Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 11 Guests are viewing this topic.

pelan87

^
Probabil mai dureaza ceva timp, momentan stiu ca pentru licitatia pentru "Intocmire documentatii cadastrale si rapoarte de evaluare in vederea dobândirii prin expropriere/transfer a imobilelor necesare realizarii obiectivului..." (CN1024616):
- loturile Ploiesti - Buzau si Buzau - Focsani au fost atribuite, conform informatiilor din SEAP, catre PRIMUL MERIDIAN SRL
- lotul Focsani - Bacau este in deliberare

oc7avian

Și mai zisese doamna Ioniță mai demult ceva interesant (la unul din interviurile Hotnews parcă): la licitație va exista punctaj și pentru capacitatea de mobilizare imediată.

rota

^a zis duamna, dar era campanie electorala atunci  8)
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Bachus01

Dupa Bode , acum aveam atribuit contractul . Noi ne faceam griji ca se lanseaza licitatie iar PT il vom avea ulterior .

Ionut


zuma80

Paragraf extras din: "Document sinteza privind politicile si programele bugetare pe termen mediu ale
ordonatorilor principali de credite pentru anul 2021 si perspectiva 2022-2024"

Obiectivul "Autostrada A7, sectoarele Ploieşti – Buzău – Focşani – Bacău – Paşcani " va fi bugetat pe
parcursul anului 2021, dupa obţinerea aprobărilor legale necesare, aflate în prezent în etapa de
pregătire/atribuire în vederea elaborării documentaţiilor tehnico-economice sau proiectării şi execuţiei.
Pentru A6!

rota

poi bine bine, dar se stie valoare contractului de proiectare si sf. Cum sa nu platesti firma pt ce au executat, mai ales ca au anuntat ca se termina in mai
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

razvan96

Sunt 2 chestii diferite, tronsoanele din A7 apar cu alocare pentru SF si PT. Paragraful extras de zuma80 se refera la executie.

pasadia

Care era ordinea? SF, apoi indicatori tehnico-economici, apoi fisa de proiect și apoi linia de buget, nu?


Senerslav

https://www.youtube.com/watch?v=iFRTlTqspiQ&list=PLHRG7xllq3gfi5KEqObpFSg_EQVJVGfuN
Astazi am realizat aceasta filmare , imi cer scuze pentru calitatea clipului dar batea vantul foarte tare.

rota

#5756
Prestatorul, Consitrans S.R.L, a realizat modelarea interactiva 3D pentru Autostrada Ploiesti - Buzau.
Aceasta are ca scop prezentarea si vizualizarea solutiilor proiectate precum si asigurarea unui nivel ridicat al preciziei privind suprafata de teren necesară a fi expropriata, lucrările de artă proiectate, precum si solutiile de consolidare necesare.
În unele cazuri modelarea 3D poate conduce la clarificarea constructibilitătii solutiilor propuse, iar aceasta va fi utilizata in cadrul etapei de avizare a documentatiei aferente Studiului de Fezabilitate pentru Autostrada Ploiesti - Buzau.
Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Dan_s

UAU !!!  :gj:
Oare perdelele forestiere sunt incluse in constructie ca tare bine arata asa autostrada?

dumbravaandrei

Oare prindem o minune sa avem de la inceput si un contract pentru perdeaua forestiera/vegetatie?
Nodul cu A3 mi se pare foarte aerisit si in sfarsit s-au gandit sa conecteze doar autostrazile, nu toate drumurile din zona cum e la Sebes sau la Turda.....

danpandrea

00:57 - Cred că cineva o să fure la materiale, că între Buzău și Focșani sunt doar 9 kilometri :D

Dincolo de glume, arată bine de tot modelul, iar prezența perdelei forestiere îmi dă speranțe că autostrada va fi construită cât mai corect.