Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 13 Guests are viewing this topic.

__dir

#1080
^ Vreun motiv anume sau vin sarbatorile? Cate amanari mai pot face? exista o limita?

mi-a scapat, thx

NGC

^^^ Reciteste paragraful citat.
Probabil ca unul sau mai multi dintre potentialii ofertanti a/au solicitat prelungirea termenului de depunere, probabil legat si de perioada Sarbatorilor.

cristian.ghinghes

Documentație pentru obținerea acordului de mediu
Organizare de santier – baza de productie in comuna Nicolae Balcescu, pentru proiectul "Varianta de ocolire Bacau"

http://www.anpm.ro/documents/14011/2163685/memoriu+site+modificari+proiect+acord+mediu.pdf/
consilier local independent al municipiului Bacău | coordonator proiecte @ Societatea Academică din România (membru CM POIM)

ovideatza

#1083
Licitatia SF Ploiesti - Buzau a fost contestata la CNSC  : contestatie

Este contestat si Focsani-Buzau si Buzau-Focsani. Arata la fel contestatiile.


Motiv principal:

"avand in vedere faptul ca tronsonul de drum expres Ploiesti - Buza1-1 Jace parte, impreuna cu tronsoanele Buzau - Focsani, Focsani - Bacau, Bacau - Pascani, conform precizarilor din Caietul de sarcini, din TEN-T CORE cat si din reteaua rutiera TEN-T CENTRALA, pe întreaga lungime a retelei dih tara noastra, la nivel de drum de mare viteza, iar intrucat acestea se desfasoara pe teritoriul mai multor judete, divizarea pe sectiuni succesive mai scurte exclude evaluarea cumulata a impactului asupra mediuluî, fapt ce contravine reglementarilor legislatiei privind protectia mediului, Directivei EIA 85/337/CEE, elaborarea studiului de evaluare adecvata si a studiului de impact asupra mediului in mod neunitar, exclusiv pcentru un tronson, conducand la imposibilitatea obtinerii acorduluî de mediu;

Presupun ca e vorba de divizarea in 3 in loc de a se obtine un singur AM pe intregul proiect, si nu 3 AM diferite.
Punctul 2 din contestatie se refera la riscuri ce decurg din obtinerea AM, iar punctul 3 este legat de decalarea termenului de depunere.

NGC

IPTANA a contestat toate cele 4 licitatii. ;)

AlexxC

Nu exista un format standardizat la nivel european sau un ghid  pentru organizarea licitatiilor astfel incat sa nu ne mai lovim de tot felul de contestatii?

dr4qul4

nici nu avem oferte depuse si deja avem contestatii? Buna treaba...
:gj:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Allex

#1087
Intre Holt si Saucesti DJ207F.







"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

Quote from: NGC20 on December 21, 2016, 03:20:48 PM
IPTANA a contestat toate cele 4 licitatii. ;)

E galagie mare pe strada din cauza vrabiutelor. :lol:

Cele 4 licitatii se vor suspenda.

Ionut


NGC

^^^ In principal tratarea proiectului ca tot unitar pentru AM si eliminarea unor riscuri legate de obtinerea AM, riscuri care cad momentan in sarcina prestatorului.

Ionut

Presupun ca si aici se poate "repara" licitatia din mers, la fel ca pe A3 Ungheni-Tg Mures (contestatia Astaldi). Adica sa nu fie nevoie de anularea licitatiei. E corect ce spun?

NGC

Teoretic da, dar trebuie sa vedem intai ce decide CNSC.

NGC

Quote from: NGC20 on December 29, 2016, 01:59:18 PM
Quote from: NGC20 on December 21, 2016, 03:20:48 PM
IPTANA a contestat toate cele 4 licitatii. ;)

E galagie mare pe strada din cauza vrabiutelor. :lol:

Cele 4 licitatii se vor suspenda.

Au suspendat doar 3 dintre ele, iar pentru Buzau - Focsani, cererea de suspendare a fost respinsa.

Horațiu 87

#1094
Vad ca au ciripit "bine" vrabiutele lui NGC20, dar din pacate doar vesti proaste  :|

CNSC suspendă licitațiile pentru autostrada A7, care va trece prin Bacău

Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) a admis cererile de suspendare a trei dintre cele patru licitații pentru SF-urile drumului de mare viteză Ploiești-Buzău-Focșani-Bacău-Pașcani. Singura licitație activă încă este pentru segmentul Buzău-Focșani.

CNADR a publicat în noiembrie, pe SEAP, licitațiile pentru realizarea drumului expres de mare viteză Ploiești-Buzău-Focșani-Bacău-Pașcani. Vor fi patru contracte cu o valoare estimată de 29 de milioane de euro.
Câștigătorul licitației pentru realizarea Studiului de Fezabilitate va evalua dacă drumul va fi autostradă sau drum expres.
Pentru toate tronsoanele, contestațiile au fost făcute de IPTANA SA, care a invocat ca principal motiv faptul că evaluarea de mediu ar trebui obținută pe tot drumul, nu pe tronsoane.

La finele anului trecut, CNSC a dispus suspendarea procedurile pe trei dintre tronsoanele scoase la licitație, iar decizia nu este definitivă. Dacă va rămâne așa, documentația va trebui modificată, așa cum a solicitat IPTANA SA, în sensul că evaluarea de mediu nu se va face pe tronsoane, ci pe întreaga șosea.

http://zdbc.ro/cnsc-suspenda-licitatiile-pentru-autostrada-a7-care-va-trece-prin-bacau/