Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

Dominik

^
Se va trece pe sensul Turda-Sebes exact inainte cu 100 m de podul peste calea ferata din nodul AB Nord, se intelege clar pe filmare

^^
Da, pare ca s-au apucat de sensul giratoriu de pe DN  :)
You're in Steelers Country

horatiu.cosma

Urmărește Carreta forumul, a zis că la Alba Nord va fi descărcarea cum am desenat-o acum câteva săptămâni  :lol:.

Bachus01

Speram ca va citi cap coada toate postarile de pe A10 . Pana una alta , îi putem transmite "Sărbători fericite" si daca va mai castiga vreo licitație în România sa vedem mobilizare ca in ultima luna . Poate mai repara din imagine .

PS: îi donez eu personal o statie radio,  sa iasa de A1 spre Alba la ora 17:00 pana inainte de deschidere.  Își va îmbogăți foarte mult vocabularul cu noi expresii din folclorul românesc

ovicor

Stefan 01, privitor la ordinea de pe indicatoare, fa urmatorul exercitiu imaginar: culca indicatorul vertical in fata, transformandu-l in unul orizontal, aflat pe carosabil. Vei realiza ca ordinea de pe indicator e cea justa.

vlad_gero

^pai mobilizarea nu depinde de el, ci de "partenerul serios". nu ai vazut cum s-au mobilizat de cand ai primit banii din claim uri de pe A3?

pasa_andrei

#22430
Configuratia Alba Iulia Nord - 1 banda pe sens

Hai sa vedem daca mi-ai iesit :

Negru -> Sebes - Turda
Galben -> Sebes- Alba Iulia Sud( Intoarcere)
Rosu ->Turda - Sebes
Mov -> Turda - Sebes ( via DN)
Portocaliu -> Alba Iulia Oras - Sebes




Powered by API/PUM imgur uploader

Probabil ce a propus Horatiu acum cateva saptamani, doar ca nu am gasit postarea.

Marius

Corect.
Dar n-am inteles traseul galben. De ce nu l-ai trecut simplu Alba Iulia sau Alba Iulia Nord.
Pentru Sebes - Alba Iulia Sud ai nod dedicat, de ce sa te intorci de la Alba Nord (in afara situatiei ca l-ai ratat)?

pasa_andrei

M-am gandit ca poate ai treaba ai zona asta si iesirea de la Sud este mai departe sau ai ratat iesirea de la alba iulia sud.

Care este distanta intre cele 2 noduri?

Evident pentru aceasta configuratie trebuie gata pasajul peste autostrada ( viitorul DN) si partea stanga a pasajul peste CF.

Marius

Intre Alba Nord si Alba Sud sunt aproximativ 7,5 km

AlinC


alexV

#22435
Quote from: Bachus01 on November 20, 2020, 05:47:12 PM
Este si asta un motiv cam 50% . Dar tind să cred ca au fost si altele . Si lotul Aktor a crescut ca printr-o minune . Probabil au realizat că se pot alege si cu o reziliere legală.

Nope, tot banii.

Aktor a beneficiat de o actualizare de preturi justificata. Au incasat 21 milioane la final de Oct, si capitalul asta s-a vazut in teren imediat.

Pana acum in 2020 Aktor a incasat 96 mil lei L.E.: conform lui florin sunt 106.6 mil lei, cifra taiata e din sinteza lui NGC -  fata de 56 mil in tot anul trecut. Si mai urmeaza plati.
Banii fac autostrazi.

carutasul

hai că suntem mai bine decât mă așteptam. Sper că au și contract de deszăpezire la nevoie :)

panzer

^ Si lui Straco pe A3 de ce nu i se accepta actualizari de preturi? Acolo le dau cu "contractul" in cap. Citez "v-ati asumat prin contract!". Imi scapa ceva?

ciprebbe

Pentru simplul motiv ca desteptii lui Straco nu au cerut actualizarea.
Daca nu ceri cum vrei sa primesti?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Ce legatura are Straco și A3 cu A10?