Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 7 Guests are viewing this topic.

NGC

Alaltaieri a fost lansata si licitatia [CN1036172] "Servicii de Supervizare ,,Executie lucrări Autostrada Ploiești - Buzău LOT 3: PIETROASELE – MUNICIPIUL BUZAU KM 49+350 – KM 63+250"".

Valoare estimata: 34.785.136,53  RON fara TVA

Durata contractului: "148 luni incepand de la Data de Incepere a Contractului si cuprinde: 24 de luni supervizarea pentru etapa de executie a lucrarilor si 124 de luni supervizarea pentru perioada de garantie a lucrarilor"

Finantare: Fondul de coeziune

Termen depunere oferte: 13.12.2021

GeoRo

In SEAP apare un nou termen de evaluare pentru toate cele 3 loturi Plo-Bz
Evaluare calificare si tehnica
Data limita: 13.12.2021 18:00

rota

incredibil, macar daca se axau pe primul tronson sa-l prioritizeze, iar avem nevoie de 14 amanari  >:( >:(
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

GAC

Asa este cand te incapatanezi sa nu apelezi la consultanti externi care sa faca genul asta de treburi. Ca sa poti absorbi zeci de miliarde de Euro ai nevoie de o infrastructura institutionala pe masura, care nu poate fi dezvoltata rapid atata vreme cat leadership-ul din ministere este asa cum este.
In schimb, firmele mari de consultanta au toata infrastructura necesara: leadership si oameni capabili care sunt obisnuiti sa lucreze peste program si in weekend, doar ca sa termine la termen.
Ma astept ca pentru fiecare sector din A7 sa fie cate 50 de oferte... poate le vine mintea la cap si ne aduce Mos Craciun niste consultanti ca sa se ocupe de restul sectoarelor de pe A7.
Ar fi o adevarata minune sa termine evaluarea si sa desemneze un castigator pana la Craciun.

pelan87

Termenul legal pentru evaluarea ofertelor este de 60 de zile lucratoare, adica fix 13.12.2021, asa cum apare acum in SICAP (tinand cont ca deschiderea ofertelor a fost pe 16.09.2021).

RazesIesean

^GAG

Eu am spus de cand am auzit numarul de oferte pentru cele 3 loturi ca o firma de consultanta ar fi benefica.
Unii colegi de pe aici pe forum ca sunt secrete despre preturi oferte etc.
Acu sa vedem cand o sa se scoata la licitatie si celelalte loturi, o sa fie alte sute de oferte.
Si ca sa fiu realist (pesimist in opinia unora), nu cred ca se va reusi atriburirea pana la finele 2022 cel putin pana la tronsonul de la Bacau.
Nu mai zic de Bacau - Pascani sau mai departe pana la Suceava / Siret probabil prin 2024 cu indulgenta.
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

hvm

Eu nu înțelegeam de ce lumea nu se stresează sa urgenteze puțin aceste licitații. Însă după ce am văzut detaliile din PNnr îmi dați seama că de fapt nu ești așa mare grabă fiindcă deadline este în 2023 nu în 2022.

Așa că de ce așa de multe grabă? Mai este o grămadă de timp acuma nu timp să se gândească la guvern și la ce fac de Crăciun și mai vedem la anul.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Kimi

Mi se pare mie sau capatul A7 de la Pascani nu ajunge pana in DJ208? Asa se deduce din hartile cu traseul final.
Diferenta aia de maxim 500m poate avea rol de centura a Pascaniului pana la finalizarea Pascani - Suceava. Nu ca ar fi foarte aglomerat dar mi se pare o tampenie ca pentru cateva sute de metri sa ocolesti cativa km prin Pascani ca sa mergi spre Vorona.

bogdan.stroe

PNRR contine mai multe conditionalitati, nu doar contractarea pana la final de 2023.
Pana la final de 2024 trebuie terminate jumatate din autostrazile din program, adica vreo 220 de km de autostrada.
Sa presupunem ca UMB termina cei 42 de km pe care ii au din A3, dar restul de 180 de km de unde vor veni? Din lotul cu ursi de pe A1, din capetele de pe A8 sau din loturi de pe A7?
E evident ca cele mai mari sanse le are A7, deci ar trebui sa existe motivatie sa miste proiectul asta.

Mai multe detalii despre tintele pe domeniul transporturilor asumate prin PNRR gasiti aici:
https://economedia.ro/pnrr-jaloanele-pentru-marile-investitii-si-reforme-din-transporturi-50-dintre-contractele-pentru-modernizarea-infrastructurii-feroviare-semnate-pana-la-sfarsitul-anului-viitor-jumatate.html

horatiu.cosma

Trebuie sa fie 50% din lucrări gata până în 2024, nu 50% din proiecte finalizate

ijwtsh

Ce inseamna 50% din lucrari gata? De exemplu daca din 4 loturi egale avem 2 gata si celelalte 2 inceincepute, se pune? Sau trebuie ca pe toate 4 loturile sa fie minim 50% din lucrari gata?

bogdan.stroe

Corect, e vorba de 50% din lucrarile totale executate si certificate pana la finalul lui 2024. Dar fara lucrari consistente pe tronsoanele din A7 si chiar finalizarea unora dintre ele nu se poate atinge acest indicator din PNRR.

mirceaeliade

#6897
Daca termen *curent* de judecare oferte pe Dec 13, trebuie cel putin 10 zile de la data dupa pentru contestatii.  Daca sa zicem anuntul vine oficial pe 13, inainte de 23 nici nu au cum sa semneze.  Si cum intre Craciun si Anul Nou nimeni nu lucreaza, e imposibil sa se si semneze.  Eu sincer sper sa se faca publice castigatorii pe 15-20, inainte de a pleca oficial in vacanta (daca iau vacanta mai le mai trebuie cateva saptamani sa intre in munca), caz in care e posibil ca din cei 36 de pierzatori, cel putin o parte sa nu mai fie in lucru sa isi trimita avocatii la timp in cele 10 zile sa mai conteste. 

hefaistos

Nu se semneaza nimic pe A7 anul asta, sa fim seriosi.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

CătălinL

#6899
Quote from: hefaistos on November 06, 2021, 08:45:56 PM
Nu se semneaza nimic pe A7 anul asta, sa fim seriosi.

Hefaistos are dreptate. Din 13 ofertanti este imposibil sa nu conteste nimeni. Sa zicem mersi cu noua OUG care permite semnarea dupa CNSC, ca altfel nu stiu daca aveam sanse sa semnam ceva in 2022 (vezi A0 Nord).