 08, 2021, 10:59:05 AM
de ce catre Sibiu ai castigat o ora iar catre Timisoara 2 ore?

Pai sunt doua orase diferite, unul este
QuoteTimișoara
altul este
QuoteTimissoara

Oricum, nu stiu ce aflam cu aceste castiguri la timpul de parcurs. Important e ca mergem mai in siguranta cu totii, si eu personal ma bucur ca ajung mai odihnit si fara dureri de cap la destinatie.

TibiV

Quote from: klax187 on December 08, 2021, 10:59:05 AM
de ce catre Sibiu ai castigat o ora iar catre Timisoara 2 ore?

Poate pentru "inainte de deschidere" a luat in calcul traseul Cluj-Oradea-Arad-Timisoara, pentru ca atunci plecai la drum spre Alba Iulia "la ghici" - niciodata nu stiai daca faci Aiud-Alba Iulia in 30 de minute sau in 1h45min....

Dar interesantul ne poate spune mai exact cum a calculat duratele astea...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AkaManah

#27651
Eu fac zilnic Alba Iulia-Aiud si retur. Cel mai important aspect este predictibilitatea: acum STIU când ajung si asta e mare lucru. 30 de minute pe ceas e de vis.

Ieri m-am surprins in toiul unei maxime aroganțe: "Hmm, sa o iau pe DN, sa o iau pe A10?" Trebuie sa îmi revin din aroganțe!

Ce am observat in ultimele zile, pentru ca merg întins cu 90-100 la ora, e ca DN-ul e intra-o stare groaznica. Sper sa il  repare cat de repede.

xab80

Predictibilitatea pe autostrada e cu dus-intors: daca e un accident pe DN, te poti intoarce si sa o iei pe ocolite. Pe autostrada nu poti.

danutzu_1069

Na bela cu DN-ul... Acu, ca e liber, se merge mai repede, sanse mari sa "dai în gropi"... => reparatii la masina.. Daca era aglomerat si se mergea bara la bara... vedeai si ocoleai gropile...

AkaManah

La 20 la ora  nu aveai ce sa strici.  :D


xab80

^^
@AlinC: oare o sa emita penalitati si pentru ST2,adica Aktor?

Tudor99


A10 filmata integral
Walker_ROW

survola

#27658
Ar trebui pusă puțină ordine în indicatoarele de distanță. Am scos câteva capturi din filmarea de mai sus:


d_Bucuresti - d_Alba Iulia = 419 - 41 = 378 km
d_Bucuresti - d_Sebes = 419 - 57 = 362 km


d_Bucuresti - d_Alba Iulia = 349 - 27 = 322 km
d_Bucuresti - d_Sebes = 349 - 43 = 306 km


d_Bucuresti - d_Alba Iulia = 362 - 8 = 354 km
d_Bucuresti - d_Sebes = 362 - 26 = 336 km


d_Bucuresti - d_Sebes = 402 - 14 = 388 km
d_Bucuresti - d_Sibiu = 402 - 73 = 329 km


d_Bucuresti - d_Sebes = 345 - 7 = 338 km
d_Bucuresti - d_Sibiu = 345 - 66 = 279 km


d_Bucuresti - d_Sibiu = 341 - 62 = 279 km  :)

cristi5

Quote from: RaduC on December 07, 2021, 06:01:43 PM
Sa vezi când, anticipez peste putini ani, A10 va deveni aglomerat și 3 benzi pe sens ar fi necesare.

Nicio sansa. Daca ar fi asa, ar fi dezastru la Oiejdea acum. Si la Holdea si la Selimbar.

In plus, va fi gata suficient din A3 Cluj-Oradea sa mai fure putin din traficul cu destinatia Ungaria.