Hoinarind prin Germania (in afara Bavariei)

Started by panda80, April 13, 2021, 05:24:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

panda80

Dupa ce am postat o parte din calatoriile mele prin Bavaria pe thread-ul dedicat, m-am gandit sa creez si un thread pentru restul Germaniei, unde voi prezenta din plimbarile mele pe meleaguri nemtesti. Incepem cu un drum interesant in partea de vest a tarii, intre importantul oras Aachen si pitorescul oras istoric Monschau. Drumul are o particularitate interesanta, trecand pentru cativa kilometri prin Belgia, unde insa nu exista legatura cu reteaua de drumuri de acolo. Exista o singura casa in acea zona, cu cod postal belgian, dar legatura la reteaua telefonica din Germania. In cadrul filmului am integrat si cateva poze din Aachen si Monschau. Vizionare placuta!


panda80

Acum 2 saptamani am ajuns prin zona viticola Pfalz din Germania, foarte pitoreasca, cu multe sate istorice si peisaj linistitor. Am calatorit intre Karlsruhe si orasul Bad Bergzabern, renumit pentru apele termale. Vizionare placuta!


panda80

Revenim pe A8, de aceasta data pe segmentul dintre Ulm si Stuttgart. Autostrada urca pana la 785m, pe cumpana de ape dintre Dunare si Rin, pentru a cobori apoi pe un traseu spectaculos, construit in anii '30 ai secolului trecut. Am integrat si poze din Ulm, Kircheim unter Teck si Stuttgart in video, vizionare placuta!


panda80

La inceputul lui aprilie am fost din nou pe drum, de aceasta data catre orasul Aachen. Am ales un traseu care sa cuprinda si zone fara autostrazi, cum a fost de exemplu drumul national B427 prin Padurea Pfalz, una dintre cele mai mari din Germania. A fost un parcurs interesant, am filmat in integralitate drumul, vizionare placuta!


panda80

Continuam pe A8, intre Stuttgart si Karlsruhe, pe la limita nordica a Muntilor Padurea Neagra:


panda80

Continuam explorarea Padurii Pfalz, de acesta data pe drumul B10, catre Pirmasens, fostul centru al productiei de pantofi din Germania.


panda80

Ajungem si in vestul extrem al Germaniei, langa granita cu Belgia, pentru a explora frumoasa regiune Eifel. Poze din pitorescul orasel istoric Monschau si din Aachen sunt integrate in video:




panda80

Insula Sylt este una dintre atractiile principale din zona de nord a Germaniei. Am petrecut 1 saptamana la inceput de iunie 2021 acolo si mi-a placut foarte mult, atat peisajul cat si satucele pitoresti. Pe insula se afla si cel mai nordic punct al tarii, am explorat regiunea respectiva pe drumul turistic cu plata Ellenbogen, vizionare placuta!