Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

ddfab

gata! au inchis zidul, pe partea nordica...



si s-au apucat de umplutura...









pe partea sudica, merg in continuare cu BSC-ul. au dat stratul de forma pe toata portiunea decopertata din DN.





spor sa aveti!

txc

#22126
^^ e aceeasi locatie, elphax :) Ai dreptate! Sustine panourile.

AlinC

ST1, podurile peste Mures si Ampoi:


gicu

Zidurile de beton care sunt facute doar pe o parte a autostrăzii și care nu au corespondent pe partea cealaltă sunt socluri pentru panouri fonoizolante. Se vede că au în ele goluri pentru stâlpii metalici ai panourilor și în ambele zone sunt case în vecinătate.

pbh

La gabioane vor pune si pe celalalt sens blocuri de beton+panouri fonoabsorbante. Au ramas multe cadre de fier-beton "crosetate".

vm75

Multumim pentru update, @ddfab. Se pare ca incearca sa finalizeze supratraversarea anul acesta. O intrebare: daca se va deschide (anul acesta sau anul viitor) circulatia pana la Alba Iulia Nord (fara lotul 2), nu credeti ca va exista un conflict de trafic foarte mare in giratoriul din nordul nodului? Cei care merg spre Aiud si ies din nod la Alba Nord trebuie sa dea prioritate in giratoriu celor care merg spre sud pe DN 1 si care vor intra pe A10 prin giratoriul din sud (sau vor continua pe centura). Parerea mea este ca deschiderea pana la Alba Nord nici nu este de dorit inainte de finalizarea lotului Aktor, altfel vom vedea probabil cozi foarte mari cel putin pe banda de iesire din nod (asa cum se intampla acum pe A3 MS la Ungheni).
Varianta prezentata initial pe surse de @horatiu.cosma ar fi implicat mai putine conflicte decat varianta cu supratraversarea deschisa. Stiu ca acum versiunea semioficiala este ca se deschide circulatia pana la Alba Sud, dar cu supratraversarea DN1 gata ar putea exista tentatia populista sa se deschida pana la Alba Nord, pentru ca da mai bine in statistici sa deschida 16-17 km in loc de 8.

Kimi

#22131
Daca se vrea, orice se poate. Eu sper sa se vrea o solutie de genul asta cu giratoriul aferent, desigur:




Pe A7 se circula similar la gabioane, chiar daca e temporar.

horatiu.cosma

Astfel de conflicte de trafic avem și la giratoriul Margina (și acolo a fost o dezbatere aprinsă și predicțiile negative despre cozi imense care până la urmă nu s-au confirmat). În teorie ar putea fi acolo ceva ambuteiaje, dar în practică orice drum nou e un pas înainte. În cel mai rău caz nu merge nimeni pe A10 și merg toți ca azi doar pe DN1. În realitate traficul se va împărți între varianta actuală pe DN1, ieșire la Alba Sud sau la Alba Nord. Plus că ambuteiajele existente de pe DN1 de la Alba Nord se vor reduce semnificativ după deschiderea pasajului peste A10 și a benzii dedicate din giratoriul cu centura Alba prin care se poate merge tot înainte spre Alba Iulia fără să se intre în giratoriu.

dorum

au mai astupat la alunecare la Alba Nord?

AlinC


alexV

@Kimi, nu cred. Podetul de sub autostrada unde avem si overpasul AB Nord nu are hidroizolatie, desi momentan se circula peste el - devierea temporara DN.
Dupa deschiderea overpasului AB Nord cred ca vor sapa iar.

AlinC

ST1, nodul rutier Alba Iulia Nord:


lorigergely

Postare recenta (filmulet scurt) CNAIR pe facebook: Imagini de la evaluarea pe teren a stadiului de execuție a proiectului A10 Sebeș - Turda, Lotul 1
link: https://www.facebook.com/1555709434689130/videos/276483887139823

AlinC


elphax

ma tot gandesc ce variante sunt pt deschiderea circulatiei:
1. doar Alba-Sud - vom avea pe langa cozile de azi de la giratoriul de la Nord inca 2 cozi la noul giratoriu de la sud. Sper doar ca aceste cozi nu vor bloca intrarea in oras. Ramane varianta probabila
2. 1 plus Alba-Nord dar cu un giratoriu temporar langa supratraversarea neterminata - mi se pare cea mai proasta varianta, va fi haos pe ambele directii. Nu se poate fara giratoriu decat daca le interzici celor care vin dinspre Sebes sa faca stanga spre oras. Ceea ce ar fi ciudat.
La fel pt cei care vin dinspre Teius se poate sau nu permite intrarea pe la supratraversare, eu i-as pune sa  mearga pana la giratoriu si apoi sa intre folosind breteaua pe care se circula azi
3. Alba-Nord cu tot cu supratraversare, cam ce a pus Kimi - din pacate sunt sanse mici sa apuce sa termine tot. Dar ar fi cea mai buna si mai sigura varianta.

Ma astept ca politia sa permita doar 1 sau 3