Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

fspy87

Semnat petiția pentru ca se moare în serie pe DN-ul paralel

Trimis de pe al meu HUAWEI GRA-L09 folosind Tapatalk


AiudA10

de fiecare data cand intru pe forum ma uit direct la news cu speranta sa citesc in sfarsit s-a deschis A10 dar tot timpul raman cu dezamagire :((


StefanCelMare

Nu pot să cred că ne prinde Paștele fără A10 deschis. Pun pariu că dacă erau loturi lângă  București se deschideau din iarnă, că deh, pe alea mergeau și anumiți politicieni la modă azi. Avem nevoie de loturile alea deschise ieri (ca să nu zic acum 2 ani).

perfidus

#10099
^^ @AlinC - citeste ceva mai multe pagini in urma, este nevoie de exproprieri de terenuri suplimentare rezultate după aprobarea proiectului PT al nodului cu A1 de la Sebes.

LE :  uite aici
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

cristi5

#10100
Quote from: StefanCelMare on March 13, 2018, 10:05:13 PM
Pun pariu că dacă erau loturi lângă  București se deschideau din iarnă, că deh, pe alea mergeau și anumiți politicieni la modă azi.

Pai uita-te la documentatia pentru legatura feroviara la OTP. Ministerul e in fata garii dar cine a scris documentul nu pare ca s-a sinchisit sa ia trenul spre Urziceni sa vada care e treaba pe la Odaile-Balotesti.

Cred ca si daca ar trece A10 pe sub geamul ministrului, daca dl Ionita nu are curaj sau chef sa deschida, asa ramane. Sa nu uitam ca Ionita a administrat deja 3 ministri si a mai tinut inchis un tronson (LD2) cu lunile, fara niciun motiv tehnic (fix ca pe ST3+ST4, dupa ce trecem peste perdeaua de fum cu termeni tehnici meniti sa bulverseze publicul gen rugozitate si exces de bitum), doar cu imbarligaturi legislative de birou si sicane cu constructorul (tot ca pe ST3+ST4, acum umflate de regulamentul de receptie)

voyageros

Au dispărut toate semnele de interzicere acces cele care delimitau efectiv bretelele care pătrund în A3. (accelerare/decelerare). Au rămas blocate intrarile în bretele intrari/ieșiri. În rest... pace și liniste

Ionut

Hopa. Daca dispar semnele de acces interzis este bine. :lol: Nu va agitati prea tare, totusi. 8) 10736 semnaturi pentru deschidere.

ddfab

la nodul alba iulia nord, au inceput sa apara cofrajele pentru pilonii viaductului peste calea ferata... agitatie destul de mare in zona...











ddfab

dupa o foarte lunga perioada de... nimic... , pe lotul 2, in zona oiejdea, au iesit sa sondeze terenul... poate au de gand sa se apuce de munca? :o au coborat pe terasament si au studiat putin zona...



AkaManah

In fiecare dimineata intalnesc masini de la Aktor pe drum. Cred ca se duc sa verifice paznicii ca alta miscare nu am mai vazut.


ddfab

Quote from: AkaManah on March 14, 2018, 10:47:43 AM
In fiecare dimineata intalnesc masini de la Aktor pe drum. Cred ca se duc sa verifice paznicii ca alta miscare nu am mai vazut.

aici sunt pe terasamentul din spatele albalact, nu pe sosea. au fost mai multe masini insa doar pe aceasta am reusit sa o fotografiez. au fost mai multe persoane, pe jos, pe terasament. s-au uitat in mai multe zone, probabil sa vada cum a rezistat si cum stau cu umiditatea...

yetiman

#10108
Acest raspuns, "luna mai" este, din nou, o clara bataie de joc la adresa noastra.

Nici daca decidentii s-ar afla pe planeta Marte, nu ar dura atat sa se faca pasii necesari pentru deschidere.

Am mai spus-o: daca HG privind receptia nu este buna in forma actuala, atunci trebuie schimbata! Si cine trebuie sa o schimbe daca nu guvernul din care face parte si ministrul transporturilor?????

Ca doar nu o sa vina Donald Trump sau Vladimir Putin (ca sa fiu "politically correct"  :lol: ) sa ne schimbe hotararile de guvern!

Si cea veche este tot HG. Problema e conoscuta de mult, nu pot sa inteleg ce poate dura atat!

QuoteLa data de 30 mai 2017, în Monitorul Oficial al României a fost publicată H.G. nr. 343/2017 prin care Guvernul a adoptat modificarea H.G. nr. 273/1994 privind aprobarea Regulamentului de recepție a lucrărilor de construcţii şi instalații aferente acestora și care va intra în vigoare la data de 29 iulie 2017.

Asta ca sa nu mai vorbim ca, la data publicarii, in opinia unor juristi:
QuoteO modificare oportună adusă de noul regulament, care va produce cu siguranță un efect pozitiv asupra derulării investițiilor, o reprezintă posibilitatea prevăzută de art. 4, de realizare a recepției ,,pentru părți/obiecte/sectoare din/de construcție (...) dacă acestea sunt distincte / independente din punct de vedere fizic și funcțional" pentru care se vor putea încheia proces verbal de recepție la terminarea lucrărilor și proces verbal de recepție finală.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

voicul

Nu stii care e treaba acolo.

Acest ministru a zis ca nu are timp sa vina pe santiere, DAR daca tot trebuie sa faca o inaugurare, pe santier  ... macar sa fie prin mai sa nu se murdareasca cumva cu namol.

Stiu ca nu are logica si nici legatura cu legile tarii, dar zic ca poate sa fie o explicatie de ce mai si nu martie.