Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

Ionut

^^ Am mutat discutia despre de ce trece A3 "asa departe" de Cluj si la ce ajuta pe thread-ul PMUD Cluj, pentru ca acolo se discuta chestiuni de strategie si dezvoltare a infrastructurii in Cluj-Napoca si in zona metropolitana. Puteti discuta in voie acolo. Am lasat aici pe A3 doar prima explicatie, fiind singura legata strict de A3, restul fiind mesaje de interes local.


dr4qul4

Le-au dat si ordin de incepere? Sau dupa ce e gata le spun ca nu au cerut ei sa faca 40 m in plus fata de contractul initial?  O:-)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Oh ce veste minunată. :) Poti sa ne dai detalii? Sau macar zi-ne cam care este procedura, ce optiuni sunt în astfel de cazuri.

spanak

or fi forat intr-o conducta de gaz, unde naiba punga de gaze la cativa metri sub sol?

Ionut

Nu stiu daca sunt doar câțiva metri sub sol. Piloții se foreaza destul de adanc, 20-30 m, chiar 50. Si peste, din cate stiu eu, cand e nevoie.

horatiu.cosma

Structura 10 e cea mai dificilă, aia peste Mureș de 2 ori și peste Bogata. Unde anume au dat de gaz, la ce poziție?

carutasul


voicul

Gaze de suprafata - asta e de bine? Adica se rezolva mai usor situatia daca sunt doar de suprafata?

horatiu.cosma

Guys, dacă are cineva posibilitatea azi, ar fi de mers până la Bogata la trecerile A3 peste Mureș. Am auzit că a făcut Mureșul pagube, s-a închis și unul dintre podurile tehnologice.

TibiV

Quote from: bridge on March 16, 2018, 06:44:24 AM
Astaldi a dat peste o punga de gaz la Structura 10 peste Mures.Deocamdata nu poate continua la forarea pilotilor pentru fundatii.

Doamne, cat de anapoda si de in stilul "ghinion romanesc" este asta...
"Petrolistii" cheltuie zeci/sute de milioane de dolari pentru foraje de multe mii de metri ca sa gaseasca petrol sau gaze, si nu gasesc...
A bagat Astaldi foreza la 32 de metri si a dat de gaze...

Sper sa nu relocam o autostrada inca neconstruita ca sa facem acolo sonde...
Parca si vad titlurile din presa: "Cel mai mare zacamant de gaze on-shore descoperit in ultimii 50 de ani blocheaza autostrada Transilvania".

Doamne fereste...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

^^ Aveti grija pe unde fumați. :lol: Nu degeaba ii zice "Bogata". Sunt tare curios dacă se coace un mic claim. Sper sa nu avem nevoie de cine stie ce tehnologie de execuție sau, mult mai rau, alt traseu.

danutzu_1069

Sper sa nu fi fost vreun rezervor subteran de-al ROMGAZ...
😂😂😂

panda_no 5

Astazi se lucra mai sustinut la cele doua bretele de la intersectia A3 cu str Petricani
la pasajul de peste str Popasului - zero activitate

ludus

#15464
Domul de la Bogata-Ludus este binecunoscut printre geografi. Este plin cu gaze naturale (dom-deal cu structura boltita specific Campiei Transilvaniei unde se gasesc gaze naturale). Aici e patria gazelor naturale cu care se incalzesc majoritatea concetatenilor, o magistrala plecand din aceasta zona spre Bucuresti. Nu vad de ce va mirati ca au gasit gaze. Multi au murit pe vremuri intoxicati cu gaz metan, sapand fantani.
T. Luduș