Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Marius


Daniel_I

Parcarile sunt deschise pe lotul 1 inclusiv toaletele, mirosul e ingrozitor, se simte inca de afara. Iluminatul in parcari functioneaza intermitent, o zi da alta nu, iluminatul in sensul giratoriul unde se descarca autostrada in centura orasului in nodul Alba Sud nu mai functioneaza de foarte multe luni. Nimeni nu se sesizeaza sa faca ceva.
On The Road

prd.marius

Trista aceasta situatie cu parcarile.. mai ales ca la cativa km mai spre Cluj, sunt niste parcari si toalete impecabile. Deci se poate, dar nu se vrea.

Am o intrebare legata de limita de viteza, parca se zvonea ca se ridica restrictiile de 1 Iunie. Mai stie cineva ceva despre asta?

Multumesc

TibiV

Dupa 2 ani si jumatate in care "a cazut in uitare", iata o "privire proaspata" asupra nodului A1-A10-DN1 de la Sebes....
De la Ionut Ivasca: Nodul Rutier Sebes-Intersectie A10 cu A1 și DN1 25.05.2023


A se observa cat de multe peticeli/reasfaltari s-au facut pe toate caile de rulare (autostrazi si bretele de legatura)...
Bine ca s-au facut!
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mirceaeliade

Ce nod de "pisatul boului".  Mare fraieritor a fost ala care l-a proiectat, si mai mare vrajitor ala care l-a receptat.

prd.marius

Peticelile s-au facut bine, dar lumina inca nu functioneaza in mai mult de jumatate de nod.
Asta de mai bine de-un an si nu s-a sesizat inca nimeni legat de asta. Afisajul electronic la fel, e deja "macinat" de soare.
Asta dupa doar 2 ani si ceva....

bufl

Santurile inca nu par sa fie terminate  :headbash:

Telvanni

Quote from: mirceaeliade on May 31, 2023, 02:51:46 PMCe nod de "pisatul boului".  Mare fraieritor a fost ala care l-a proiectat, si mai mare vrajitor ala care l-a receptat.
Te provoc sa-l redesenezi.
Si mie mi se pare alambicat dar recunosc ca nu ma duce capul sa-l redesenz mai eficient.

stangabriel

La inceput am avut aceeasi reactie, apoi am inteles ca nodul pentru doua autostrazi plus un DN, la viteze mari, fara noduri apropiate pe autostrada, implica bretele lungi.

De apreciat ca au finalizat amenajarea raului Sebes, dar au lasat podul tehnologic vechi. Cum nu se anunta viituri mari pe rau fiind destul de antropizat, podul va ramane destul timp.

Multumim pentru filmari.

crystale

Se mai stie ceva despre ridicarea restictiilor de viteza in zonele fara alunecari de teren?

ivladbogdan

https://www.facebook.com/DRDPCluj/posts/pfbid02wJu1rZbEMUekEPyxJcYjhd5BFQUmNw18xAEuVMGwqdmwKiVgTmePjktxTiSnhUhKl

Atenție❗
Restricții de circulație pe A10❗
▶️ Între km. 16+200 – km. 16+400, calea I, se intervine pentru remedierea unei fisuri apărute în carosabil. Circulația se desfășoară pe banda II, cu restricție de viteză de 60 km/h, menținută și pe timp de noapte.
▶️ Între km. 0+940 – km. 1+380, pe breteaua nodului Sebeș, se intervine pentru eliminarea unor degradări apărute în carosabil. A fost instituită restricție de circulație pe banda I, circulația desfășurându-se pe banda II cu restricție de viteză de 40 km/h.
Reparațiile sunt executate de către antreprenorul lucrării aflate în garanție.
Vă rugăm să circulați cu atenție în zona lucrărilor și să respectați semnalizarea temporară


Mi se pare mie, sau e fisurat fix in zona reparata acuma recent?

danutzu_1069

Ba da, 16+200 este cam in zona aia, dar cred ca este a doua zona cu fisuri...

TeoH9

Autostrada asta o sa mai fie peticita vreo 2 ani cat mai e in garantie si apoi dumnezeu cu mila. Constructorul nu mai are nicio obligatie, CNAIR ramane cu paguba si cu costurile pentru reparatii si mentenanta.

Duta C

Multumesc sc Pizzarotti Cnair srl pt calitatea lotului 1 A10!
Sa ne traiesti iubit partid! :gj:

ddfab

3^ in zona celei de a 2-a fisuri, acum se executa lucrari de consolidare, la baza rambleului. acesta a fost sapat in trepte si s-a inceput ridicarea de gabioane. din pacate nu am fotografii. poate iese vreun zburator in zona... :)