Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli_reiner

#150
Quote from: pasadia on April 19, 2015, 12:25:28 PM
Nu stiu de ce tot mai exista obiceiul asta de a se recomanda DN10 ca traseu intre Brasov si Braila / Galati. Eu voi recomanda oricand DN1 + DN1B, adica "ocolul" prin Ploiesti. DN10, mai ales pentru necunoscatori, e un traseu neplacut - multe viraje, multe localitati, destul de prost intretinut. De altfel DN10 e deschizator de lista contant aici, permanent existand cate o problema pe traseul sau.

Ca atare recomand Sibiu - Brasov - Ploiesti - Buzau - Braila - Galati. Brasovul il poti evita facand dreapta la sensul giratoriu de a iesirea din Ghimbav (DN73B), apoi Cristian - Rasnov - Paraul Rece - Predeal. Ploiesti-ul il eviti intrand pe centura de nord dinainte de a ajunge la Petrom-ul de la capatul centurii vestice, Buzaul si Braila au centuri. Oricum probabil vei trece noaptea pe aici, deci traficul nu va fi aglomerat.


Asta observ si eu de mult timp,nu stiu motivul.

De nu Dn10  ? 
Acolo drumul se surpa des si sunt caderi de pietre,nu il recomand nici ca turist.
De ce nu pe la Oituz-Tisita-Tecuci-Galati?
Unul din motive intre Tecuci si Galati satele sunt unite (Liesti,Ivesti etc) practic 80% o sa mergi cu 50 km/ora sau risti,zona unde radare se pun frecvent.

-Pentru cunoscatori la Braila ideal pe dig cum a mai spus cineva dar asta este doar pentru cunoscatorii care stiu sa traverseze Braila.

De ce traseul lui pasadia@ ?
Ploiestiul se tranziteaza usor indiferent de alegere,Buzaul are centura,Braila se tranziteaza usor+ drumul pe dig se obtine traseul optim.

In alta ordine de idei.
Daca se nimereste ocazia urmati  dubitele care fac Sibiu-Galati,Brasov-Galati,Bucuresti-Galati etc vor face acelasi traseu.
Galatiul este cel mai dezvoltat oras din Romania in ceea ce priveste transportul de pasageri in interior cat si exterior.




rradu19

Are cineva idee cum se prezinta in momentul de fata drumul Baile Herculane - Petrosani (DN67D + DN66A) ? Intentionez sa-l parcurg ca si drum turistic, fara mare graba  :)

dr4qul4

in jud Hunedoara arata excelent:


De la intrarea in Gorj si pana la intersectia cu DN67D este neasfaltat si arata a drum forestier:


peisajul este de vis, dar numarul mare de rulote parcate anul trecut la limita dintre judete, ma face sa cred ca nu au reusit sa urce mai sus.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

http://www.youtube.com/v/ydpzoVsih1c

Desi e vechi de 2 ani, nu cred ca s-a schimbat situatia fundamental. Adica da, fiecare iarna si fiecare furtuna mai schimba pozitia pietrelor si mai aduce noi santuri, dar in mare masura cam asa ar trebui sa se prezinte. Asfaltul dispare la minutul 21:35. Mai departe, dupa parcarea de la Cheile Corcoaiei, acolo unde se termina filmarea, mai urmeaza inca o portiune de drum prost pana la intersectia cu DN67D.

ps: Personal am ajuns mai des in acea zona folosind acest drum. Dureaza cam 2 ore din Pades (nu 1 ora cum a calculat Google), beneficiaza de asfalt pana la barajul de pe Valea Mare, dar apoi nu vei putea sa te deplasezi cu mai mult de 10-15 km. Zona Izbucul Cernei e superba, daca doresti te pot ajuta inclusiv cu cazarea pe acolo (si bineinteles cu multe sfaturi). La fel de superba e insa si zona mai din vale: Cheile Corcoaiei, Cheile Tamnei, Cheile Tesnei, Crovurile Mehedinti-ului, Arjana si satele de sub ea (Dobraia, Inelet, etc...). Insa trebuie timp si rabdare caci nimic nu e marcat asa cum trebuie. ;)

SB76UFO

Vreau sa merg intr-un weekend la Manastirea Prislop. Intrebare, din DN66, in dreptul localitatii Breteaua Streiului sa aleg DJ687K sau sa merg pana la Hateg si sa o iau pe DJ687A?
"Prostia este eternă și invincibilă"

Ionut

Sambata plec spre Sibiu. Am inteles ca sunt lucrari pe Valea Oltului, vad si pe GMaps/Waze. Stie cineva daca se asteapta mult? Sa merg pe Brasov?

