Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 10 Guests are viewing this topic.

pelan87

Unde au turnat asfalt in nodul de la Ramnicu Sarat va fi organizarea de santier. CIC nu este in interiorul nodului, ci la sud de sensul giratoriu:


(click pe imagine pentru marire)

pelan87

Autostrada A7, Ploiești - Buzău, Nod A3-A7 și început lot 1 Pizzarotti, 26.03.2023
IBB Holding are vreo 20 de basculante mobilizate si incepe, in sfarsit, sa semene a santier (filmarea e de duminica, de aceea nu e miscare).


GIV

oare de ce nu facut organizarea de santier pe amplasamentul cic?

Geri


Locatii CIC si organizare de santier nod Ramnicu Sarat




Powered by API/PUM imgur uploader


TibiV

O filmare noua de la SPIRI DRONE: Autostrada A7, Focșani-Bacău, Lot 1 UMB, Nod rutier Pufești, 28.03.2023

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rota

Imagine de ansamblu de pe Sentinel pe lotul I si II Ploiesti Buzau in data 26.03

Powered by API/PUM imgur uploader
sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Ionut

Autostrada spre acasă... au fost momente când credeam că nu o văd mai devreme de 2030.

GIV

Saracul, e iritat de situatie:

https://www.economica.net/grindeanu-ma-irita-ca-lotul-3-al-a7-a-ramas-necontractat-sper-ca-cnsc-in-perioada-imediat-urmatoare-sa-ne-dea-o-solutie_658688.html

Grindeanu: Mă irită că lotul 3 al A7 a rămas necontractat; sper ca CNSC, în perioada imediat următoare, să ne dea o soluţie

dar ca mor oamenii in tren nu il irita

tom_sawyer

Citatul complet, că altfel poate fi interpretat eronat (CNSC deja a dat o soluție - reevaluarea):

"În acest moment, ne aflăm într-o fază în care s-a contestat o clarificare pe care a cerut-o CNAIR celor care depun oferte, ceea ce mi se pare o tergiversare, pur şi simplu, a acestei operaţiuni de a încheia şi ultimul contract, dar eu sper ca cei de la CNSC, în perioada imediat următoare, să ne dea o soluţie, pentru că deja vorbim, cred, de vreo trei soluţii pe acest lot, de vreo două decizii ale instanţei şi am ajuns cu contractele semnate până la Paşcani. Anul ăsta sper să semnăm contracte şi Paşcani-Suceava, să reuşim să le scoatem la licitaţie"

mirceaeliade

#9354
De reamintit ca tergiversarea de vreo 12 luni e facuta de o firma butonata de un coleg de partid a lu' Grinda. Daca era chiar iritat, ar fi putut sa bata la usa colegului si sa il ia la intrebari.  Dar la fel cum se intampla si pe A8, nu stiu daca nu cumva se pregateste o supriza programata la finantarile PNRR...



Quote,,Lucrurile încep să se vadă, ne aflăm pe lotul 2 între Ploiești și Buzău, aici lucrările sunt între 13-14% progres. Este o asociere româno-bulgară, au întâmpinat anumite dificultăți legate de gropile de împrumut, au avut și vreo 7 descărcări arheologice, de asemenea chestiuni ce țin de parte tehnică, de grinzi, CNAIR trebuie să răspundă și să deblocheze acest lucruri. A fost și perioada de iarnă, mă aștept ca în perioada următoare ritmul să fie din ce în ce mai mare. Pe Lotul 1 sunt undeva la 9-10% progres. Și acolo sunt exact aceleași probleme le întâmpină, cum a fost făcut studiul de fezabilitate și proiectul tehnic ? cine a făcut docuementația trebuie să răspundă... că e pânza de apă freatică la 70 centimetri", a spus el.

https://economedia.ro/grindeanu-pe-autostrada-ploiesti-buzau-lotul-1-a-ajuns-la-9-10-iar-lotul-de-mijloc-13-14-umb-sa-vina-cu-facturile-iar-noi-platim-lucrarile-din-pnrr.html

TibiV

Sper ca @Raducu Popa nu se va supara, pun aici o filmare foarte buna a lui: AUTOSTRADA A7 | Buzau Focsani lot 4 | Nod rutier Mandresti Munteni - DN2 - DN2D 30.03.2023

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NoWords

A mai observat cineva cum se relaxau baietii?  :lol:

panda_no 5

E o casuta neexpropiata la min 4,40?

TibiV

^
S-a discutat pe larg despre proprietatea aia (cladire+teren) cu vreo 10-15 pagini in urma...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Stef

O nouă filmare de noapte excelentă a lui Răducu de pe Focșani-Bacău lotul 1