Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

TibiV

Quote from: Cristi on October 07, 2022, 12:09:55 PM... la final totul va fi in avantajul vrancenilor.

Si in dezavantajul tuturor celorlalti.

JUST GREAT!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pelan87

@Cristi, ai spus ca "au avut grija ca nodurile sa fie cat mai facile pentru vranceni/focsaneni". Da-mi voie sa te contrazic. Nodul din nord (Petresti) este cat se poate de OK, mai ales ca acolo va fi construit si drumul de legatura catre DN 2D (centura de nord a Focsaniului). Insa nodul din sud (Mandresti) este gandit cu picioarele, dupa parerea mea.

Un focsanean, daca vrea sa mearga spre Bucuresti plecand din centrul Focsaniului, o sa aiba 3 optiuni (una mai proasta ca alta):

1. Sa intre pe A7 pe la Petresti si sa "beneficieze" si el din plin de ocolul provocat de cocoasa (asta ar fi varianta cea mai lunga dar merge cel mai mult pe A7)

2. Sa mearga pe DN 2 si apoi pe DJ 205R si sa intre pe A7 prin nodul de la Slobozia Ciorasti (asta ar fi varianta cea mai scurta pentru traseul Focsani-Bucuresti, dar are de mers 15 km pana la A7 si trebuie sa traverseze localitatile Golesti si Slobozia Ciorasti)

3. Sa intre pe A7 pe la Mandresti, mai bine zis intre Mandresti si Rastoaca (ca distanta totala, este intre variantele 1 si 2, dar totusi accesul la A7 nu e atat facil: sunt 7 km de mers pana la A7 si trebuie sa treci si prin Mandresti)


Ce vreau sa punctez este ca nodul de la Mandresti ar fi putut fi facut mai cu cap, adica mai aproape de oras, pe DN 23A si nu pe DN 23 (deci la 5 km de centrul Focsaniului). S-ar fi economisit 4 km dus-intors, si nu s-ar mai fi trecut prin Mandresti. Desigur, daca nu ar fi existat cocoasa, atunci accesul ar fi fost si mai facil, nodul din sud putand fi la intersectia DN 23 - DN 23A, deci la doar 3 km de centru.

horatiu.cosma

Pentru oricine sănătos la cap e clar ca lumina zilei că s-a făcut o nefăcută acolo de către autoritățile locale care s-au pus de-a curmezișul traseului natural intre centura Focșani și Mândrești. O fi din prostie, o fi din hoție (interese imobiliare în zonă), doar organele abilitate vor decide. Iar "argumentele" cu dezvoltarea fulminantă a orașului pe acel câmp gol dintre centura actuală și Mândrești sau așa zisul zgomot produs de autostradă pentru oraș (care e mult mai nasol pe centura actuală) jignesc inteligența.

TibiV

Jignesc doar inteligenta persoanelor care au asa ceva...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NoWords

@pelan87 Tocmai am mentionat ca vor face o descarcare pe DN23A, la cererea primarului.

mirceaeliade

#8180
Tocmai ca penalizare pentru incapatanarea primarului trebuia si la nord si la sud sa faca A7 mai pe dreapta, ca sa nu dea asa de usor intrari la orasul care adopta atitudini NiMBY.  Cred ca si Busteniul incearca sa faca ce a facut Focsaniul, si nu ar fi bine sa se incurajeze astfel de interese.  Ma rog, aleg sa ma bucur ca lotul asta pare sa dea UMBului un centru bun deplanificare pentru loturile adiacente A7 si probabil si pt podul de la Cosmesti, si poate ne vom putea bucura si de alte loturi deschise timpuriu pe A7.

pelan87

@NoWords, poti detalia un pic mai mult?
Cine va face descarcarea pe DN23A si pe baza a ce anume?

horatiu.cosma

Nu există nod pe 23A și nici nu va exista, nu permit normele de siguranță, ar fi prea aproape de nodul cu DN23.

