Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

davyl

#3810
Nu dau detalii despre cine este in vizita azi la Craiova tocmai pe santierul T1 (nu fac politica aici), dar azi in Gazeta de Sud avem un articol despre o vizita "de lucru" si aflam de ce nu munceste Tirrena: lipsa muncitorilor calificati si numarul mic de angajati, vreo 210 (declarati!).

Acum dupa vremea neprietenoasa, exproprierile care nu au fost gata apare si criza de muncitori. Nu zic ca nu ar fi asa, dar eu personal cred ca atunci cand te angajezi sa faci ceva, te zbati sa termini aproape de data la care ai semnat contractul, nu cauti motive de genul meteo, lipsa de muncitori, lipsa banilor etc.  :((

https://www.gds.ro/Local/2021-04-23/criza-de-muncitori-pe-santierul-drumului-expres/

razvan96

Lipsa fortei de munca a fost mereu o scuza pentru cei care trag de timp pentru ca birocratia le permite. Cand nu o sa mai poata sa traga de timp pentru ca vor avea AC, brusc o sa gaseasca si forta de munca.

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Troson1 Tirrena Craiova Centura De Nord DN65F Robanesri 22042021


davyl

Uite ca @daniel ne va arata si T1. Premiera in cateva minute :).

Cruda realitate! Multumim @daniel!

Ionut

#3814
Stefan Etves de la B1 a luat un interviu celor de la TS si au dat si un termen pentru T1: final de 2022 daca se rezolva in timp util cu AC pe primii km si cu restul de probleme de pe lot care tin de stat. Procentul lor pe T1 este vreo 23%, tot declaratia lor.

Alutus

Aceeasi placa, aceleasi scuze. Chiar daca sunt zone cu probleme, asta ce ii impiedica sa fie la 70% acolo unde nu sunt? daca era Tr2 la ei, era gata prin 2030...
Alea iacta est

amedeog1

Dupa vizionarea atator filmulete cu stadiul lucrarilor de pe T2,unde lucrurile merg foarte bine,este dezolant sa privesti nerealizarile de pe T1.
@daniel321 Multumiri pentru filmari!

carutasul

mie pe zona unde au lucrat nu mi se pare așa dezastru: terasamentul e gata pe porțiuni mari, structurile sunt în faza grinzilor aproape toate ( și au de pus mai puține grinzi decât mai are UMB :) )...  Partea proastă e pe zona unde nu s-a lucrat. Însă depinde mult de cât se (mai) pot mobiliza, în vremurile lor bune nu aș fi avut nici o emoție...

archaeus

#3818
Se plang de lipsa autorizatiei pe 3-4 km dar la pasajul peste centura care e ditamai si au AC din Decembrie n-au forat un pilot....daca le da MT maine AC si tot termina anul viitor!

davyl

Vad ca de fiecare data cand ii vorbesc de rau pe cei de la Tirrena imi iau cate o boaba negativa! Il asigur pe acela care imi tot pune boabe negative ca nu o sa mai postez prea curand ca sa nu mai aiba ocazia sa-mi tranteasca cate ceva negativ!

Dar de spus adevarul o sa il spun cand vreau si cat vreau caci este parerea mea personala!

Cititi bine ce scriu acum: Tirrena nu va termina acest lot in 2021 nici cu mobilizare maxima! (gata, am intrat in silenzio stampa). Stafeta e la voi!

TibiV

#3820
Nu te stresa pentru "boabe negative"...

Eu mi-am luat asa ceva chiar si atunci cand nu am postat nimic timp de cateva zile.
Fiecare dintre noi are "fani", care ne taxeaza si daca spunem doar ca "astazi ploua", sau "maine va fi soare".

Dar da, ai dreptate...
Dupa "demonstratia" de la Gilau (chiar a fost "jos palaria"), ceea ce fac pe santierele (putine) pe care le au in prezent este mai mult decat dezamagitor...  :(

(Probabil imi voi lua si eu "o boaba sau doua" de la fanii TS...  ;)  )

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

S-a confirmat in nici 15 minute...

Clar, TS are "fani" pe forum, care "dau boabe la greu"... Sa fie sanatosi!...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

voi vă uitați la astea? :) Că eu nu mă uit niciodată....
Nici eu nu cred că vor termina tot lotul, dar zona pe care au lucrat e relativ ok. Mă aștept să fie ceva gen Pizza ( un pic mai bine că nu cred că au conflicte cum aveau ei cu ministerul) : o să termine ceea ce au început anul trecut și o să rămână unele lucruri neterminate pe zona unde pot invoca faptul că au primit autorizația târziu. Însă per total nu e dezastru, dezastru era dacă stăteam 10 ani ca la alții, aici aș zice că la anul "scăpăm" :)

davyl

#3823


Multumesc @TibiV pentru cuvintele frumoase.  :D Clar ce scrie in semnatura ta e foarte adevarat!  :lol:

@carutasul, de acord cu tine 100%.

Mii de multumiri lui @daniel 321 pentru toate filmarile din drona!!! Cu siguranta UMB va face o pauza in perioada sarbatorilor de Pasti. Dupa ce pleaca in pauza vom putea admira progresul facut in ultimele zile.
Ar merita facuta o filmare a intregului lot. @daniel 321 sau chiar @ionut daca este in plan asa ceva, ma puteti contacta pentru o sponsorizare personala!


reed