Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Adisan

Filmare completă, de la Oiejdea la Sâncrai, 19.11.2021


interesantul

Fiind o restrictionare de durata nu mai bine, pentru sigurantă montau despartițoare de beton, mici. Am vazut la multe devieri prin AT, D, etc.. E cam riscantă separarea aceea cu jaloane.
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

Kimi

^De durata? Cred ca am avut un an de zile asa la Iernut si nu s-a plans nimeni.

interesantul

La Iernut era pe capăt, nu ca aici undeva in mijlocut traseului.
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

alexV

Am avut discutia si in API. Fara rezultat concludent. Argumentele erau: parapet de beton, mai sigur, pus pe mijlocul caii de rulare; sau jaloane ca aici, cu argumentul ca in general soferii romani inteleg aceasta semnalizare temporara si reduc viteza instinctiv.

dorum

Hai ca #egata
Suna ciudat, dar bravo Aktor si Retter!
Multumim echipei "castigatoare", altfel cu Drula n-aveam nici o sansa...

dargauda

Asta da vad ca avem si politicieni aici,nam stiut da @dorum

linucsu

remarca lui @dorum era cat se poate de sarcastica  :)

xab80

Privind cu jind la filmari de pe lotul 2 si asteptand "marea deschidere" am uitat cate si mai cate au de facut la scurgeri si la garduri (eu nu am vazut nici un metru de gard pe lotul 2, poate gresesc). De asemenea, am pierdut din vedere ca pe lotul 1 inca se circula cu limitare de 100 km/h din cauza multitudinii de probleme constatate la deschidere. Astfel, stirile respectiv hashtagurile cu #egata le consider usor exagerate si mai mult optimiste decat realiste. Desigur, cu totii vom beneficia de scurtari de timpi si mai putini nervi cu deschiderea "asa cum este" dar sa nu decretam ca totul este roz. (Si nici nu am pus lucrarea la Oiejdea, care o fi sa nu o fi gata in mai). Puteti sa imi ziceti hater, eu incerc doar sa fiu realist.

RaduG

#27279
Quote from: alexV on November 20, 2021, 04:06:55 PM
Am avut discutia si in API. Fara rezultat concludent. Argumentele erau: parapet de beton, mai sigur, pus pe mijlocul caii de rulare;

Nu merge parapet de beton, nici măcar pe mijloc, în caz de defectare a unui camion nu rămâne suficient spațiu de trecere. Ai 2x3,75+2,5=10m. Parapetul îți ia 1m deci rămâi cu 9, sau 4,5 m pe sens. Un camion are 2,5m gabarit.

Explanatory drawing:




Powered by API/PUM imgur uploader

danutzu_1069

@xab80, daca te asepti ca sa vezi gardul din drona.... slabe sanse. Daca ai fost in teren si ai luat la pas tot santierul si nu ai vazut gard.... atunci este altceva....
Gard exista, din memorie "citez", in zona Sincrai....

PlayStation

E facuta prost jalonarea
Trebuiau puse pe jumatatea benzii 1, ca sa beneficieze ambele sensuri de banda de urgenta

mishu77

^^ Exista si gard se vede si din filmarile facute de adisan. Nu peste tot dar este.

trifuhoria

Cum deszapezesc cu jaloanele actuale?

AkaManah