Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 12 Guests are viewing this topic.

gdo

Sebes Turda, lot 1, Valea Orzii, 5 mai 2018



Sebes Turda, lotul 1, viitorul pod peste Mures, 5 mai 2018


Teo

Da, asa cum reflecta si pozele si filmările, se lucrează in zona Lancram. Se toarnă beton la acel pod si erau multi muncitori la descărcarea arheologică de lângă Rompetrol.

AlinC

Lucrau si la dealul de langa Alba Iulia Nord acum 30 de min, adica sambata pe la 15:30. Din ce observ eu pe ST1 sunt cam putini oameni in santier (erau ~230 acum 3 saptamani, iar acum cred ca au ajuns la 270-280 din ce informatii am), dar cei care sunt muncesc serios. Daca ar ajunge la o mobilizare de 500-600 de oameni am putea spera sa termine pana la finalul lui 2019 lotul 1, cu tot cu nodul de la Sebes.

AlinC

#10893
Amenda de 50.000 de lei pe ST1 pentru ca s-a depasit 50 decibeli (nivelul de zgomot in apropierea unor locuinte) si nu s-au montat panouri fonoabsorbante. E destul de veche stirea, dar nu am mai vazut-o online.

https://ziarulunirea.ro/elanul-constructorului-lotului-1-al-autostrazii-sebes-turda-taiat-de-o-amenda-aplicata-pentru-nerespectarea-acordului-de-mediu-472842/

filippasteur

Scuze pentru mesajul care nu are mare legatura cu topicul... dar nu pot sa ma intreb (retoric) daca aparatura cu care a fost masurat nivelul de zgomot pentru a sa aplica amenda o fi oare autorizata? Intreb asta deoarece avocata mea mi-a povestit ca intr-un proces de la Sibiu pe tema zgomotului produs de un agregat industrial a trebuit adus un expert de la Iasi care era autorizat in masurarea nivelului de zgomot.

prd.marius

De inaugurarea ST3 + ST4 se mai aude ceva?
Parce se vorbea de Mai, pentru cel putin unu din cele doua loturi. Mersi

Hercule



Din filmare, nodul Teius arata ca mai sus. O chestie nu imi e clara, unde va fi breteaua de intrare spre Alba Iulia? Am incercat sa o figurez cu galben, dar e cam din scurt, nu cred ca este loc de urcare pana pe pod. Iar alt pod cum s-ar deduce din Harta proiectelor nu este... Deci? :o
Deșteaptă-te române!


Ionut

Cand aveti intrebari/nelamuriri de genul asta, folositi cu incredere Harta Proiectelor de Infrastructura facuta cu multa truda de contributorii PUM, in frunte cu cristi5.


elphax


Hercule

Am folosit, este si link in mesajul meu anterior. Numai ca nu e(ra) clara situatia.
Deșteaptă-te române!


Bogdan_Cluj

Pai ce a pus Elion nu prea bate cu ce este pe harta API. Cred ca harta este incompleta, pentru ca ultima postare a lui Elion (deasupra) pare sa fie cea corecta.

yetiman

#10903
Breteaua de urcare catre Alba este de partea cealalta a DN14B. Nici macar nu a fost decopertata.
De aici confuzia care apare si pe harta.



Dar se pare ca a fost, macar, expropiata (cu galben pe harta lui elion)

PS: Asta daca nu a fost modificat proiectul,
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Allex

Se va modifica si acea bretea pe harta de indata ce se vor apuca de ea si vom avea si imagini din satelit. Nu are rost sa modificam pana nu vedem exact ce va fi acolo.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova