Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Tavi

TIR-ul cu Timișoreana a oprit umpic sa facă poze?  :lol:

danutzu_1069

A franat unul, cu doua masini mai in fata... Si un autotren incarcat nu il urnesti de pe loc, la deal, asa usor....

crystale

Se împlinesc două luni de când au început lucrările la surparea de la Alba Iulia nord. La prima vedere, mie mi se pare că durează enorm de mult. Dar eu nu mă pricep la construcții, așa că-i rog pe cei care sunt de specialitate să mă lumineze - cam cât ar fi o durată rezonabilă în care o firmă serioasă să remedieze (lucrând în mod susținut) o astfel de problemă?

danutzu_1069

#28443
Dacă nu greșesc, chiar a lucrat o firma serioasa... Evident nu Puzzaroti... Parca au lucrat în subcontractare cei de la strabag?
Oricum, dacă socotești ca au fost coloane forate, a fost turnat beton (mult, blocuri)..., au mai făcut și gabioane (cu burta)... nu cred ca doua luni este mult...

elphax

eu am vazut utilaje de la Florea acolo, ei au lucrat si la finalizarea lucrarilor ( plus Elis) si au o baza operationala la cateva sute de metri de nodul de autostrada



TibiV

Daca lucrarea asta ar fi fost femeie, la cat este de urata, ar fi ramas fata batrana...  :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

reed

#28448
A inceput să o ia și dealul la vale,vin cu un update poate mai acuș
Zona asta

A10
https://maps.app.goo.gl/nSaviaC13Zqjp4Ya7

Update.
Betoanele ce se vad peste zidul de beton sunt șanțurile de deasupra care s-au oprit în zid



(GPS)



AlinC

#28449

ovicor

TibiV, privitor la comparatia cu femeia urata, stii cum se spune la Dej: nu exista femeie urata, doar barbat care n-a baut destul! Scuze de off-topic!

AlinC

#28451
Alba Iulia Nord:


survola


medicul de garda

Nu sunt inginer, dar eram destul de sigur ca in constructia de drumuri se evita sa ai intreruperi in straturile de asfalt care sa se suprapuna, ca sa nu permita patrunderea infiltratiilor direct pana la fundatie. Aici vad ca Pizzarotti au decupat un foarte frumos dreptunghi prin straturile de asfalt si balast stabilizat, pe care acum le plombeaza la loc, una peste alta. Nu era normal sa frezeze si sa reastearna straturile superioare de asfalt mai departe de gaura?

Stiu ca asta e unul din motivele pentru care se duc naibii si toate lucrarile la utilitati din orase, fiindca se betoneaza si se reasfalteaza fix deasupra sapaturii, peste o fundatie s-asa slab compactata.
Trust me, I'm an east-european doctor!