SB76UFO

#156
Eu am trecut acum 2 saptamani. tot sambata, pe la ora 18:30, pe Valea Oltului  fara probleme , doar restrictia de viteza respectata.
La intoarcere, duminica seara a fost la fel.

P.S. Poate ne intalnim sa .... :drunk:   bem o bere
"Prostia este eternă și invincibilă"

Dragos Sebastian

Quote from: SB76UFO on May 06, 2015, 01:51:53 PM
Vreau sa merg intr-un weekend la Manastirea Prislop. Intrebare, din DN66, in dreptul localitatii Breteaua Streiului sa aleg DJ687K sau sa merg pana la Hateg si sa o iau pe DJ687A?

Eu sunt din Hunedoara si pot sa zic ca stiu drumurile destul de bine .
In primul rand inarmeaza-te cu rabdare ca o sa ai de stat cel putin 3-4 ore pana sa ajungi la mormant la arsenie boca . In week-end au fost 90000 de oameni .
In al doilea rand , eu te sfatuiesc ca la iesire din Calan sa o iei in dreapta spre Hunedoara presupunand ca vii dinspre Simeria si sa intri prin Nadastia de jos si de sus si iesi in Dj687A care e destul de bun . Chiar inainte de a intra in Silvasul de jos sunt niste serpentine unde stiu ca era mai stricat drumul , nu am mai fost la Prislop de 3 luni ..  Dupa care imediat cum intri in sat faci dreapta si mergi spre Manastirea Prislop si e mai scurt pe partea asta decat sa mergi pana in Hateg. La intoarcere poti vizita si Castelul Corvinilor daca mergi pana in Hunedoara .
Pe partea cu Hateg nu stiu asa bine , pana in Hateg e foarte bun , dupa aceea , scuze dar nu stiu sa iti zic , cred ca nu am mai fost de cativa ani buni pe drumul acela.

Dan74

#158
SB76UFO, eu am mers prin Hateg la Prislop dupa Paste si de fiecare data pe acolo o sa merg, deoarece pana in Hateg drumul e excelent, DJ687A e ok si mergi pe el doar 6-7 km pana in Silvasu de Jos. Ca distanta diferentele sunt nesemnificative daca vii dinspre Simeria.

marius_ar

Un traseu, cu asfalt bun, de la Deva la Sarmizegetusa Regia?

  • Deva-Hunedoara-Calan-SR?
  • Deva-Simeria-Calan-SR?
  • Deva-Orastie-Orastioara de Sus/Jos-SR
Ce recomandati?

Dan74

Un amic a mers in toamna pe Orastie si drumul era ok. De asemenea din Costesti si pana la Sarmizetusa Regia drumul era destul de bun, dat fiind ca nu este asfaltat. Mentionez ca el a mers cu un Daihatsu micut si a urcat pana sus la cetate cu masina.

SB76UFO

"Prostia este eternă și invincibilă"

Ionut

^ Multumesc frumos! Nu cred ca am/avem data asta timp de bere. :D Dar cu siguranta in viitor vom face o intalnire mare la Sibiu sau Brasov. :cheers:

pasadia

Singurul traseu auto spre SR de care stiu pleaca din Orastie. Si in 2012, cand am mers ultima oara, ultimii 2-3km nu erau prea grozavi si m-au determinat sa-mi abandonez Golf-ul pentru a merge pe jos. Auzisem ca intre timp au mai pus piatra pe el si l-au mai nivelat.

igorashu

Quote from: SB76UFO on May 06, 2015, 01:51:53 PM
Vreau sa merg intr-un weekend la Manastirea Prislop. Intrebare, din DN66, in dreptul localitatii Breteaua Streiului sa aleg DJ687K sau sa merg pana la Hateg si sa o iau pe DJ687A?
Am fost weekend-ul trecut. Ia-o prin Hațeg, drumul e excelent. Și înarmează-te cu multă răbdare...

Quote from: Ionut on May 06, 2015, 01:54:06 PM
Sambata plec spre Sibiu. Am inteles ca sunt lucrari pe Valea Oltului, vad si pe GMaps/Waze. Stie cineva daca se asteapta mult? Sa merg pe Brasov?
Mergi liniștit pe VO. Am plecat joi și m-am întors duminică. Doar la dus am așteptat într-un loc vreo 15 min (cu tot cu traficul de 1 mai).

Quote from: marius_ar on May 06, 2015, 02:48:48 PM
Un traseu, cu asfalt bun, de la Deva la Sarmizegetusa Regia? Ce recomandati?
Ultima oară am fost în 2013. La dus prin Orăștioara de Sus, la întors prin Călan. Drumul era bun (aș zice verde pe harta lui Vancouver) pe ambele variante.