Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Teo

Azi-dimineata se lucra la alunecarea de la Oiejdea cu bascule si buldo excavatoare.
Jumatate din aceasta etapa a lucrarii parea gata la o prima vedere.
De asemenea, la spatiile de servicii se amenajeaza in continuare aleile.
Ritmul e incet, progresul slab.

danny_cbu

La spatiile de servicii se lucra si Duminica dupa-amiaza, 22.05

crystale

La limitele alea de viteză de 100 oare când se mai lucrează? Pentru a fi scoase, bineînțeles  :D

TibiV

@AlinC a uitat se pare sa posteze filmarea din 26 mai cu alunecarea de la Oiejdea....

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Kimi

Pana acuma mutau cu totul dealul ala si tot iesea mai ieftin si mai rapid.

Cu pizza de ce nu se reziliaza cu certificat negativ la pachet? Nu mai lucreaza nimic de nici nu mai stiu cand.

Tavi

^Aktorii sunt la Oiejdea dar da! Amândurora le-aș da certificat negativ >:(

gicu

Articol din Ziarul Unirea cu filmari de azi ale lui AlinC la cele 3 puncte: alunecare Oiejdea, CIC Teiuș și spații servicii Oiejdea. LA alunecare este mobilizare mai mare decât de obicei, restul sunt abandonate.


https://ziarulunirea.ro/video-sanse-mari-pentru-ridicarea-restrictiilor-de-viteza-pe-autostrada-a10-sebes-turda-lotul-2-779021/

ijwtsh

In loc sa ia pamantul ala de-acolo, ei aduc altul? Video-ul cu alunecarea la 3:10.

stangabriel

Conform proiectului final, in zonele unde distanta pana la partea carosabila o permite, este asezat pamant compactat , tocmai pentru a ajuta la stabilitatea peretelui de beton.

Insa, fata de zona spre Sebes unde au pus si material textil si pamant stabilizat, cred ca la minutul 3.10 , este pamant provizoriu, pana termina coama dealului.

Imi aduc aminte ca urmeaza spargerea si unirea zidului de beton cu brau mai jos, deci o sa fie presiune inegala spre autostrada.

GIV

si grindeanu zicea ca e gata prin aprilie ac

ddfab

pe lotul Porr, au inceput peticirile caii de rulare, cum mergi spre Alba, imediat dupa dealul de la Turda. corecteaza si unele trambuline formate la intrarea-iesirea de pe poduri. de asemenea, pe sensul opus, spre Turda, au aparut balize de restrictionare a traficului, deci se vor ocupa si de acest sens. din pacate, am vazut ca se fac "romanestile" peticiri, nu refacerea uzurii pe portiuni lungi...
atentie in zona! drumuri bune...

ddfab

a... am uitat sa va mentionez, ca si pe lotul pizza se fac ultimele retusuri... in nodul Alba Nord, pe DN au asternut "uzura", au refacut marcajele si finiseaza acostamentele. probabil se pregatesc si aici sa finalizeze... sa speram ca vom scapa de restrictiile la 100 pe cele 2 loturi "restante".

prd.marius

multumim de update.
dar totusi, acel stalp care sustine indicatorul de la nodul Alba Nord (sensul Sebes - Turda) va ramane acolo pe banda de urgenta? am vazut ca in zona ramasesera acele balize, am crezut ca vor face ceva cu el, dar tot acolo este.

ddfab

^si cred ca acolo va ramane... in acea zona, pe o mica portiune nu este banda de urgenta la dimensiunea standard, ci este ingustata, datorita zidului de sprijin din beton.

Stefan01

#27899
Cred că ar trebui să ne intereseze cât timp va mai dura până la rezolvarea problemelor din ,,dealul Turda". Au trecut aproape 4 ani de la darea în trafic a lotului 4 și avem parte de denivelări serioase cu limitare la 100 km/h.

Deține cienva informații legate de acest subiect ?