News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 41 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

- podul peste CF Sibiu Deva și pârâul Secaș (km 32+200):




- semi-nodul Sebeș Est (km 32+640):





- lucrări după nodul Sebeș Est, spre Sibiu:



nenea_hartia


nenea_hartia

- alte lucrări pe Lotul 2:




- Impregilo s-au apucat, în sfârșit, de așa-numitul tunel de la Miercurea Sibiului peste calea ferată Sibiu-Deva (km 44+820):





- pasajul pe DC47 peste A1 de la Săcel (km 38+920):


bb13

am testat ieri orastie-deva. fara poze din pacate, eram in super-viteza sa ajung in deva.

accesul mai mult decat decent din DN7 inainte de orastie (imi era teama de virajul la stanga, credeam ca se infunda acolo). nimic de reprosat.

drum bucuresti-deva in 5 ore dintre care 45 minute la traversarea sebesului >:(. e nevoie ca de aer de centura acolo, promit sa scriu 3 posturi de bine despre ponta&sova, daca se da drumul pana in toamna :lol:

nenea_hartia

- lucrări la tunelul de la Săcel:







- lucrări la nodul Sibiu Vest:




dorum

din imaginile lui nenea_hartia reiese ca de la filmarea aeriana de acum cateva zile au inceput sa construiasca acel "tunel" peste calea ferata peste care va trece drumul (facut din arcele alea de beton)...din nou o veste buna...se misca baietii  :)

Eurocopter

Nenea, imi spui si mie ce solutie se va adopta la capatul viaductului de la Sacel spre intrarea in tunel? Saptamana trecuta excavau acolo dar nu se vede nicio fundatie si avand in vedere la cat e de abrupt versantul acolo nu cred ca din capatul viaductului se intra direct in tunel...

Totusi mi se pare tarziu ca abia acum sa se apuce de fundatii, daca tot vor sa inaugureze tronsonul la sfarsit de an.

Archi

Quote from: nenea_hartia on June 01, 2013, 03:28:28 PM




Pai betonul ce-l vezi langa macaraua aia galbena reprezinta doar tavanul tunelului. Pamantul de acolo va fi excavat, iar de unde se termina viaductul pana unde incepe tunelul, probabil se va face un mic terasament.

Intrebarea mea este daca deasupra tunelului vor pune inapoi pamantul sau il vor lasa asa? Daca il vor lasa asa arata foarte inestetic.

barcea

Ieri pe la ora 12  la Traian Vuia se lucra intens:











Pe drumul ce urmeaza sa faca legatura cu centura Lugoj nu prea era miscare:




mishu77

Quote from: Archi on June 01, 2013, 06:16:23 PM
Intrebarea mea este daca deasupra tunelului vor pune inapoi pamantul sau il vor lasa asa? Daca il vor lasa asa arata foarte inestetic.

Am intzeles ca o sa se puna, dar mult mai putin decat sa luat de acolo

lucianxx9o

^^De fapt acel deal va fi refacut asa cum era, cei de la mediu mereu vin in control, si se lasa cu amenzi pentru constructor daca nu amenajeaza asa cum era.
La fel se intampla si la carierele unde se extrage piatra.

Eurocopter

#8201
Quote from: Archi on June 01, 2013, 06:16:23 PM
Pai betonul ce-l vezi langa macaraua aia galbena reprezinta doar tavanul tunelului. Pamantul de acolo va fi excavat, iar de unde se termina viaductul pana unde incepe tunelul, probabil se va face un mic terasament.

Hmm, e ilogic sa se faca terasament pentru ca tocmai ce am trecut si eu pe acolo saptamana trecuta si se excava, plus ca inaltimea viaductului mi se pare mult prea mare pentru un simplu terasament...

stangabriel

Din ce am inteles eu va mai fi un rand de pile si apoi legatura cu dealul,deci viaductul va continua putin.

Eurocopter

Asa s-ar putea explica, dar atunci tare ma tem ca nu vor putea finaliza pana la sfarsitul anului inca un mini-viaduct...

NordKapp

Fiind saptamana trecuta intr-o scurta vizita in tara, am oprit in parcarea de pe A1 dintre Izvin si Giarmata si trebuie sa remarc curatenia din toalete. Chiar nu ma asteptam sa fie totul luna si bec, sa miroase a odorizant si sa fie si muzica. Muzica nu stiu daca e de la un sistem de boxe sau de la vre-un aparata de radio a femeii de serviciu de acolo. Oricum, felicitari.   :gj: