Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Archi

Ai Timisoara ca punct intermediar? Doar pana in Szeged mergi? Daca da cel mai bine e sa iesi pe la Cenad, insa daca vii dinspre Lugoj e mai ok pe A1 chiar daca mergi doar pana la Szeged. Daca mergi din Timiosara mai departe decat Szeged e ok si pe A1 (mai putin in orele de varf cand se aglomeareza in Dumbravita) caci nu te mai invarti prin Mako sa intri pe autostrada, dar daca mergi din Timisoara doar pana la Szeged nici nu se merita intrat pe autostrada.

La Lugoj eu zic sa mergi pe A6 pana la centura. Ocolesti doar vreo 4 km, dar ca timp tot pe acolo este. :)

MNU

Opinie personala:
- diferenta intre iesire la Paru sau Centura Lugoj nu e mare.
- venind dinspre Lugoj, clar, urci pe A1 dupa Izvin. Nu are rost sa mergi pe alta parte. Daca mergi doar pana la Szeged si nu vrei sa platesti vigneta in Ungaria, cobori de pe autostrada dupa PCTF Nadlac.

Archi

#422
Eu stiam ca pe M43 nu se plateste vigneta. Posibil sa ma insel.

L.E:



E gratis doar pana la Mako

radudanutz

Ok, merci, de la tsr doar pana in szeget merg, apoi seara back to tsr. Deci o cam iau pe Cenad, poate la intoarcere sa testez autostrada daca nu ma pierd prin szeged sa ies pe autostrada :) :)

ZeWeasel

Pe ruta Lugoj (Dumbrava) - Szeged nu prea ai de ce sa tranzitezi Timisoara; traseul Izvin (A1) - Arad -  Nadlac - Szeged e mai scurt cu vreo 20-30 de minute, pe langa faptul ca e mai sigur. Eventual poti cobori de pe autostrada la Mako si sa mergi pe "DN43"-ul maghiar, daca nu vrei sa platesti vigneta in Ungaria pentru 20 de km.
Ca si idee, eu stau in Timisoara la iesirea dinspre Cenad si prefer sa "ocolesc" prin Arad; pana la Mako castig cam 15 minute.

radudanutz

Are cineva idee daca in vama Cenad e casa de schimb valutar sau e mai bine sa schimb in alta parte? Tks.

yetiman

Si daca este, si daca nu este, nu recomand la nimeni sa schimbe la casele de schimb valutar de la frontiera. Din cate am observat, au cele mai proaste cursuri de schimb posibile.
(si asta e valabil si la alte frontiere, de exemplu Croatia)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

vladb

Trebuie sa fac urmatorul traseu Cluj Napoca - Targu Jiu - Pestisani (Gorj - DN67D) - Otelul Rosu (CS - DN68) - Cluj Napoca. 2 intrebari:

  1. Vad pe harta ca DN67D - portiunea dupa Baia de Arama pana la Baile Herculane este cu rosu. Chiar asa de rau sa fie acel drum? Ideea e ca din apropierea localitatii Tismana eu trebuie sa ajung la Otelul Rosu. Intrebarea e urmatoarea: Recomandati sa ma duc tot inainte spre Baile Herculane pe DN67D apoi in sus pe DN6 si DN68? Sau sa ma intorc pe defileu pana la Hateg si apoi Otelul Rosu. Diferenta in km este insignifianta (vreo 20). Defapt ca sa am raspuns la intrebarea asta, trebuie sa stiu raspunsul la cea de-a doua:

2. Cum se prezinta drumul prin defileul Jiului? Stare, semafoare si daca este circulabil tot timpul. Daca exista vreo restrictie de circulatie intre ce ore se poate traversa defileul?

Multumesc anticipat!

patruroti

@ Vasile Baciu
Prietene, traseul asta are 2200 de km doar pe un sens si iti trebuie 3 zile de mers sustinut. Costurile de deplasare doar pentru benzina inseamna undeva 250 de Euro doar combustibilul. La asta adaugi mancarea, taxe de drum, viniete, toalete, eventual o cazare-doua. Dormitul in masina e o tampenie si te oboseste crunt la un drum asa lung. Nu stiu daca masina ta din 1999 rezista 5000 de km de mers in medie cu 130 km/h fara sa schimbi ceva la ea. Daca o pregatesti de drum de acasa, tot costuri sunt. Tine cont ca e un Renault, nu o Mazda. Atunci e posibil sa adaugi service-ul, tractarea si piesele. Daca ai ceva de lasat pe drum (pachete, comisioane) foloseste posta.

Cum iti spunea cineva mai devreme, e mult mai ieftin cu o cursa low-cost plus ca nu arati ca un zombi dupa o saptamana de condus.

As face traseul asta doar daca plec in excursie cu familia, sa vedem o parte a Europei. Aici vorbim insa de alte costuri. Altfel, e masochism.

Succes!

savagedanyro

#429
@radudanutz

In Cenad sunt cateva case de schimb cu un curs bun, apropiat de cursul din marile orase.
Iti recomand sa schimbi acolo.


TIMISOARA 2021 !

dr4qul4

#430
^^

1. DN67D este de galben in zona Baile Herculane (are si cateva gropi mici dar nu e de speriat, si se astupau si alea). Insa imediat ce intri in jud Mehedinti drumul este verde iar de la intersectia cu DN66A ii lipsesc doar marcajele (proaspat reabilitat). Posibil ca intre timp (am fost in mai) sa arate chiar mai bine.
Vezi posturile mele din 18-25 mai, gasesti poze si descrieri.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

vladb

Le-am vazut. Tocmai de aia am intrebat daca drumul e de rosu. Am mai fost pe acolo si nu mi s-a parut asa de rau. Poate si pentru ca oricum viteza este puternic limitata de caracteristicile unei zone muntoase.
Am sa revin cu un update pe miercuri-joi cu starea acestui drum. Multumesc de raspuns!

dr4qul4

Asteptam pozele. Prin defileu am trecut ultima data anul trecut in mai....era praf si pulbere. Poate totusi au lucrat ceva intre timp.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

horatiu.cosma

Stie cineva daca se poate lua online vignetta pentru Austria? Am gasit cateva posibile variante pe net, dar am gasit si un forum unde se zice ca vinetta valabila e doar cea cumparata de la granita. Ce parere aveti?

neobluenet

@horatiu: Avand in vedere ca in Austria se lipeste pe parbriz un abtibild si cand o cumperi nu iti treci niciunde numarul de inmatriculare, as zice ca nu poti sa o cumperi online. Pentru Ungaria merge online, dar eu am cumparat-o de la benzinariile Mol. La intrare in Austria este benzinaria Shell (dinspre Ungaria, de pe M1) care desi e tot timpul plina de masini, nu e coada la casa, maxim 1-2 persoane poti avea in fata, lucru ce se intampla destul de des la benzinariile de la noi.