Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

#750
QuoteÎn   prezent,   România   are   puțin   peste   500   km   de   autostradă   (dintre   care   
cca   230   km   –   inaugurați   in   actualul   mandat,   în   2012   si   2013)   
Asa o fi?
Astia mint inca de la primul rand scris. D O A M N E !!!
Numa la noi in tara minciuna e ridicata la rang de virtute.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alecu26

Quote from: teocharis on December 03, 2013, 01:00:07 PM
cum era de asteptat nu a anuntat nimic concret pentru exercitiul 2014-2020.

ba da...TgM-Turda.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dorum

#752
Tare de tot...

...yupppiiii...o sa avem mii de km de autostrada... :lol: :lol: :lol: :lol:

Dar m-am suparat ca nu fac autostrada Pancota-Ineu-Sebis si autostrada Tm-Peciu Nou-Foeni...HUOOO!!! O:-)

...baliverne!!!

iuli

După mintea lor au renunțat la autostrada spre Moldova prin Focșani? Aia parcă era inclusă în coridor european și faci o altă legătură prin Brașov cu PPP. Insane!!!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

chr

#754
Chiar daca luam de bun ce scrie, Sibiu - Pitesti nu o sa avem prea curand.

alecu26

planurile astea trebuie citite doar pe termen scurt...si foarte scurt.

Orice depaseste 2014-2015 este mult prea greu de anticipat....si oricum pana nu zice UE ceva in ianuarie-februarie...tot nu stim nimic.

Momentan sigurele chestii care par cat de cat batute in cuie ca se vor intampla sunt:

Turda-TGm

Comarnic-Bv.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Pelbartus

Wow, Resita - Calafat.  :lol: Trecem autostrada prin Muntii Semenic.

Ionut

Si mie mi se pare interesanta finantarea europeana pe Turda-Tg Mures. Daca asa e si au obtinut PE ACEST EXERCITIU, este super! Este si din bani europeni, este si un drum f aglomerat, lipeste Tg Mures de Cluj (doua orase majore) si apoi le leaga pe ambele de Sebes/A1/backbone. Deci super util. Acum sper doar sa intre la finantare si sa vedem licitatia din ianuarie 2014. Ar fi ceva extraordinar.

Din toate gogosile astea daca ar face doar asta in 2014 eu ma declar multumit, sincer va spun. Daca reusesc si cu A3 Comarnic-Brasov acum in decembrie, deja sunt extaziat. Desigur s-ar adauga loturile ramase de pe A1 la care deja se munceste, din ce pozeaza si transmit colegii de forum. Am avea o paine de mancat pe 2014. Altfel... va fi trist.

cezar-mario2012

Ce nu inteleg, ce cauta Alexandria pe harta, ca prioritar, stiu de Dragnea, dat totusi. Mai trebuia sa traseze Pitesi-Ploiesti, Focsani-Braila si era complecta. Dar Bucuresti-Giurgiu de ce nu?

teocharis

Quote from: cezar-mario2012 on December 03, 2013, 01:57:26 PM
Ce nu inteleg, ce cauta Alexandria pe harta, ca prioritar, stiu de Dragnea, dat totusi. Mai trebuia sa traseze Pitesi-Ploiesti, Focsani-Braila si era complecta. Dar Bucuresti-Giurgiu de ce nu?

Alexandria-Bucuresti este printre cele mai aglomerate rute din tara.

cezar-mario2012

Am mers si eu pe acolo si nu era asa alomerat, doar in Weekend este aglomerat.

Tavi

Pare ca prin Alexandria va fi ramura sudica a CIV.. pare .. hai ca avem ce mesteca o iarna intreaga ca si asa stau utilajele ... si cu speranta ca nu o sa ne mocirlim prea mult in politica O:-)

radutm

Quote from: Ionut on December 03, 2013, 01:27:09 PM

Din harta asta se poate trage concluzia ca Ploiesti-Brasov este atat de nerentabila incat trebuie deviat tot traficul dinspre Nadlac si dinspre Moldova(!!) pe acest traseu pentru ca un investitor privat sa se bage acolo in PPP...am fost convins de la bun inceput ca simularile facute de investitori sunt foarte proaste pentru acel tronson. pacat ca nu sunt facute publice, sa ne lamurim. dar ca statul sa modifice toate rutele majore din tara in functie de acest tronson, mi se pare o nebunie.
cont inchis

dr4qul4

eu nu inteleg 3 lucruri:

1. vor sa faca Pitesti - Rm Valcea ...... fara Rm Valcea - Sibiu.... pentru ce?
2. de ce sa legi Buzau - Braila - Galati cand in mod normal ar trebui sa legi Drajna- Slobozia-Braila-Galati   vorbim probabil de aceleasi coordonate, doar ca pe langa traficul bucuresti-gl, preiei o buna parte din traficul Bulgaria - Galati - Moldova-Rusia si eliberezi Bucurestiul de o presiune inutila.
3. ce rost mai are centura SUD daca traficul intra dinspre giurgiu si merge spre A2 si A3? Poate trebuiau sa vorbeasca despre centura EST


Numai aberatii ca de obicei. Mai bine taceau si nu faceau nimic decat sa ne arunce promisiuni fara acoperire.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

Stati sa vedem si ceva oficial si nu doar un pdf aruncat pe net.
Poate cineva a aruncat pe piata documentul si acu se distreaza pe seama comantariilor.
Eu am vazut in mana plagiatorului o alta harta pe care comenta si era coridorul IX pe traseul clasic nu pe cel din PDF.
Zic sa mai avem putina rabdare sa nu ajungem la vorba lui ionut, "arunca un destept o piatra si se chinuie 10 prosti sa o scoata"
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe