Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

tom_sawyer

#10920
Quote from: rota on January 24, 2024, 09:25:11 PMPe Suceava-Siret nu au finantare, dar pe Pascani Suceava parca aveau ceva? sau e doar praf in ochi pt campanie? :o

Teoretic există finanțare prin POT, dar concurează cu celelalte proiecte care urmează să fie licitate. Ce au încercat ei să facă cu lotul 3 Siret a fost să mai degreveze un pic POT-ul trecându-l pe CEF militar, dar nu le-a reușit.

mike_us

@tom_sawyer Știi cumva ce suma avem pe POT încă disponibila?

TeoH9

De ce nu le-a iesit sa-l incadreze pe militar?
Nu e prioritate militara la nivel european acest traseu sau au fost ai noștri incompetenți?

tom_sawyer

#10923
@mike_us Din calculele mele, cel mult 4 mld. € (presupunând că se licitează anul acesta A11, A4, VO Gura Humorului). Dar poate ne spune mai multe @Ionut după următorul comitet de monitorizare.

@TeoH9 Probabil au fost considerate alte proiecte mai importante, bugetul fiind limitat; suma cerută de ai noștri (109 mil. €) a depăsit toate celelalte proiecte acceptate.
Au ales să finanțeze acest proiect, de exemplu:



https://cinea.ec.europa.eu/system/files/2024-01/List%20of%20selected%20proposals_FINAL.pdf

Cetatean

Am vazut acum o filmare pe youtube de pe a7,de la spiridrone care imi pune multe semne de intrebare.
1. Stiu/cred ca e nevoie de autostrada asta,dar totusi,umpluturi pe zapada
2. Grosimea stratului?
3. Consultanta ce parere are despre asta?
4. Cred ca o sa asistam anu asta la tot felu de ineptii,in executie,din cauza alegerilor

bogdan4ice

Cred ca vor sa demonstreze ca pot....
Parca 10 ani e garantia.

gap

Probabil pamantul e suficient de uscat. Sunt din Bacau, si in iarna asta nu prea au fost precipitatii. Nu va uitati la zapada, e putina, dar a fost frig si nu s-a topit. Poti avea o ploaie de vara care sa lase mai multa apa decat precipitatiile care au fost in zona din noiembrie incoa.

RataRR

Legat de consultanta, nu era DRDP-ul? Ca sub consultanta DRDP, UMB a facut cam ce a vrut.

TibiV

@Cetatean,

ce fac ei acum este perfect OK, chiar daca este ianuarie...

Si ca sa nu existe dubii, postez eu filmarea lui SPIRI DRONE: Autostrada A7, Bacău-Pașcani, Lucrări Lot 1 și 2, UMB, Bacău, 24.01.2024, #A7, #umb
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

RazesIesean

#10929
Au pregatit terasamentul ca groapa de imprumut inainte si acum il transporta.
Mai mult e o seceta in Moldova, uitati ce praf ridica cupa escavatorul pe la final de video.

~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

Xander

Parerea mea este ca inceperea turbionului A7/A8 in ianuarie este ... (puneti voi dupa gust) influentata politic.
Pe 24 Ianuarie vin toate capetele luminate (si mai putin luminate) la Iasi pentru a sarbatori Mica Unire. Ca sa nu fie vreun dubiu ca nu se lucreza la autostrazi in Moldova, au fost promovate anumite stiri. Cu asta au inchis gura celor care spun ca nu se vede nimic in teren.
E un lucru bun ca s-a inceput, bine ca nu a fost penibil precum episodul cu Dragnea, Olguta si bordurile pe DEx12.

Daniel G

Si unde ar fi trebuit sa fie flota de camioane si excavatoare in aceasta perioada?
a. parcate
b. prin noroi, pe diverse loturi
c. la terasamente de pamant
d. la decopertari

oneLess

#10932
Haide colegi! Până acum 2 săptămâni se văietau babele pe aici că nu se întâmplă nimic pe A7 Nord!
La Viaductul Tălmăcel au turnat beton la -15 grade Celsius. D-aia a murit ăla!
La Jitaru că a fost fleașcă terasamentul nu și-a rupt nimeni gențile ca la Bacău  !
Zău ... Drob ... sare ... copil ... Mută-l dreaku! Dar e greu că e în minte drobu !  :o

LE: Eu m-aș fi bucurat dacă ar fi defilat și pe DEx12 T4 zilele astea, să mute fleașca dintr-o parte în alta!

Duta C

#10933
Și ce are în ianuarie? Tușesc basculele ,excavatoarele? Adică, vroiau "când", sa intre în teren?

Cetatean

Ma scuzati ca am indraznit sa ma iau de primul constructor al tarii dupa care se invarte soarele si toti politicienii. Am vrut doar sa scot in evidenta ca se fac lucrari de umplutura pe un teren care aparent nu se prezinta in cele mai bune conditii pentru astfel de lucrari in perioada asta. Frig,zapada etc.
Faptul ca fac depozite sau decoperta e una,dar umpluturi e altceva.