Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Stefan01

#22950
Ar mai fi ceva Cip. Lipsește iluminatul la podul peste CF 200A. Stâlpii și corpurile pentru iluminat nu sunt montate.



Observ că acele elemente suport din beton sunt doar pe breteaua de legătură între DN1 si A10, pe sensul Turda - Sebeș.


Pot deschide fără iluminat pe pod ??

ciprebbe

La Bechtel si dupa 11 ani se circula pe viaducte mai lungi de 100m fara iluminat.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

#22952
Nu zice nimeni că nu se poate circula ok fara iluminat pe poduri sau in noduri, dar e un element in plus de siguranță care în cazul de fata ar ajuta substanțial, fiind capăt de autostrada. Însă normativul actual cere obligatoriu pentru poduri peste 100 de metri, deci putem fara probleme sa o trecem și pe asta la "derogări".

AlinC


hefaistos

Horatiu, derogarile pot fi impartite in doua categorii: cele temporare, ce pot/vor fi remediate in urmatoarele saptamani/luni (se deschide ca drum in lucru, nu?) si cele de la tehnologie ce pot avea repercusiuni asupra calitatii lucrarilor. In general cele din prima categorie au fost acceptate la mi multe lucari pana acum. Cele din a doua categorie mi se par mai grave deoarece pot avea consecinte asupra durabilitatii constructiilor. Dar pana la urma... si-au asuma 5 ani de garantie, nu?   
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

horatiu.cosma

Nu se deschide drum în lucru, se deschide autostradă normală, cu 130 la oră.

hefaistos

Atunci nu e bine, credeam ca se deschide ca DN cu restrictii de 90km/h, cum a fost LD3. Daca deschide constructorul pe barba lui in regim de autostrada si "zboara" vreunul printr-un loc unde trebuia sa fie parapet si nu e... Mai au timp pana maine sa picteze numarul 90 pe niste cerculete galbene cu margini rosii.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

voicul

"Pasaj peste A1"
Rolul acestui indicator este ... ?

Mie mi se pare ca se arunca cu banii pe astfel de mesaje.
Viaduct - lungime X - in aceeasi categorie.

Sau sunt utile si nu m-am prins eu inca.

AlinC

ST1, sens giratoriu centura + Alba Iulia Sud:


marinul

@hefaistos
Parapet banuiesc ca nu o sa fie decat in capete si acolo cu siguranta vor fi restrictii

Kimi

@AlinC, nu stiu daca e deja prea tarziu, dar ar fi interesante niste cadre care surprind traficul prin Lancram inainte si dupa deschidere. Probabil ca maine dimineata e ultima ocazie. :D

danutzu_1069

#22961
Mda, aici la giratoriu, pe langa ce se asterne aici, acum in filmare, mai este de asternut un strat, si in final uzura....
Nu stiu daca maine seara pe vremea asta o sa fie gata....
Lucrul la giratoriu (borduri, pamant de flori, seminte, etc) .... astea or sa fie gata....

Cand te gandesti ca alte tronsoane au fost gata la cheie si au asteptat ...foarfeca luni de zile, si tronsonul asta nici nu-i gata si foarfeca e la doi pasi... te apuca sa ...vorbesti de cele sfinte.....


oldtimercraiova

Hai cu grinzile!  :lol:

La cat la % este Lotul 2?

adrian sibiu

Danutzu_1069 dacă n-ar fi fost un interes ,nu vedeai tu foarfeca prea curând pe acest lot.