Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

florin.ciubotariu

QuoteAUTOSTRADA A7
1. Ploiesti-Buzau, lotul 1 urmeaza sa fie anuntat castigatorul licitatiei. Lot 2 e in perioada in care se pot depune contestatii iar la Lot 3 au fost depuse contestatii si se formuleaza raspuns din partea comisiei de evaluare.
2. Buzau-Focsani: 2 loturi au termen de depunere oferte pe 5 aprilie si celelalte doua pe 12 aprilie.
3. Focsani-Bacau: urmeaza da intre in CTE Cnair pt aprobare iar avizul de mediu e il linie dreapta. Pana la final de aprilie ar trebui sa fie rezolvate problemele si sa se aprobe indicatorii prin HG, in aprilie sau mai.
4. Bacau-Pascani e in ultima etapa de emitere a acordului de mediu, probabil pe 10-12 aprilie, acum fiind in perioada de eventuale contestatii. Pana la final de aprilie ar trebui emis si HG de aprobare a indicatorilor.
5. Pascani-Suceava-Siret: daca pana la Suceava se mai lucreaza, stadiul forajelor fiind la 41%, pe a doua sectiune pana la Siret, se stagneaza asa cum se face de 3 luni deja.

Sursa: FB Irinel Bucur

gabim

^^Teoretic, trei contestatii sunt cu trei prea multe. In practica, cred ca multi s-ar fi asteptat la vreo 10, deci nu-s asa de multe. Cat despre orizontul de timp in care ar fi rezolvate greu de spus. Si e greu de spus pentru ca un asemenea proiect unde doar partea de executie este de facut nu am mai avut in trecutul recent. In teorie ar trebui sa mearga repede, in practica cred ca depinde si de calitatea proiectului.
Pariu A7: se va circula pe toate loturile UMB pana la Pascani inainte de a se circula pe lotul Pizzaroti - in caz contrar, 100 Euro in contul API.

TEO73H11

Cu scuzele de rigoare as vrea sa revin la numele topicului. Făcând abstracție de la care este mai relevant nume Siret sau Milișăuți ceea ce vreau sa remarc este că nodul de la Milișăuți nu este la Milișăuți!! Nodul propriu-zis se va construi integral pe teritoriul administrativ al comunei Grănicești , respectiv suprafețele construibile se afla in teritoriul satelor Românești și Slobozia Sucevei care aparțin de comuna Grănicești! Deci relativ numele topicului ar trebui schimbat in
Ploiesti-Granicesti dar cel mai important este că Intr-o zi această autostradă sa se construiască indiferent de numele ei.Sa auzim de bine!

Casian_Suceava

#7278
La ieșirea din Dărmănești spre Costâna e o foreză. Bănuiesc că forează pe traseul autostrăzii A7.

      Powered by API/PUM imgur uploader[/img]   Powered by API/PUM imgur uploader[/img]

Kitz

Se poate semna cu Coni & Trace ? Din ce am văzut nu au fost contestații.

ultrasbz

"Anunţ public privind decizia etapei de încadrare pentru modificările aduse proiectului ,,Autostrada Ploiești - Buzău", propus a fi implementat în județele: Buzau si Prahova, titular Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A."

QuoteAgenţia Naţională pentru Protecţia Mediului  anunţă publicul interesat asupra luării deciziei etapei de încadrare în cadrul procedurii de evaluare a impactului asupra mediului pentru:

modificările aduse proiectului ,,Autostrada Ploiești - Buzău", propus a fi realizat pe teritoriul județelor Prahova și Buzău, titular  C.N.A.I.R. S.A., nu se supun evaluării impactului asupra mediului, nu se supun evaluării adecvate și nu se supun evaluării impactului asupra corpurilor de apă.
[...]

sursa

horatiu.cosma

Asta deblochează emiterea autorizațiilor de construire.

CătălinL

Mai avem ceva vesti in legatura cu desemnarea oficiala a castigatorului pe Ploiesti-Buzau lot 1. In curand se face un an de la lansarea licitatiei si nici macar castigator desemnat nu avem.

NGC

^

Vrabiutele spun ca mai dureaza putin. Trebuie prezentate documente actualizate.

NGC

"EXECUȚIE LUCRĂRI AUTOSTRADA PLOIESTI-BUZAU LOT 2 Mizil-Pietroasele km 21+000 – km 49+350"

Quote from: Kitz on March 30, 2022, 11:13:52 AMSe poate semna cu Coni & Trace ? Din ce am văzut nu au fost contestații.

Quote from: NGC on March 15, 2022, 08:37:46 PMVrabiutele spun ca mai sunt 2 ofertanti care au fost admisi (STRABAG si TEKFEN INSAAT).

A contestat STRABAG.

TeoH9

Oricum e bine cu orice ne-am alege. Firma Trace zicea Ionut ca sunt seriosi, Strabag a demonstrat ca poate duce proiecte la bun sfarsit si au prezenta destul de mare in Romania.
Daca la CNSC se respinge contestatia putem avea primele utilaje in teren pe A7 la inceput de sezon de constructii :) .

razvan96

Strabag nu era in primele 3, asa ca pentru a câștiga fie trebuie descalificate cele mai bune 3 oferte (sau chiar 4 daca so Tekfen sunt in fata lor), fie primesc puncte in plus la evaluarea tehnica, fie un mix din ambele. Mi se pare greu sa câștige Strabag, mai degrabă daca se admite contestatia lor pot ajuta pe unul din următorii clasați, BogArt sau Nurol.

alexandru25

E important sa se anunțe  oficial  câștigătorul lot 1 al autostrăzii A7 Ploiești -Buzău  si sa vedem utilajele pe teren :D Sa nu rămână la nivel de promisiune electorala.

mirceaeliade

Daca pastreaza ritmul anterior, L1 ar trebui anuntat cam Luni-Marti.  Atata timp cat iese inainte de primul termen at BUzau-Focsani (parca 5 aprilie) nu e prea rau...

pelan87

A fost incarcata in SICAP si contestatia celor de la STRABAG pentru Lotul 2 Mizil - Pietroasele. Se solicita anularea raportului procedurii si stabilirea neconformitatii si inadmisibilitatii ofertelor clasate pe primele 3 locuri (Coni, BogArt, Nurol).



Toata contestatia in format PDF se poate descarca de aici (link valabil 7 zile).