Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 27 Guests are viewing this topic.

Ionut

Am intrebat la ANAP daca CNAIR a trimis sau nu documentatia pentru A3 Mihaiesti-Suplacu. Azi a raspuns ANAP, vedeti raspunsul complet aici.


Ionut

Observ ca sectiunea Zalau-Nusfalau (km 38+450-km 66+500) NU este trimisa la ANAP! Desi era vorba ca o sa fie trimisa. Stim deja ca portiunea care contine tunelul Meses (Poarta Salajului-Zalau) nu este trimisa, nici nu au zis ca au trimis-o, deci aici este OK.

Si mai observam ca acele trei documentatii trimise au fost respinse deja o data de ANAP in data de 14.12.2018.

alexV

#19472
Deci au respins ANAP toate licitațile de execuție A3, de la Nadaselu pana la Suplacu. Bazându-ne pe data istorice, cam pe când vor mai face CNAIR o încercare sa trimită documentațiile?

Ionut

Greu de spus, imposibil chiar, depinde de CNAIR. Au fost documentatii care au fost respinse si de 5 ori. NGC stie mai bine exemple. In mod normal, acum nu ar trebui sa dureze foarte mult pentru ca au mai invatat si cei din CNAIR sa corecteze ce le cere ANAP. Teoretic, ar fi fezabil sa avem luna asta sau luna viitoare documentatiile corectate. Dar na, e doar o estimare optimista... daca au chef cei din CNAIR sa lucreze...

venache

A mai observat cineva ce reclama agresiva isi face Aktor in ultimile zile la TV ? Si mai ales cu ce se lauda... 3.3 km de A3, nod Centura si nod Moara Vlasiei.  :lolz:

gsimon

Ca tot veni vorba de A3 & Aktor, tocmai ce am vazut la stirile ProTV, ca o parte din autostrada "urbana" e in bezna.
Serbanescu zice sa s-au furat ceva cabluri de cupru.
Din pacate nu am gasit stirea in online sa pun si link unde sunt mai multe detalii, dar probabil va aparea in urmatoarele ore.
Pana una alta colegii care trec prin zona pot confirma/infirma stirea din teren.

stangabriel

Tocmai am trecut. Da, de la Centura la Popasului e intuneric. Peste toate, mi s-a parut aglomerata de la centura spre Bucuresti.

danutzu_1069

Cum naiba a fie furat ceva ce nu exista??
Cnair s-a asigurat că, atunci cand au preluat de la fostul constructor, exista cablul?

voicul

^Asta nu e stire (sau nu e noua). De la inaugurare nu s-au aprins becurile pe DNCB - Popasului.

Ionut

CNAIR spune ca in momentul in care au predat amplasamentul catre Aktor (dupa rezilierea cu Pizzarotti si semnarea cu Aktor), cablul exista. Asta spune CNAIR. Aktor nu comenteaza deocamdata, cel putin nu public. :) Ca la noi. Prinde orbu', scoate-i ochii!

realfanady

#19480
^^^

Aceeasi problema am constatat in nodul Nadaselu duminica ... bezna. Oare si acolo "s-a furat" ceva?  :( Chiar era ninsoare, si nu era confortabil fara lumina. Ma rog ... sa ne bucuram ca se circula dupa atata vreme.

luc

Pentru conformitate:

"... Asta pentru ca reprezentanţii CNAIR şi cei ai constructorului nu se pot înţelege asupra momentului furtului. CNAIR, care a administrat autostrada între 2012 şi 2015, susţine că a predat-o cu cabluri cu tot.

Surse din cadrul CNAIR spun că firma de construcţie care a preluat în administrare şi cei 3 kilometri nu este de acord cu acest lucru. Solicitată de Ştirile PRO TV, compania Aktor nu a dorit să comenteze situaţia.

În total, au dispărut aproape 4 kilometri de cablu ca prin minune.

Cei care au furat cablurile de cupru de la sistemul de iluminat al autostrăzii urbane au ştiut de unde să le sustragă şi cum să opereze. Pentru că aceste cabluri sunt introduse în subteran şi nu oricine are acces la ele şi nici la panourile electrice, care sunt încuiate.

Pentru că autostrada urbană este administrată de CNAIR, compania trebuie să refacă iluminatul stradal, apoi să încerce să recupereze prejudiciul. Surse din cadrul companiei spun că poliţia a fost sesizată în acest caz şi că lumina ar putea apărea din nou pe şoseaua de viteză pe la mijlocul anului."

https://m.stirileprotv.ro/lbin/mobile/index.php?article_id=3806572

Cristi N

La 4 km lipsa ar insemna ca a disparut cablul dintre stalpi, e imposibil sa furi asa ceva. Trebuie sa desfaci fiecare stalp in parte si apoi sa tragi cu tractorul de el altfel nu ai cum sa il scoti. Mi se pare putin probabil sa nu existe cablul, cel mai probabil sunt probleme in punctul trafo sau nici nu si-a bagat nasul vreun electrician pe acolo sa vada despre ce e vorba.

voicul

O nota: becurile care nu lumineaza nu sunt LED ci cu sodiu, dar astea sunt detalii.


alin2pas

Dar cine a făcut recepția nu a observat? La lotul 3 Sebeș - Turda nu au vrut să facă recepția deoarece nu erau lămpile cu LED iar aici nici nu au observat că nu funcționează? Cred că sunt niște persoane în plus la CNAIR...