NoWords

#8183
Urmariti va rog, video cu semnarea contractelor(spre final), si o sa vedeti ca fix primarul Misaila a zis asta.


Minutul 43 - pana la 50.

Ideea e ca pare putin aberant sa faca 2 noduri rutiere la o distanta de nici 1km, dar hey, nu ma mai mira nimic.

alwn

#8184

Deci inteleg ca aceasta autostrada s-a facut in avantajul celor din Focsani si in dezavantajul celorlalti. Si eu care credeam ca autostarda e drum de interes national nu local.Parcu, industrial se putea face si dupa autostrada, e prima data cand aud ineptia asta ca mutam traseul autostrazii pentru un viitor parc industrial. Mai ingrijorator ca dupa modelul regretabil de la Focsani toti primarii vor sa dicteze pe unde sa treaca sau sa nu treaca autostrada (Iasi, Valea Prahovei etc). Hey, este autostrada, trebuie sa lege cat mai drept punctele importante de pe harta (iar Focsaniu chiar nu era printre ele). 5 km in plus inseamna 50 de milioane de euro, la astea se adauga pierderi necalculabile in timp si carburanti pentru toti soferii care vor trece pe aici in urmatorii zeci de ani, nu era mai simplu si mai ieftin sa se exproprieze statia aia de epurare?

Europiu

Chiar nu văd motivul pentru care e reluată o discuție care a ocupat destule pagini acum câțiva ani. Atunci era de actualitate (se mai putea încerca ceva, API a exprimat o poziție etc.), acum nu mai e.
Sigur, e important să prevenim apariția unor situații similare în viitor. După nenumărate experiențe amare (trasee Boița sau Aciliu).

Dar asta nu va fi posibil, cred eu, fără un cadru legal adecvat. Avusese un coleg ideea acum câțiva ani, când discutam idioțenia de la Focșani, foarte bine, hai să ocolim Focșaniul cu totul. Da! Cam așa ceva implementat ca norme metodologice pentru toate autoritățile locale ale căror pretenții devin exagerate sau conduc la costuri suplimentare nerezonabile. Care, la urma urmei, sunt cuantificabile.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Cristi

M-ati omorat..
Vedeti si voi partea plina a paharului.
Stiu ca aveti dreptate, insa haideti sa ne bucuram ca se face.
Urmaresc acest forum de ani buni.
V-am admirat, admirati si voi acum "minunatia" de la Focsani.
Din cate stiu, vor sa construiasca noi blocuri, un nou mall, etc.. deci sunt interese imobiliare mari.
E bine ca se dezvolta.
Pana atunci, spor UMB!
Hai cu inaugurarea!
4, 7 km..nu sunt adeptul cu adusul la "botul calului"!

TibiV

Quote from: Europiu on October 07, 2022, 04:41:39 PMChiar nu văd motivul pentru care e reluată o discuție care a ocupat destule pagini acum câțiva ani.

Motivul este simplu: ca atunci cand criticam faptul ca un departament al primariei iti cere copie legalizata dupa un document emis de aceeasi primarie...

Doar ca asta se va corecta in timp.
Cocoasa Focsani va fi eterna...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Cred că s-a scris suficient despre inepția asta cretină inventată de niște idioți notorii care visează un Focșani nou între Focșani și A7. De parcă A7 lângă oraș ar bloca dezvoltarea. O TÂMPENIE. Nu o blochează, o ajută. Dar atât pot gândi unii. E suficient.

Orice alte comentarii despre subiect vor fi șterse.

Nota bene. Cine e pro cocoașă și are cont pe forum și se simte jignit de ce am scris mai sus, să își facă propriul forum și să mă înjure acolo.

bogdanstancu

"Nota bene. Cine e pro cocoașă și are cont pe forum și se simte jignit de ce am scris mai sus, să își facă propriul forum și să mă înjure acolo."

Superb! Esenta democratiei si a progresului!