Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gicu

Mamă ce praguri pregătesc acolo. La lucrările astea nu există supervizor? Pot face ce vor?

Marius

Ce anume e neconform cu normativele? Nu-s drumar de profesie dar ma intereseaza subiectul. Merci :)

Hercule

Nu va mai faceti probleme. Ce a semnalat medicul de garda pe pagina anterioara nu va fi. Se vede in ultima filmare din linkul lui AlinC.
Deșteaptă-te române!

cfdp

din pacate la nici o lucrare de drum nu am vazut sa se realizee rostul de turnare cum il dau normativele in vigoare de cand lumea, respectiv
AND 605/2018
 art. 95-
1. Legatura transversala dintre un strat rutier nou si un strat rutier existent se va executa dupa decaparea mixturii din stratul vechi, pe o lungime variabila astfel incat sa se obtina o grosime constanta a acestuia cu panta de 0.5%
2. In plan, liniile de decapare se recomanda in forma de V, la 45grade.....
art 96 si 97 in esenta ..Stratul  de baza  nu se lasa neprotejat  sub trafic iar cel de legatura nu se lasa descoperit in sezonul rece


hvm

Eu tre sa spun ca n-am vazut niciodata profil la 45 grade.Nici in tara nici in afara. E adevarat ca nu conduc chiar asa de mult, dar totusi merg in medie vreo 20k cu masina doar in afara localitatii pe an. Lucrez de acasa cat sunt in oras. Aveti vreun exemplu in romania de astfel de punere in practica?
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

AlinC

#28461
Alunecarea de la Alba Iulia Nord:


EugenRo

Am trecut astazi pe langa zona cu alunecarea "reparata". Nu comentez, arata cat de cat oribil..
Dar cine mai ajunge cu drona, sa filmeze si cca 100m mai spre nord, pe acelasi taluz. Se prefigureaza o noua alunecare sau e superficiala?

Din captura nu se vede suficient:



AlinC

#28463
Alunecarea de teren de la Alba Iulia Nord:



alin_simeriaveche

Hai că au pansat rahatul!

AlinC

#28466
Alunecarea de la Alba Iulia Nord:


rocklee

am fost si eu pana la ALBA IULIA  la fosta crapatura sa vad cum sta treaba ....pansamentul este aproape gata .... :o
dar durerea de cap se pare ca nu trece ....a mai aparut o fisura in asfalt 5m mai incolo pe care au raso si au asfaltato.....care mustuie si aceia de apa  ....zona care a indentificato colegul ...EugenRO....si se poate vedea si n filmarile lui AlinC....
IAR la alunecarea din deal au inceput sa o ...cosmetizeze ...in filmarea lui AlinC se poate vedea  :)

ieri a fost o comisie romano italiana pe acolo.... ???  :o
am si eu un mini fotoreportaj
 au montat parapetul
(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader